2019 model iPhone söylentileri

2018 model iPhone’lar hakkında her şey 12 Eylül günü resmiyete kavuştu. Artık önümüzde 2019 yılının modelleri var.

iPad Magazine - - İÇİNDEKİLER - Yazı: Can Genca

2019 yılında tanıtılacak cihazlar için daha şimdiden pek çok iddia ortaya atıldı. Analistler, gelecek 2019 yılı modelleri için beklentilerini ve tahminlerini paylaşmaya başladılar. Önümüzdeki yıl tanıtılacak olan amiral gemisi iPhone’ların, gelişmiş özelliklerle beraber yeni bir tasarımla gelmesi gündemde.

Apple’ın bir süredir mobil cihazlarına entegre olmuş olan 3D touch özelliğinin, 2019 yılı modellerinde bulunmayacağı söyleniyor. Apple en son çıkardığı iPhone XR modelinde de bu özelliği uzun süreden sonra ilk kez kaldırmış oldu. 2019 yılı iPhone’larda her biri 12 megapiksel olan 3 kamera kullanılması düşünülüyor. Bu da bizlere, yeni modellerin daha gelişmiş fotoğraf çekme ve yüksek zoom özellikleriyle geleceğini kanıtlar nitelikte. Gelen verilere göre 2019 yılı iPhone modellerinin arka kameralarında çok daha yüksek bir teknoloji bulunacak. Bu teknolojinin, şu an hali hazırda iPhone X’ lerde kullanılan True Depth ön kameraların ayarında olması bekleniyor.

Yeni iPhone’larda kullanılması muhtemel olan objektifler, objelerin resimlerini çeşitli açılardan çekip bunları birleştirecek ve ortaya 3 boyutlu resimler çıkmasına olanak sağlayacak. Kameraların 3 boyutu algılama biçimi, iPhone X modelindeki True Depth ön kameranın çalışma prensibiyle aynı olacak. Apple’ ın, iOS 12’nin bir parçası olarak tanıttığı ARKit üzerindeki çalışmalarının da devam edeceği kesin gibi. ARKit’in yeni versiyonu geliştirilmiş yüz izleme ve 3 boyutlu objeleri belirleyebilme gibi yeniliklere sahip olacak. Aynı zamanda kullanıcılar karşılarındaki insanlarla, yapay bir çevre üzerinde AR (sanal gerçeklik) oyunları oynayabilecekler.

Tasarım baştan aşağı yenilenecek

Apple radikal kararları ve yenilikçi fikirleriyle ünlenmiş bir firma. Tasarımlarında da yalınlık ve sadeliğe oldukça fazla önem veriyor. Her yeni çıkardığı

cihazla beraber, global akıllı telefon tasarım dilini yeniliyor ve piyasaya yön veriyor.

iPhone X’le beraber gelen çentik, 2018 yılının en önemli trendlerinden biri oldu. Pek çok uzakdoğulu firmanın da tasarımlarında bu detay benimsendi. Apple tekrar yeni bir furya başlatmış oldu ve yine arkasından gelen markalar tarafından taklit edildi. Sonuç olarak da, piyasada, çok fazla miktarda birbirine benzeyen telefon dolaşmaya başladı. Çentikli tasarım Apple ile meşhur oldu. Yalnız edinilen bilgilere göre Apple bu akıma bir son verebilir ve 2019 yılında çıkaracağı modellerde bu detayı tamamen ortadan kaldırabilir.

Şirketin sahip olduğu bir patente göre Apple’ın yeni modellerinde, ekranlarının altına bir kamera ve bazı sensörler yerleştirmesi muhtemel olarak gözüküyor. Bu da bize tamamen ekrandan ibaret cihazların tanıtılabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Yine Apple’ ın sahip olduğu bir patente göre şirket çeşitli renklerde, seramik gövdeye sahip cihazlar üretebilir. Böyle bir tasarım uygulandığı taktirde, gelecek iPhone modellerinin görünüşlerinin tamamen değişeceği düşünülebilir. Apple bu zamana kadar çeşitli iPhone modellerinde bazı değişik materyaller kullandı. Malzeme seçimlerinde genellikle alüminyum ve cam tercih edildi. iPhone 5c modelini hatırlarsak, bizlere sadece bu telefonun kasasında plastik malzeme sunulmuştu. Seramik iPhone’lar üretildiği taktirde çok havalı bir görünüşe sahip olacakları kesin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.