IPhone 2018 Söylentileri

Son söylentilere göre 2018’de çıkacak tüm iPhone modelleri daha güçlü bir pile sahip olacaklar.

iPad Magazine - - Dosya -

Apple’ın iPhone X’i hâlâ gündemde önemli bir yer işgal eden bir modelken, bir sonraki iPhone’la ilgili söylentiler çoktan dolaşmaya başladı. Bir sonraki iPhone’un adının ne oalcağını tam olarak bilemesek de, bunun iPhone 9 olarak adlandırılmayacağını varsayıyoruz. Şimdilik buna iPhone 11 diyoruz.

OLED ekran

Söylentilere göre, sonraki iPhone’lardan en az ikisinin büyük olasılıkla OLED ekranları olacak. Apple geçen yılın başlarında, 5.2, 5.8 ve 6.5-inç ekranlar için Samsung’a sipariş vermişti. Bununla birlikte, Apple’ın 5.2 inç ekran siparişini muhtemelen düşük pazarlanabilirliği nedeniyle iptal ettiği belirtildi. OLED siparişine ek olarak, The Wall Street Journal, Apple’ın 6 inçlik bir model için Japan Display’e bir panel sipariş ettiğini bildirdi. Japan Display, OLED ekranlardan daha ucuz olan ve onun özelliklerinin çoğunu sağlayan Tam Active LCD ekranlar üretmektedir. Tam Aktif LCD ekrana sahip olan iPhone’lar, geleneksel bir LCD ekrana kıyasla daha koyu siyahlara sahip olacak ve ıslak ellerle kullanılabilecek. KGI Securities tarafından hazırlanan bir rapor, Apple’ın 2018’de 6.1 inçlik LCD ekranlı uygun bütçeli bir iPhone üreteceğini belirterek bu bilgiyi destekliyor. Bu iPhone daha düşük çözünürlüklü bir ekrana sahip olacak ancak yine de Face ID’ye sahip olacak. İlk bakışta bir geriye doğru gidiş gibi görünse de, muhtemelen Apple’ın böyle bir hareketin arkasında kesin bir mantık vardır. OLED ekranlar şu anda Galaxy serisi iPhone’un en büyük rakibi olan Samsung tarafından toplu olarak tedarik edilebiliyor ve en az bir model için LCD’ye geri dönmek Apple’ın en az bir iPhone’u için tedariği garantilemesini sağlayacak. Apple daha önce OLED tedariğini potansiyel bir sorun olarak görüyordu ve LG, daha önce OLED ekranlarının üretimine devam etmek için çok fazla yatırım yapmış olsa da, Nikkei, LG’nin üretiminin şu anda Apple’ın ihtiyaçları için yeterli stok sağlayamadığını iddia ediyor. LCD’ye geçmek, Apple’ın tedariki daha kolay kontrol etmesini sağlayacak ve iPhone ekranları için tek bir tedarikçi- ye güvenmek zorunda kalmayacak. 2018 Apple’ın 4.7-inçlik iPhone’unu durdurduğu yıl olacak gibi görünüyor. Düşük pazarlanabilirlik potansiyeli nedeniyle 5.2 inçlik ekranlar için bir siparişin iptal edildiğine dair raporlar ile birlikte şirketin 4.7 inçlik bir modeli daha çıkarması pek muhtemel görünmüyor. Apple, 2018 yılında iPhone SE gibi 4 inçlik bir modeli sürdürürse bunları da görmeye devam ederiz. iPhone SE’nin fiyat noktası, onu gelişmekte olan pazarlarda mükemmel satılan bir ürün haline getiriyor ve şirket son zamanlarda yüksek talep nedeniyle Hindistan’da bu cihazları üretmeye başlamıştı.

Tasarım ve kasa

Nikkei Asian Review’daki bir habere göre, en az bir iPhone 11 modelinde bir metal kasa bulunacak. 6.1 inç LCD’li iPhone, muhtemelen birkaç farklı renkteki bir metal kasaya sahip olacak. Şu anda iPad çerçevelerini üreten Casetek, kasaların tedarikçisi olabilir. İki OLED iPhone model için hala kasa malzemesi üzerinde bir çalışma yok.

TrueDepth kamera bir dönüş yapacak Mashable’daki bir öyküye göre, bir sonraki iPhone’da TrueDepth 3D arka kameralar bulunmayacak. Öykü KGI Securities’in bir raporuna dayanıyor, orada Apple’ın ön yüzdeki TrueDepth kameralarla yeni modeller çıkarmaya ve sevkiyatın istikrarına odaklanacağı belirtiliyor. KGI aslında orijinal raporunda, bir sonraki iPhone’ların TrueDepth 3D arka kameraları kullanacağını bildirmişti, ancak analistleri Apple’ın mevcut kameralarının mevcut Android telefonlardan yaklaşık iki buçuk yıl önde olduğuna inanıyor.

Pil ve kablosuz şarj

KGI Securities tarafından hazırlanan ve MacRumors’da yayınlanan bir rapora göre, her üç 2018 iPhone modelinde daha güçlü piller olacak. Hem 5.8 hem de 6.5 inç iPhone’lar, iPhone X’de kullanılan yeni L şeklindeki pil tasarımının avantajlarından yararlanacaklar. Apple’ın uygun fiyatlı modeli olan 6.1 inç LCD’li iPhone, muhtemelen maliyetleri düşürmek için dikdörtgen bir pile sahip olacak. KGI Securities tarafından hazırlanan raporda, 5.8 inçlik iPhone’un 2,900-3,000mAh’lik bir pili olacağı belirtiliyor. Tüm modellerin benzer özellikleri olacaksa, 2018 iPhone’larında pil gücünde yaklaşık yüzde 10’luk bir artış göreceksiniz. Geçen yılki iPhone X, L şeklinde bir pile sahip ilk model oldu. Yeni L şeklindeki pil, Apple’ın şasideki sınırlı alanı daha verimli kullanmasına olanak tanıdı. KGI, bu tasarımın pilin daha hızlı şarj edilmesini sağladığını söylüyor. Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo’da geçen yılın başlarında yayınlanan bir rapor, Apple’ın 2018 iPhone’larında kullanacağı L şeklindeki pilleri sağlamak için LG Chem’i seçtiğini doğruladı. Apple, iPhone için pil tedarik etme konusunda birçok şirkete güvenirken, LG Chem, L şeklinde piller üreten tek şirket. Geçen yıl Apple, nihayet iPhone’larında kablosuz şarjı kullanabildi. Bu son birkaç yıldır birçok Android telefonda olan hoş bir özellik. Apple, 2018’de işleri biraz daha karıştırıyor olabilir ve bir sonraki iPhone modelinin en az iki modelinin cam arka kapakla geleceğini varsayıyoruz,ancak Nikkei tarafından yayınlanan bir raporda, 6.1 inç LCD iPhone’un daha geleneksel bir iPhone 7 tarzı metal kasa kullanacağını, bunun da kablosuz şarja uygun olmadığını söylendi. Ayrıca, cam arka kapak ka- zalarından kaynaklanan korkunç büyük tamir masraflarının bir kısmı da böylece engellenecek. Apple’ın 2015 yılından bu yana Energous adlı bir şirketle çalıştığı söylentileri de var. Energous, iPhone 11’i vericiden 4.5 metre uzakta tutmanıza olanak tanıyan bir şarj yöntemi geliştirdi. Bu yılki iPhone ürünlerinin Energous kablosuz şarj işlemini içereceği söylentileri olsa da, şirket vericisini zamanında gönderemedi. Energous, bununla birlikte, kablosuz şarj vericilerinin 2017 yılının sonuna kadar sevkıyatını yapacağını duyurmuştu. Sonunda vericilerini piyasaya sürdükten sonra bu yılki iPhone’ların teknolojiyi ilk kullanacak modeller olma olasılığı var.

Fiyat ve çıkış tarihi

iPhone X Apple’ın en pahalı telefonu olmasına rağmen, şirket 2018’de maliyetleri düşürmeye odaklanmış olabilir. KGI tarafından hazırlanan rapor, Apple’ın bir sonraki iPhone piyasaya çıkmadan önce “maliyetleri ve satış fiyatlarını düşürmek” istediğini belirtiyor. AppleInsider, LCD ekranlı 6.1 inçlik uygun maliyetli bir modelin 2018’de satışa sunulacağını bildiriyor. Bu model, iPhone X’den $650 - $750 daha ucuz olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.