En yaygın iOS 12 sorunları ve çözümleri

Apple’ın işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 12’deki yararlı ipuçları ve püf noktalarını derledik.

iPad Magazine - - İÇİNDEKİLER -

Apple’ın iOS 12 mobil işletim sistemi, iPhone’unuzda verimliliği artırmaya yardımcı olacak daha fazla seçenekle birlikte, bir dizi yeni özellik sunuyor. Ancak yeni bir işletim sistemine geçmek çok zor olabilir, bu yüzden bazı kullanışlı iOS 12 ipuçları ve püf noktaları ile ayarlamayı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Memoji nasıl yaratılır

iPhone’unuzda TrueDepth kamera teknolojisi bulunuyorsa, iOS 12 tam olarak size benzeyen özelleştirilmiş bir Animoji olan bir Memoji oluşturma özelliği sağlıyor. iMessage içinde App Drawer’da mevcut olan çeşitli göz renkleri, saç modelleri, aksesuarlar ve daha fazlasını seçebilirsiniz. Animoji’de olduğu gibi, Memoji’niz de kas hareketlerinizi yansıtır. Kayıt düğmesine dokunarak, iMessage konuşmalarınızda göndermek üzere 30 saniyelik videolar oluşturabilirsiniz. Gönderildikten sonra, hem siz hem de alıcı, mesaj penceresinde ona dokunarak yeniden oynatabilirsiniz.

Ekran zamanı nasıl kullanılır

Akıllı telefonlarımızı daha az kullanmamıza yardımcı olmak için iOS 12, Screen Time adlı yeni bir uygulama ile birlikte geliyor. Bu, uygulamalar için zaman sınırları belirleyebileceğiniz, akıllı telefon kullanımınızı kontrol edebileceğiniz ve aynı zamanda Kapalı Kalma Süresini planlayabileceğiniz yerdir. Kapalı Kalma Süreleri sayesinde, akıllı telefondan belirli uygulamaların bildirim göndermesini engelleyecek şekilde programlayabilirsiniz.

Uygulama sınırları nasıl belirlenir

Ekran Zamanı’nın bir parçası olarak, belirli uygulamalara harcadığınız süreyi kısaltmak için Uygulama Limitleri ayarlayabilirsiniz. Uygulamalar, kategorilere göre gruplandırılmıştır. Bu nedenle,

Sosyal Ağ’da bir sınır belirlemeyi seçerseniz, Twitter, Facebook, Snapchat gibi uygulamalar engellenir. Ayrıca haftanın hangi günleri için ve hatta kaç saat veya kaç dakika limit belirlemek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Uygulama Sınırlarını ayarlamak için Ayarlar> Ekran Zamanı> Uygulama Sınırları’na gidin. Limitleri ayarlamak istediğiniz kategorilere ve sonra “Ekle” ye dokunun. Zaman sınırlarını belirledikten sonra “Uygulama Limitleri”ne dokunun, sınırlarınız otomatik olarak ayarlanacaktır. Bir uygulamanın üzerinde bir sınırlama bulunduğunda, bir kum saati simgesi görürsünüz. Uygulamayı açarsanız, sınırınıza ulaştığınızı bilmenizi sağlayan bir bildirim görürsünüz. Herhangi bir nedenden dolayı uygulamaya erişmeniz gerekiyorsa, tüm gün için limiti yok saymayı seçebilir veya uygulamayı sınırla ilgili bir hatırlatma almadan önce 15 dakika boyunca kullanabilirsiniz.

Nesneler nasıl ölçülür

Apple’ın ARKit’ini kullanarak, artık gerçek dünyadaki nesneleri ve alanları iPhone’un kamerası ile ölçebileceksiniz. Measure ile resim çerçeveleri, posterler, tabelalar ve daha başka nesnelerin ölçülerini alabilirsiniz. Uygulamayı açmanız, kameranızı nesneye doğrultmanız ve her şeyin doğru şekilde hizalandığından emin olmak için talimatları takip etmeniz yeterlidir. Ardından, ölçümleri görmek için ekrana dokunun. Her ölçüm, inç’ten santimetre’ye dönüştürülmüş değerleri gösterir. Bir şerit metre kullanmak kadar hassas değildir, ancak yine de yararlı bir araçtır.

Fiziksel düğme olmadan uygulamalar nasıl kapatılır

iOS 12’den önce, iPhone X’te bir uygulamayı kapatmak, cihazınızın alt kenarından yukarı doğru kaydırarak App Switcher’a erişmeyi gerektiriyordu. Ardından, uygulamanın üst sol köşesinde kırmızı eksi işareti görünene kadar uygulama ikonuna basmak zorunda kalırdınız. Süreç bir uygulama ikonunu uzun süre basılı tutma ihtiyacını ortadan kaldırarak basitleştirdi. Şimdi, tek yapmanız gereken ekranın altından yukarı doğru kaydırmak ve her bir uygulamayı kaydırarak kapatmak. Bu, Apple’ın yeni nesil iPhone’larına (iPhone XS, XS Max ve XR) sahip olanlar için de geçerlidir, çünkü yeni cihazlarda fiziksel ana düğme yok.

Pil performansını kontrol etme

Pilinizi kontrol etmek için Ayarlar> Pil’e dokunun, son 24 saat içinde pil düzeyinizi ve kullanım sürenizi gösteren grafikleri bulacaksınız. Altında, ekranın açılması ve kapanması arasında ne kadar zaman harcadığınızı ve kullandığınız uygulamalara ne kadar pil gücü harcandığının yüzdesini gösteren daha ayrıntılı bir rapor yer almakta. Pil kullanımınızı son 10 gün için görüntüleyen bir seçenek de var.

iOS 11’de ilk kez tanıtılmış olsa da, pil sağlık bilgilerine, grafiğin üstünde listelenen Pil Sağlığı’na dokunarak erişebilirsiniz. iOS 12’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte, Pil Sağlığı’nın artık davranışınıza bağlı olarak pil ömrünün iyileştirilmesine yardımcı olmak için farklı yollar sağlayan “Analizler ve Öneriler” özelliği de bulunuyor.

Gruplubildirimlerin idaresi

iOS 12’de, kilit ekranınızdaki bildirimler artık birlikte gruplandırılıyor. Belirli bir bildirimde sola kaydırarak, size iki seçenek getiren Yönet’e hafifçe vurabilirsiniz: Sessiz Yol ve Kapat. Söz konusu uygulamadan gelecek bildirimlerin sessiz bir şekilde sunulması için seçim yaparsanız, uyarılar kilit ekranını atlayacak ve yalnızca Bildirim Merkezi’nde görünecektir. Onları kapatmak ise bil- dirimlerin gelmesini tamamen durduracaktır. Ayarlar altında, bildirimlerin belirli bir şekilde gruplanmasını seçebilirsiniz. Otomatik’i seçerseniz, bildirimler aynı uygulama tarafından ancak farklı yığınlarda gruplandırılır. Örneğin, iki ayrı kişiden metin mesajı alıyorsanız, her mesajın iki farklı yığında istiflendiğini görürsünüz. Uygulama temelinde gruplama seçeneği de vardır; böylece, tüm metin iletileriniz kimin gönderdiğine bakılmaksızın bir yığın halinde derlenir. Bildirimlerin orijinal şekilde kilit ekranında görünmesine geri dönmek isteyenler için, ayarı tamamen kapatma seçeneği de vardır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.