Zirvede Tek Başına

Her iki akıllı telefon işletim sisteminin arasında bazı önemli farklılıklar var. Burada iOS’un Android’e göre önde olduğu alanları mercek altına alacağız.

iPad Magazine - - Içindekiler -

Bugün yeni bir akıllı telefon satın alıyorsanız, bunlar daha çok Google’ın Android veya Apple’ın iOS mobil işletim sistemlerini çalıştırırlar. IDC’ye göre, bu iki platform 2017’de tüm piyasanın yüzde 99,7’sini oluşturdu. Microsoft ,Windows Phone ile havlu attı, BlackBerry şimdi Android cihazlar üretiyor ve dikkate alınması gereken başka da çok az seçenek var. Sonuçta, sizin için en iyi platform kullandığınız platformdur. En çok önem verilen alanlarda iOS’un üstün olduğu görülüyor. Gelin bunlara bir göz atalım.

Uygulamalar

Mağazalarda var olan uygulama sayısına bir bakalım, Android için 2.8 milyon, iOS için ise 2.2 milyon uygulama var. Çoğumuz çoğunlukla bir avuç uygulama kullanıyoruz ve en popüler olanları her iki platformda da mevcut olduğun- dan, sayılar iyi bir ölçüt değil. Geleneksel olarak, iOS, geliştiriciler için daha karlı bir platform olmuştur, bu nedenle, önce orada görünen yeni uygulamalar için bir eğilim vardır, ancak Android’in pazar payı artmaya devam ederken bu da değişiyor.

Üstün olan: iOS Uygulama mağazası

Genel olarak, Apple’ın yeniden tasarla-

dığı App Store’un iOS 11’de telefonunuzda daha iyi bir tarama deneyimi sağladığını ve önerileri ile daha iyi bir iş çıkardığını düşünüyoruz. Play Store, daha kolay aranır ve web tarayıcısından bilgisayarınızdaki veya dizüstü bilgisayarınızdaki uygulamaları sıraya alabilir ve yükleyebilir. App Store, kullanışlılık ve içerik açısından kazanmaya daha yakın.

Üstün olan: iOS Güncellemeler

Apple’ın iOS’u tutarlı ve zamanında yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamaları sunmaktadır. Android’de aynı deneyimi istiyorsanız, o zaman Google’ın Pixel telefonlarından birini satın almanız gerekir. Tüm iOS cihazlarının yüzde 50’sinden biraz azı şimdi en son sürümü kullanıyor. Buna karşın, Android cihazların yalnızca yüzde 0,2’si en yeni Android 8.0 Oreo sürümünü kullanıyor.

Üstün olan: iOS Erişilebilirlik

Android’in iOS’dan daha karmaşık olduğuna ilişkin yaygın bir algı var, ancak istemiyorsanız özelleştirme seçeneklerine dalmaya hiç gerek yok. Her iki platform da erişilebilirlik özelliklerine sahip. Sonuçta iOS, bazı önemli noktalarda daha basit ve kullanımı daha kolaydır. Tüm iOS cihazları standarttır, oysa Android, farklı üreticilerin cihazlarında farklılık gösteriyor.

Üstün olan: iOS Görüşmeler ve mesajlaşma

Temel arama ve mesajlaşma işlevleri her iki platformda da iyi, ancak Android’de kafa karıştırıcı olabilir. Google her şeyi, Wi-Fi veya veri ağınız yoluyla mesajlar, SMS, görüntülü sohbet, grup sohbeti ve daha fazlasına izin veren Hangouts’a yükledi, ancak sonra biraz karışık bir şekilde Allo ve Duo’yu çıkardı. FaceTime ve iMessage her iPhone ve iPad’e önceden kurulmuş olarak geliyor, bu nedenle arkadaşlarınıza ve ailenize bağlanmak son derece kolay.

Üstün olan: iOS Kamera

Bu, zorlu bir kategori. Geçmişte, Apple’ın ışığı yakalama, renklendirme ve diğer ayrıntılarda en iyi işi yaptığını söyleyebiliriz ancak yeni Android telefonlar bu iddiada büyük şüphe uyandırdı. Google’ın Pixel 2 ve Pixel 2 XL’i, bugüne kadar kullanılan en iyi kameraları bir araya getiriyor. Mevcut Android ürün yelpazesinin en iyi parçaları, iyi veya bazen de mükemmel kameralarla geliyorlar, ancak çoğu orta seviye telefonların kamera kalitesi, iPhone kameraların kalitesine yaklaşamıyor.

Üstün olan: iOS Güvenlik

Zararlı yazılım tehdidi abartıldı. Gerçek şu ki çoğu kişi bir sorun yaşamayacak, çünkü uygulamalar için Google Play Store’un dışına çıkmıyorlar. Samsung gibi bazı üreticiler kurumsal pazarda güvenliği arttırmak için fazladan çaba sarf ediyorlar. Ancak pek çok Android cihazında güncellemelerin gizemli doğası önemli güvenlik yamalarını ciddi şekilde erteletebiliyor. Apple şu anda kurumsal Amerika’da kabul görmüş durumda ve ayrıca özellikle Touch ID ve iPhone X’te gelen FaceID ile genel tüketiciler için güvenliğin geliştirilmesine çalışıyor.

Üstün olan: iOS Kılıflar ve aksesuarlar

Ortalama iPad veya iPhone kullanıcısı, ortalama Android cihaz sahibinden daha fazla para harcıyor ve Apple, telefonları ve tabletleri için mükemmel bir çevre birimi ekosistemi inşa etti. iPhone’u başka herhangi bir cihazla kıyasladığınızda çok daha fazla çevre birimi ve kılıfının olduğunu görürsünüz.

Üstün olan: iOS Sonuç

iOS daha önemli kategorilerde üstün durumda - örneğin, alternatif uygulama mağazalarının çoğu kullanıcı için erişilebilirlik veya güvenlik kadar önemli olduğunu düşünmüyoruz. İkisini karşılaştırmak çok zor. Apple donanım ve yazılımı kontrol ettiğinden, iOS’un cihazlar arasında daha bir örnek deneyim sunduğunu göreceksiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.