PHILIP GLASS 11. SENFONİ

AYA İRİNİ MÜZESİ

Istanbul Life - - Etkinlik - EUGEnıe BOUCHARD

Tam 45 yıldır İstanbullu sanatseverleri klasik müziğin en iyi örnekleriyle buluşturan, üç bine yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan festival, bu yıl ‘sıradışı’ bir programla 29 Mayıs - 21 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festivalde, Philip Glass’ın son eseri 11. Senfoni’nin Türkiye prömiyeri, 45. İstanbul Müzik Festivali’nde, 16 Haziran akşamı şef Sascha Goetzel yönetimindeki festivalin Yerleşik Orkestra Sponsoru Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası tarafından Aya İrini Müzesi’nde seslendirilecek.

TEB BNP Paribas İstanbul Cup için İstanTEBbul’daydınız.

Bu turnuvada Wozniacki, Sharaphova, Venus Williams gibi yıldızların ardından şimdi de siz mücadele ediyorsunuz. Turnuva hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

TEB BNP Paribas İstanbul Cup harika bir turnuva ve İstanbul güzel bir şehir. Türk kültürünü ve buranın insanını çok seviyorum. İyi organize edilmiş ve harika bir etkinlik. Sponsorlar ve görevliler uluslararası düzeydeki bu etkinliği düzenlerken muhteşem bir iş çıkarmışlar. Misafirperverlikle karşılanmış olmaktan ve dünyanın en iyilerinden bazılarıyla aynı sahada yer almaktan gurur duyuyorum.

Tenis kariyeriniz nasıl başladı?

İkiz kız kardeşim ve ben beş yaşındayken ailemiz bizi haftada bir tenis dersine yolluyordu. Çok sevdim ve devam etmek istedim. Grup dersleri, özel dersler almaya başladım ve sonrasında sekiz yaşında ilk turnuvama katıldım.

Tenisin sizin için anlamı nedir?

Benim her şeyim. Tenis benim sadece kariyerim değil, aynı zamanda tutkum da, her ne kadar hedeflerime ulaşmak için sıkı çalışıyor ve antrenman yapıyor olsam da, sevdiğim şeyi yapıyor olmaktan dolayı ne kadar mutlu ve minnettar olduğumu her gün düşünüyorum.

Size ilham veren kadın tenisçiler oldu mu? Kimlerdi?

Ben şampiyonları örnek aldım. Slam finallerine kim kaldıysa ona gıptayla baktım. Wimbledon Finalleri’ni izlerken “Onlar gibi olmak istiyorum” diye düşünürdüm.

İnsanlar genelde sporun olumlu yanlarını düşünürler ama çok büyük zorluklar ve rekabetle karşı karşıyasınız. Sporun zorlu yanları neler?

Rekabet çok sıkı. Tüm kadınlar iyi tenis oynayabilir. Bir de oynayabileceğimi bildiğim kadar iyi oynayamamak var. Ama dünyada en iyilerin bile kötü dönemleri olur, bu yüzden böyle dönemlerin üzerine derinlemesine düşünmek için zaman ayırmak ve kendini geliştirmek gerçekten önemli.

Tenis sadece fiziksel güç değil, zihinsel güç de gerektiriyor. Maçlar için profesyonel destek alıyor musunuz?

Ben, ailem ve ekibimden, antrenörlerim, fitness antrenörüm ve fizyoterapistimden destek alıyorum. Geçmişte psikologlarla da çalıştım.

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için neler yapıyorsunuz?

Ne kadar iyi oynarsam oynayayım kendime daima yeni hedefler belirliyorum. Ne kadar fazla hedef koyarsam çalışmak için o kadar istekli oluyorum.

TENİS BENİM HER ŞEYİM. SADECE KARİYERİM DEĞİL, AYNI ZAMANDA TUTKUM DA.❜

İnsanlar yeteneğiniz ve tutkunuzun yanında güzelliğinize de hayran. Bu ilgiyle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Her şeyden önce, ben bir tenis oyuncusuyum ve bu yüzden bu konuyla pek ilgilenmiyorum. Beğenilmek ve değerli görülmek hoş ancak günün sonunda ben kariyerime ve sahada nasıl daha iyi olabileceğime odaklıyım.

Bu aralar en çok neyin hayalini kuruyorsunuz?

Hedeflerime ulaşmak ve teniste başarılı olmak, ama detaylarına girmek istemiyorum. Kişisel hedeflerimi kendime saklamayı tercih ediyorum.

İstanbul’a daha önce geldiniz mi? Şehirde sizi en çok etkileyen şey ne oldu? Ya da İstanbul’da keşfetmek istediğiniz tarihi mekanlar hangileri?

Bu İstanbul’a ilk ziyaretim, ama geçen yıl TEB BNP Paribas Tennis Stars Series müsabakası için Ankara’da bulunmuştum. İstanbul beni çok etkiledi, burada görülecek çok fazla güzellik ve kültür var. Kendimi rahat hissetmek ve Avrupa’da bulunduğum zamanlarda buraya gelerek kaliteli tesislerde antrenman yapabileceğimi bilmek benim için önemli.

Kapak fotoğrafımızın çekimi için Four Seasons Hotel’de bir aradaydık. Boğaz manzarasını nasıl buldunuz? Sizi nasıl etkiledi?

Boğaz manzarası muhteşemdi. Bu kadar güzel mekanı görebilmek ve bunca farklı kültürü deneyimleyebilmek gerçekten inanılmaz. O manzarayı izlemek bana bulunduğum yere ulaşmak için ne kadar sıkı çalıştığımı hatırlattı.

Belirttiğiniz gibi TEB BNP Paribas Tennis Star Series için Ankara’da bulunmuştunuz. Ankara’yı keşfetmeye zamanınız oldu mu? Ankara’da sizi en çok etkileyenler yerler hangileriydi?

Ankara’dayken etrafı keşfetmek için istediğim kadar zaman bulamadım ancak her zaman gezmeyi ve değişik müzeleri ziyaret etmeyi sevmişimdir. Kapalıçarşı’yı görmek için sabırsızlanıyorum, herkes ne kadar ihtişamlı olduğundan ve tabii ki alışverişten bahsediyor.

Türk mutfağıyla aranız nasıl? En sevdiğiniz yemek hangisi?

Türk tatlısı olan baklava favorim diyebilirim. Ara sıra kendinizi ödüllendirmek güzel bir şey.

İstanbul’u birkaç kelimeyle anlatabilir misiniz?

Kültür, tarih, güzel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.