Editörün Seçimi Foto Yazıcılar

2018 yılında bulabileceğiniz iPad ve iPhone yazıcılarını incelerken, yazıcı satın alma tavsiyeleri de veriyoruz.

iPad Magazine - - Içindekiler -

Yeni bir yazıcı mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Burada, yeni bir yazıcı satın alırken bakmanız gerekenler hakkında konuşacağız ve şu anda piyasada mevcut yazıcılardan bir seçme yapacağız.

Yazıcı satın alma önerileri

İki ana yazıcı türü vardır: mürekkep püskürtmeli (inkjet) ve lazer. Bu iki türde de renkli veya tek renk seçenekleri bulunur. Lazer yazıcıların daha pahalı olmasına karşın, özellikle de metin baskısı söz konusu olduğunda daha iyi kalitede bir baskı elde edersiniz. Ayrıca daha hızlıdırlar, ancak bu her zaman böyle değildir. Önce kendinize sormanız gereken soru şu: ne yazdıracaksınız? Cevap ‘sadece metin’ ise tek renkli lazer yazıcıyı tercih edebilirsiniz; canlı metinler, dakikada basılan sayfa sayısında yükseklik ve düşük mürekkep maliyeti nedeniyle. Cevabınız ‘fotoğraf’ ise, bununla birlikte fotoğraf ve metin bassanız bile, mürekkep püskürtmeli bir yazıcı seçmenizi öneririz. Ancak ciddi fotoğraf baskısı için, birleşik bir renkli kartuş yerine, her bir renk için ayrı ayrı kartuşları olan özel bir fotoğraf yazıcısı bakın deriz.

Yazıcı teknolojisi, özellikle sıklıkla değişen bir şey değildir; bu nedenle, birkaç yıl önce çıkan bir yazıcı için bir öneriyi görmezden gelmeyin - bu yavaş hareket eden bir piyasadır ve en yeni ürünler her zaman en iyi değildirler. Ancak bir yazıcı satın aldığınızda, cihazın kendisini satın almak için ödediğiniz ücretin sadece bir başlangıç olduğunu unutmamak gerekir. Yazıcının ömrü boyunca toner ve diğer sarf malzemelerini yenileme maliyetini de içeren toplam sahip olma maliyetini göz önüne almalısınız. Çoğu durumda, bir toner kartuşu seti, yazıcı ile neredeyse aynı fiyata mal olabilir. Kartuş mürekkep tükenmeden ve yeni bir tane satın almanız gerekmeden önce, kaç sayfa yazdırabileceğiniz hakkında bir fikir edinmek için üreticinin ‘sayfa verimi’ değerlendirmesine bir göz atın. Modern yazıcıların çoğunun, yazdırma işlevine ek olarak bir tarayıcı içeren çok işlevli veya hepsi bir arada cihazlar olduğunu göreceksiniz. Bu, fotoğrafları ve belgeleri tarayabileceğiniz ve bunları paylaşmaya veya yazdırmaya hazır dijital dosyalara dönüştürebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, iPhone veya iPad’iniz de dahil olmak üzere birden fazla cihazdan yazdırabileceğiniz ve kablolarla uğraşmanıza gerek kalmayacak, WiFi özellikli bir yazıcı arayabilirsiniz. Aranması gereken son şey, baskı hızı, USB portları, bellek kartı yuvaları, yüksek kapasiteli kağıt tepsileri ve çift taraflı yazdırma becerisidir. Ayrıca yazıcıyla birlikte verilen yazılımlara da bakın; bazıları paketin bir parçası olarak temel düzenleme özellikleri sunacak, bazıları yazıcının bünyesinde dahili olarak sunulacaktır. Size önerebileceğimiz yazıcılar da şöyle sıralanıyor.

Canon Pixma TS8050

Baskı çözünürlüğü: 9600 x 2400 dpi Hız: Tek renk – 12 ppm; renkli - 7 ppm Fiyatı: 627 TL Pixma TS8050 başta biraz pahalı görünse de, fotoğraf baskısı performansı, bol miktarda resim basması gereken herkese hitap edebilecek kadar güçlü. Altı mürekkepli sistemine rağmen, çalışma maliyeti beklenenden çok düşük, özellikle de yüksek başlangıç fiyatını hafifleten yüksek verimli kartuşları tercih ederseniz. Ek mürekkep fotoğraflarımıza daha fazla kontrast ve parlaklıkla koyu renkler katar. Hem Wi-Fi hem de AirPrint’i desteklediğinden, doğrudan iPhone veya iPad’inizden fotoğraf basmak istiyorsanız idealdir. Ayrıca dahili bir tarayıcı ve fotokopi makinesi var ve hem fotoğraf kağıdı hem de CD’ler ve diğer diskler için ayrı tepsiler var, bu da size birkaç seçenek sunuyor.

Epson Expression Premium XP-640

Baskı çözünürlüğü: 5760 x 1440 dpi Hız: Tek renk – 12 ppm; renkli - 8 ppm Fiyatı: £80 Adından da anlaşılacağı üzere, Expression Premium XP-640 yüksek kaliteli bir fotoğraf yazıcısıdır, şu anda piyasadaki ucuz fotoğraf yazıcılarından biridir. XP640, rakiplerinin çoğundan daha ucuzdur ve bir iPhone veya iPad’den baskı yapmak için WiFi bağlantısı ve AirPrint’in yanı sıra, çift taraflı baskı ile bir tarayıcı ve fotokopi makinesi de alıyorsunuz. Birçok fotoğraf yazıcısı gibi, XP-640 da fotoğraf çıktısını iyileştirmek için ek mürekkep kullanıyor. Bu durumda, fotoğraflara ekstra kontrast ve keskinlik katan özel bir ‘fotoğraf siyahı’ mürekkebi var. Bu fazladan mürekkep, çalışma maliyetlerini biraz yükseltiyor, ancak XP-640 rakip fotoğraf yazıcılarıyla karşılaştırıldığında hala oldukça rekabetçi. Ara ara fotoğraf veya belge için yüksek kaliteli çıktıya gereksinim duymanız durumunda XP-640’ın iyi bir seçenek olduğunu söylemek isteriz.

HP OfficeJet 7510

Baskı çözünürlüğü: 600 x 1200 dpi Hız: Tek renk – 15 ppm; renkli - 8 ppm Fiyatı: 624 TL Ev kullanıcılarını ve küçük işletmeleri hedefleyen yazıcıların çoğu A4 boyutuna kadar çıkıyor ancak belki de pazarlama materyalleri ya da evdeki afişler ve takvimler için daha büyük A3 formatında yazdırmak da kullanışlı olabilir. HP, OfficeJet 7510’u mevcut en uygun A3 / A4 yazıcılardan biri olduğu için ‘kişisel baskı merkezi’ olarak tanımlıyor. Ara sıra A3 baskısına ihtiyacınız olursa gerçek bir kelepirdir. OfficeJet 7510, 35 yapraklık bir otomatik belge besleyici de içeren bir tarayıcı, fotokopi makinesi ve hatta bir faks makinesi içeriyor. Yazıcı, bir ofis ağı için Ethernet arabirimi ile birlikte USB ve Wi-Fi bağlantısını da içeriyor ve AirPrint for iOS cihazlarını destekliyor. Eksik olan tek şey otomatik dupleks (iki taraflı) yazdırmadır - sayfaları kendi başınıza çevirmenizde sakıncası yoksa manuel çift taraflı baskı seçeneği de mevcuttur. Baskı kalitesi çok iyi ve yedek mürekkep kartuşlarının maliyeti şaşırtıcı, özellikle de XL boyutu nedeniyle, böylece 1000 sayfaya kadar basabiliyor. OfficeJet 7510, 4x6 kartpostallardan A3 posterlere kadar her şeyi idare edebilen, çok yönlü bir renkli yazıcıya ihtiyaç duyan herkes için iyi bir seçenek.

HP Officejet 3830

Baskı çözünürlüğü: 1200 x 1200 dpi Hız: Tek renk – 8 ppm; renkli - 6 ppm Fiyatı: £43 Düşük fiyatına rağmen OfficeJet 3830, bir yazıcı, tarayıcı, fotokopi makinesi ve faks makinesi içerir, bu nedenle bir ev ofisinde veya küçük işletmelerde ihtiyaç duyacağınız tüm temel belge işleme özelliklerini kapsar. USB ve WiFi bağlantısı içerir ve bir iPhone veya iPad’den baskı almak için Apple’ın AirPrint’i içeren en ucuz yazıcılardan biridir. Bir ufak sorun, otomatik dupleks (iki taraflı) baskının olmamasıdır, ancak bu fiyat aralığında bu seçeneği içeren pek fazla yazıcı bulunmamaktadır. Metin kalitesi, gördüğümüz daha pahalı inkjet’lerle aynı derecede iyi değil, mektuplar ve okul raporları gibi rutin belgeler için de mükemmel. Fotoğraf kalitesi çok iyi olsa da, iş için parlak kağıda veya pazarlama materyalleri üzerine birkaç tatil kampanyasını ancak idare edebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.