Faydalı iPad Püfleri

IPad’ler için çoğumuzun bilmediği pratik olarak kullanabileceğimiz, yararlı, akıllı veya eğlenceli şeyleri derledik.

iPad Magazine - - İÇİNDEKİLER -

iPad’leri seviyoruz, ancak şimdi daha fazla sevmemizi sağlayan yeni bir şey keşfedeceğiz. Siri’nin çarpık mizah anlayışından en yeni modellerin akıllı çoklu görevlerine kadar her iPad’in kullanıcılarını heyecanlandıracak ve sevindirecek bir şeyler var. Aslında iOS’ta, çoğumuzun, cihazlarımızın yapabileceği yararlı, akıllı veya eğlenceli şeylerin arasında bilmediğimiz çok güzel şeyler var.

İşte bu yüzden bu kılavuzu oluşturduk, basit kullanımlardan gerçekten zekice işlemlere kadar her şeyi kapsadık.

Klasör oluşturmak

Bir uygulamayı tıklayarak, parmağınızı basılı tutup sonra başka bir uygulama üzerine sürükleyerek yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. İki uygulama şimdi bir klasörde görünecektir. Favori uygulamalarınıza hızlı erişim için ana ekrandaki klasörlere yerleştirebilirsiniz.

Nelerin çalıştığını görmek

Ana ekran düğmesine çift tıklamak, o anda çalışan her şeyi gösterir. Uygun olmayan veya artık ihtiyacınız olmayan bir uygulamayı kapatmak için yukarı doğru hafifçe kaydırın.

Kontrol Merkezini kullanmak

Ekranı en altından yukarı doğru hızlıca kaydırırsanız, Sessizlik, yönlendirme kilidi, Uçak Modu vb gibi önemli özelliklere kolay erişim sağlayan Kontrol Merkezi’ni açabilirsiniz. İOS 11’den sonra, Kontrol Merkezi daha basit bir tasarıma sahip olacak ve özelleştirilebilme özellikleri sağlayacak.

Verilerinize bubi tuzağı

Kişisel verilerin yanlış ellere düşmesinden endişeleniyor musunuz? Ayarlar> Touch ID & Şifre Kodu’nda, doğru şifreyi girmek konusunda ard arda 10 hata varsa, iPad’inizin her şeyi silmesini sağlayabilirsiniz. Gizli trackpad’in kullanımı Ekran klavyesine Mail gibi bir uygulamada iki parmağınızla dokunursanız, bu bir trackpad olur: parmaklarınız hareket ettikçe imleç de onları izler. Belgeleri düzenlemek için gerçek bir nimet.

Alınan bildirimlerin kontrolü

Bildirimlerin kontrolden çıkmasına izin vermek kolaydır: her uygulama, bildirdiği her şeyi size de bildirmek ister. Eğer çok fazla bildirim alıyorsanız, Ayarlar> Bildirimler’e girebilir ve istemediğinizi kapatabilirsiniz. Belirli bildirimlerin nasıl verileceğini ve ses çıkarmaları gerekip gerekmediğini de ayarlayabilirsiniz.

Bir VPN’e bağlanmak

Bir sanal özel ağa erişiminiz varsa, iPad’iniz buna bağlanabilir. Sadece Ayarlar> Genel> VPN’e gidin ve ilgili bilgileri girin. Verileri yalnızca bu uygulamaların içinden koruyabilen VPN uygulamalarından farklı olarak, bu ayar sistem genelinde geçerlidir.

Kablosuz ağ istemlerini susturmak Bağlanmak istemediğiniz sonsuz Wi-Fi ağları istemlerinden rahatsız mısınız? Ayarlar> Wi-Fi> Ağa Katılmayı Sor’a gidin ve kapatın. Bu daha iyi.

Pilinizi keşfedin

Ayarlar> Pil, istemiyorsanız yüzdenin gösterilmesini kapatmanızı sağlar, ancak aynı zamanda daha kullanışlı bir şey yapar: hangi uygulamaların en fazla enerji kullandığını gösterir ve aynı zamanda güç tasarrufu sağlayan ipuçları da sunar.

Metin kısayollarını kullanmak

Aynı metinleri tekrar tekrar kullanma eğilimindeyseniz, bunları Ayarlar> Genel> Klavyeler’de Metin Değiştirme öğeleri olarak ayarlayın. Bu, kısayollar oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, ürün satışlarına otomatik olarak kibar bir yanıt vermek için, bir noktalı virgül işaretinin ardından “teşekkürler, hayır” yanıtını verebiliriz.

Emoji kullanımı

Emojiyi kullanmak için, iPad’in ekran klavyenizin sol alt tarafındaki gülen yüz tuşuna dokunmanız yeterlidir; normale dönmek için ABC’ye dokunun. Gülen yüz yok mu? Ayarlar> Genel> Klavye> Yeni Klavye Ekle’ye gidin ve listeden Emoji’yi seçin.

Klavyeyi bölmek

Apple’ın klavyesi, ikiye bölünme gibi zekice şeyler yapabilir, böylece onu başparmaklarınızla kullanabilirsiniz. Klavyeyi bölmek için iki parmağınızla (sol ve sağa) sürükleyin; tekrar geri getirmek için sadece tekrar bir araya gelecek şekilde sürükleyin.

AirPlay yoluyla akan medya

AirPlay uyumlu bir cihaza sahipseniz - bir Apple TV, bir AirPlay hoparlörü gibi - iPad’inizin Kontrol Merkezi’ndeki AirPlay simgesine dokunarak film ve müzik akışını sağlayabilirsiniz. Cihazınız AirPlay özellikli değilse, eski HD’deki her tür şeyin akışını sağlayan Tubio gibi bir uygulama arayın.

Ekran görüntüsü almak

Bu iPhone’da da böyle çalışıyor: Ana düğme ve Uyku / Uyandırma düğmelerine aynı anda basın ve bir klik sesi duyacaksınız. Ekran görüntüsü otomatik olarak Fotoğraf kütüphanenize eklenir. Bir seferde iki uygulamayı görmek Slide Over, iPad Air / iPad mini 2’den sonraki iPad’lerle çalışıyor ve o an açık olanı kapatmadan başka bir uygulamayı hızlıca kullanmanızı sağlıyor. Bir parmağınızla, ekranı orta sağından ortaya doğru kaydırın Slide Over panelini görürsünüz. Kullanmak istediğiniz uygulamayı seçin ve tekrar geri gelene kadar geçerli uygulamada kalır. Bir sonraki sefer Slide Over’ı kullandığınızda görünen uygulamayı değiştirmek için paneli açın ve mevcut uygulamaları görmek için ekranı yukarıdan aşağıya doğru sürükleyin.

Çoklu görevler için hareketleri kullanın

Ana ekrana dört veya beş parmağınızla dokunarak hızlıca erişebilir, bu parmakları hızlıca kaydırarak uygulama değiştiriciyi açabilir veya sola veya sağa kaydırarak uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Yanlışlıkla bu kaydırmaları sürekli tetiklerseniz, bunları Ayarlar> Genel> Çoklu görevler’den kapatabilirsiniz.

Bir kerede iki uygulamayı kullanmak

Bunun için yakın tarihli bir iPad’e ihtiyacınız olacak: İki uygulamayı veya Safari’de iki siteyi yan yana çalıştırmaya izin veren

Split View, yalnızca iPad Air 2, iPad Mini 4 ve daha yeni cihazlarda çalışır. Bunu kullanmak için, Slide Over’daki gibi sürükleyin ve ardından uygulama bölücüyü ekranın ortasına sürükleyin.

Google’ı kullanmak

Apple, elbette her şey için iCloud’u kullanmanızı ister, ancak bazılarımız Gmail’i ve Google Takvim’i tercih ederiz. Endişelenmenize gerek yok: Ayarlar> Takvim> Hesaplar, Google Takvim’i ekleme işlemini adım adım yaptırırken, Ayarlar> Mail de aynı şeyi Gmail için yapar.

Bir şey yaparken video seyretmek

En son iPad’ler için bir özellik daha: Resim içinde Resim, iPad Air veya iPad Mini 2’den daha eski iPad’ler için mevcut değil. Bir filmi izlerken veya bir FaceTime görüntülü görüşmesi yaparken, içinde bir ok bulunan küçük bir ikon görürsünüz. Ona dokunun, video küçülür, tekrar dokursanız video normal boyutuna döner.

AirPrint’i kullanmak

Bir AirPrint yazıcınız varsa, kablosuz olarak baskı yapmak kolaydır: yazıcınızın ve iPad’inizin aynı Wi-Fi ağında olduğunu varsayalım, uygulamanızdaki Paylaş menüsüne dokunmanız ve Yazdır’ı seçmeniz gerekir. iPad’iniz otomatik olarak yazıcıyı bulacaktır.

Hangi uygulamanın arka planda iş yaptığını kontrol etmek

Bazı uygulamalar arka planda bir şeyler yapmaktan hoşlanır, bu da yararlı olabilir: Örneğin iPad’inizi sabah saatlerinde açtığınızda gazetenizi okumayı hazır hale getirmesi oldukça yararlıdır. Ancak arka plan yenilemesi, iyi olmayan bir nedenle bant genişliği kullanan uygulamalar anlamına gelebilir. Bu, hücresel bir bağlantınız varsa ideal değildir. Ve her zamanki gibi, Facebook gerçekten ihtiyacı olandan daha fazla kaynak talep eder. Ayarlar> Genel> Arka Plan Uygulama Yenilemesi’nde hangi uygulamaların arka plan yenilemeyi kullanabileceğini kontrol edebilirsiniz.

Paylaşım menüsünü değiştirmek

Uygulamalardaki Paylaş düğmesi, yazıcılara, e-postalara veya diğer uygulamalara veri göndermenizi sağlayan harika bir şeydir. Ve onu özelleştirebilirsiniz: üzerine dokunun, sağa kaydırın ve Diğer’i seçin, hangi özelliklerin açılabileceğini veya kapatılacağını görürsünüz. Bizim favorilerimizden biri, tarifleri tarif uygulamasına otomatik olarak indirmek için kullanılan Send to Paprika.

Büyük harf kilidine izin vermek

BU KOLAY! SADECE BÜYÜK HARF TUŞUNA İKİ KEZ DOKUNUN! Bunu kapatmak için TEKRAR DOKUNUN. Saklama alanını idare etmek En büyük iPad’i bile doldurmak çok uzun sürmez ve iOS 11 kalkana kadar, uygulamalarınız için alanı manuel olarak boşaltmanız gerektiğini göreceksiniz. iPad’iniz buna yardımcı olabilir. Ayarlar> Genel> Saklama Alanı & iCloud Kullanımı> Alanı Yönet’e gidin. Ne tür bir alan olduğunu görebilir ve istemiyorsanız silebilirsiniz.

e-Posta’ya bir şeyler eklemek

Posta mesajlarına birşeyler eklemek için mesajın boş bir kısmını basılı tutun, bir araç çubuğu belirir. Fotoğraf kütüphanenizden fotoğraf veya video eklemek için Fotoğraf Ekle veya Video’yu seçin; iCloud Drive, Dropbox veya diğer kurulu depolama uygulamalarından dosya eklemek için Ek Ekle’ye dokunun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.