iPad, küçülen tablet pazarında nasıl büyünüleceğini gösterdi

iPad Magazine - - İÇİNDEKİLER -

Araştırma şirketi IDC, iPad’in 2010’da piyasaya sürüldüğünden beri, Windows’a ihtiyaç duyan bir dünyada sadece bir “medya tüketim cihazı” olarak görüldüğünü ve çok geniş bir ucuz Android cihazları denizinde önemsiz bir şekilde küçümsendiğini söyledi. Ama yanılıyorlardı, işte nedeni. IDC, son zamanlarda tablet pazarındaki neredeyse her şeyin tamamen yanlış olduğunu kabul etmeye zorlandı. Tabletler, geleneksel PC’lere olan talep üzerinde gerçekten bir etkiye sahipti. İnsanlar, Microsoft’un ister orijinal Tablet PC’leri, ister Windows RT netbook’ları isterse de Surface benzeri sökülebilir cihazların en son partisi olsun, Microsoft’un tablet vizyonunu açıkça satın almıyordu. Windows’a ihtiyaç duyan insanlar geleneksel dizüstü bilgisayarlara yöneliyordu. Ve inkar edilemeyecek bir şey vardı: Apple, her çeyrekte daha hızlı daralan küresel bir pazarda herkesin tablet stratejisinin çökmesi veya durgunlaşmayla birlikte, kritik derecede önemli bir kazanç ölçüsü olan tabletlerde pazar lideri olarak kaldı.

IDC’nin verilerine göre, küresel tablet satışları son on beş çeyrekte yıllık bazda düştü. Geçtiğimiz yıl boyunca küresel tablet satışlarındaki düşüş, geçen yaz yüzde 5,4 iken bu yaz yüzde 13.4 ile daha da hızlandı.

En büyük beş tablet üreticisinin yalnızca ikisi, son dört çeyrekte satışlarını artırdı: Apple (en büyük tablet üreticisi, 44 milyon iPad sattı) ve Huawei (piyasaya 13,1 milyon tablet sürdü, dördüncü büyük üretici). Bu dört çeyrekte Apple’ın iPad satışları aşamalı olarak arttı ve toplamda iki milyona yakın yeni satış eklendi. İkinci sırada yer alan tablet satıcısı Samsung, aynı yıl içinde iki milyondan fazla satış kaybetti ve toplam yıllık satışları sadece 23,3 milyon oldu. Samsung’un Apple’dan yüzde 70 daha fazla telefon sattığını, ancak yalnızca onunkinin yarısını kazandığını not edelim. Tabletlerde de, genel talep azalırken, herhangi bir para kazanması mümkün olmayan geniş bir farklı model yelpazesinde Apple’ın yarısı kadar birim sevketti. Adet bazında dünyanın üçüncü sıradaki tablet satıcısı Amazon, son dört çeyrekte yıllık 14.8 milyon adet satış yaptı. Ancak IDC’nin belirttiği gibi Amazon’un satışları son derece mevsimsel olup, satışların neredeyse tamamı 4. çeyrek tatil sezonunda ve 3. çeyrekteki özel satış gününde gerçekleşirken, 7 inçlik bir model o sırada 30 doların altında satılıyor. En büyük beşinci tablet satıcısı, son dört çeyrekte piyasaya 10.2 milyon adet cihaz süren Lenovo’dur (Fujitsu ile olan ortak girişimi ile birlikte). IDC ayrıca “diğer” satıcıların 48,8 milyon tablet daha piyasaya sürdüklerini söylüyor. Ancak, diğer tablet üreticileri önceki yıl piyasaya 65,9 milyon adet cihaz sürmüşler, yani yıllık bazda yüzde 25,9’luk bir düşüş olmuş. Küresel tablet pazarının tamamı yüzde 9,2 oranında daraldı (170,1 milyon adetten 154,3 milyon adede düştü). Apple’ın iOS tabletlerini çıkarın, Windows ve Android tabletler pazarı o zaman daha da kötü görünüyor: Son dört çeyrekte 127.4 milyondan 110.2 milyona% 13.5 düşüş yaşadılar.

Apple’ın iPad satışlarının, son dört yıldır önemli ölçüde küçülen bir pazarda artması gerçeği, Apple’ın en pahalı iPad’inin 329 dolar olduğunu veya söz konusu kayıp liderinden yaklaşık on kat daha yüksek olduğunu belirttiğinizde özellikle dikkat çekicidir.

Akıllı telefonlar, saatler ve PC’lerde olduğu gibi Apple, küçülen tablet pazarında da büyünebileceğini ve kâr edilebileceğini kanıtlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.