IPad’e İyi Bir Dizüstü Alternatifi Var mı?

Yapacağınız işe bağlı olarak bir iPad’le idare edebilir misiniz, yoksa başka bir alternatif mi düşüneceksiniz? İşte size iPad’e alternatif bir kaç öneri, karar yine de sizin.

iPad Magazine - - Dosya -

Bir dizüstü bilgisayar yerine iPad’i kullanabileceğini düşünen birçok insan var, ancak bu, henüz forumlarda kullanıcıların gündeminde olan alanlardan biri değil. Yolda kullanabileceğiniz ve ara sıra fotoğraf işleyebileceğiniz bir cihaz mı arıyorsunuz? Gözler bir taraftan 10.5-inç iPad Pro’nun üzerinde iken, tablet pazarına ilişkin de bazı çekinceler var. Gelin iPad Pro ile başlayalım. Hafif bir iş için, iPad harika bir yatırım ve iOS da çok pratik. 10.5-inç iPad Pro’nun fiyatı, 64GB’lık bir model için 2,999 TL’den başlıyor. Eğer isterseniz bir Apple Pencil 449 TL tutuyor, bu yüzden 3.500 TL’nin altında böyle bir sisteme sahip olabilirsiniz. iOS’da Adobe Lightroom ve Pixelmator gibi ücretsiz veya ucuz fotoğraf düzenleme uygulamaları da var, bu da bir artısı. Ama başka bir şey istiyorsanız, 3.500 TL’nin altında pek çok dizüstü bilgisayarlar seçeneği olsa da, aynı fiyata bir iPad’de olduğu gibi bir seçkinlik hissi elde edemezsiniz. Entegre grafik kartları ile gerçekten hafif fotoğraf düzenleme işlemleri gerçekleştirilebilir, ancak profesyoneller ayrı bir ekran kartıyla bir şeyler yapmak isteyecek ve bu da bütçeyi zorlayacaktır. En yeni Microsoft Surface Pro, 3,150 TL’den başlıyor; ancak bir Core m3 işlemci, 4GB RAM ve 128GB SSD alıyorsunuz ve bu fiyata bir kalem veya klavye dahil değil. Açıkçası bu model, yeterli bir bütçeniz olsun veya olmasın oldukça pahalı. Yenilikçi olan fakat bazen de tarzı açısından şüphe ile bakılan Lenovo Yoga Book’u seven az sayıdaki insandan biri

olabilirsiniz. 2,000 TL’lik Android modeli ve 1,500 TL’lik Windows sürümü var ve her biri klavyenin arkasında bir Wacom tablete sahip, fotoğraf işleme için harika olabilirler. Elbette ki, seyahat halinde değilken bir klavyeden ödün vermek gerekmez. Mobil uygulamalarla uğraşıyorsanız, Asus TP200SA (1,168 TL) veya Casper N360’ı (1,290 TL) deneyebilirsiniz. Tüm işlemleri yapabileceğiniz güçlü birini bulmak zor olacaktır, ancak ana işlerinizi bir masaüstünde görebilirseniz, sizi idare edebilirler. Yine de yolunuza iPad ile devam edebilirsiniz. Ayrıca iş için daha büyük, daha pahalı, daha güçlü bir dizüstü bilgisayar taşımayı düşünebilirsiniz. Ancak basit görevler için iPad mükemmel bir seçim.

Yine de, fotoğraf düzenleme için yenilikçi özelliklere sahip başka dizüstü bilgisayarlar da var - eğer bütçeniz uygunsa veya iOS’tan pek memnun değilseniz bunları düşünebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.