iTunes’da Yıldızlar Savaşı

Google’ın Android Play Store’daki yılın en iyi uygulamasını açıklamasının ardından, Apple da aynı şeyi yaptı ve geçen yıl iOS kullanıcıları listelerinin tepesindeki en popüler uygulamaları, müzikleri, filmleri, podcast’leri ve kitapları açıkladı.

iPad Magazine - - Içindekiler -

Tıpkı Play Store’daki film listesinde gördüğümüz gibi Disney, yılın dev yapımı ‘Moana’ ile film listelerinin tepesinde yer aldı. Disney beş filminin listelenmesiyle ilk onun tam yarısını oluşturduğunu iddia ediyordu, ancak bunları hepsi House of Mouse dizisinin bölümleri değil, aralarında şunlar var: Doctor Strange, Guardians of the Galaxy 2, Rogue One ve Spider-Man: Homecoming. Ayrıca Wonder Woman üçüncü sırada yer aldı ve animasyon Sing de, dördüncü sırada yer alarak ilk beşe girdi. iTunes, servisinde daha fazla 4K HDR içeriği sunmak için çalıştı ve listedeki en iyi filmlerin çoğu çarpıcı bir şekilde 4K HDR idi. Bunların arasında öne çıkanlar şunlar oldu: Harry Potter, Home Alone, Office Christmas Party ve Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas. Ayrıca iTunes’daki uygulamalar için de çok büyük bir yıl oldu. Apple yıl boyunca uygulamalardaki dört önemli trende dikkati çekti, bunların arasında Ikea Place gibi artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarının yükselmesi, Clash Royale ve Hearthstone gibi gerçek zamanlı rekabetçi oyunların popülaritesinin artışı, Hooked ve Choice gibi okuma şeklimizi değiştiren uygulamalar ve rehberli meditasyon uygulaması Calm’ın 2017’de yılı iPhone uygulaması ödülünü kazanmasına yol açan zihinsel sağlık bilincinin artması. Ayrıca, The Big Bang Theory ve Rick & Morty’nin takip ettikleri, Games of Thrones ve The Walking Dead’in tepesinde yer aldığı listelerde, en iyi TV şovları kategorisinde daha tanıdık yüzler görüyoruz. Bununla birlikte, listede yeni yüzler de var, Big Little Lies, Victoria, This Is Us ve Americans listeye yeni adlar katıyor. Müzikte, sırasıyla en iyi albüm ve en iyi şarkı ödülü alan Drake’in More Life’ı ve Ed Sheeran’ın Shape of You’su ile iki ismin hakimiyeti vardı. Sadece 10 Kasım’da yayınlanmasına rağmen, Taylor Swift’in yeni albümü Reputation daha şimdiden üçüncü sıraya çıktı, TSwift’in yeni albümünün daha da başarılı olacağının ipucunu verdi.

Fresh Air, iTunes’un podcast listesine hakim olmaya devam ediyor, ancak 2017’de New York Times’ın The Daily ve NPR’den Up First gibi podcast’lerin en çok indirilenler listesine girmesiyle birlikte, günlük haber podcast’lerinde artış görüldü. Yine ve Play Store kitap listelerinde hakim olan uyarlamalarla kitaplara benzer şekilde, The Handmaid’s Tale, IT ve Thirteen Reasons Why’ın, iTunes’un iBooks grafiğine girdiklerini de görüyoruz, ancak iOS okuyucuları arasında popüler olan bu kitaplar Android kullanıcıları arasında o kadar popüler değiller, orada John Grisham’ın Camino Island’ı Handmaid’s Tale’yi geçerek zirveye oturmuş, Dan Brown’un Origin’i üçüncü sırada yer almış. The Subtle Art of Not Giving a F*ck, Hillbilly Elegy’yi geçip bir numara olamadıktan sonra, edebiyat dışı kitap grafiklerinde yükselişe geçti - Subtle Art yine de, sesli kitap listelerinde zirveye ulaştı. Sonunda iTunes U, bilgisayar bilimleri derslerinin en popüler programlar arasında yer aldığı bereketli bir yıl gördü ve ilk üç uygulama, kodlama öğrenmeye ve uygulama geliştirmeye odaklıydı - iTunes kesinlikle kullanıcılara birşey öğretmek için kullanışlı bir araç. Bu listeleri görmek için Apple’ın basın bültenlerini kontrol edebilirsiniz ve hoşlanacağınızı umduğumuz en popüler listeleri sayfalarımıza aldık. Siz bunları incelerken, zirvedeki iPhone uygulamaları ve iPhone oyunlarının listelerini de bulacaksınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.