"İSTANBUL KEŞFETMEKLE BİTMEZ"

Istanbul Life - - Yenİ -

SON OLARAK 'MUHTEŞEM YÜZYIL

KÖSEM' DİZİSİNDE HAYAT VERDİĞİ

TURHAN SULTAN ROLÜYLE İZLEDİĞİMİZ

HANDE DOĞANDEMİR İLE SEDEF

ADASI'NDA BULUŞTUK. İSTANBUL'U

EŞSİZ VE İLHAM VERİCİ BULAN OYUNCU,

"İSTANBUL'DA HER GÜN YENİ BİR

MEKANLA KARŞILAŞIYORUZ" DİYOR.

ADANIN RUHUMUZA İYİ GELDİĞİ BİR

GÜNDEN GERİYE KALAN KARELER VE TÜM

YALINLIĞIYLA HANDE DOĞANDEMİR

KARŞINIZDA!

Kapak konuğumuz Hande Doğandemir ile çekim için Sedef Adası'nın yollarına düştük... Çekim mekanı için ne kadar doğru bir karar verdiğimizi ise çekim sonrası röportaj yaparken fark ettik, aslında o tam bir 'ada insanı'... Bu cümleyi neden kurduğumuzu ise birazdan anlatacağız ama öncelikle Hande Doğandemir'den biraz bahsetmek isteriz. Huzur veren hali, içtenliği ve doğal oluşu ile o kesinlikle alışık olmadığımız bir karışım.

Samimiyeti ve sıcaklığıyla çekim boyunca kalbimizi fetheden Hande Doğandemir, kendi gibi olmaktan hiç vazgeçmemiş. Sakin halini Ankaralı oluşuyla rahatlıkla bağdaştırabiliriz çünkü kendisi de Ankara'yı 'dingin ve sakin' kelimelerinin altını çizerek anlatıyor. Bundan mütevellit "İstanbul'da bile Ankara'yı andıran, sakin yerlerde yaşamayı tercih ediyorum" diyor.

Ankara'dan İstanbul'a yerleştiği dönemden bu yana değişmeyen en önemli şey ise heyecanı! Oyunculuğa ilk başladığı dönemleri de, son olarak canlandırdığı 'Turhan Sultan' karakterini de aynı heyecanla anlatabiliyor ve hiç kuşkusuz başarılı oyunculuğunun arkasında yeteneğiyle beraber, heyecanının tazeliğini koruması yatıyor.

Yazının başında bahsettiğimiz 'ada kadını' benzetmesine gelirsek, enerjisini denizden alan bir kadına bu benzetmeyi yapmakta hiç de haksız sayılmayız. "Denizin kokusu bile enerjimi tazelemem için yetiyor bana" diyen Hande Doğandemir'e "İstanbul olmasa nerede yaşamak isterdiniz?" diye sorduğumuzda ise "Küçük, sakin, deniz kenarında bir yerde olmak istiyorum" diyor ve ekliyor: "Önümüzdeki yıllarla ilgili planlarımdan birisi de bu." Romantik kıyafetler ve sade tonların başrolde olduğu, Hande Doğandemir'in doğallığı ve enerjisiyle tüm ekibe sıcak bir günün bütün yorgunluğunu unutturduğu bir çekim gününden kalan şahane kareler ve keyifli sohbet sayfalarımızda...

Hikayesi Ankara'da başlamış ve hayatının büyük bir kısmını Ankara'da geçirmiş birisi olarak İstanbul ve Ankara karşılaştırması yapsanız bize ne söylersiniz?

Her Ankaralı gibi ben de o dinginliği, sakinliği seviyorum. İstanbul'da bile Ankara'yı andıran sakin yerlerde yaşamayı tercih ediyorum. Kendinizi çok daha güvende hissettiğiniz ama aynı zamanda soğuk bir enerjisi vardır Ankara'nın. Tarihi yerleri yok denilecek kadar azdır, sosyal hayatınızı kendi imkanlarınızla renklendirirsiniz ama harika dostluklar kazandırır size tüm bu imkansızlıklar. İstanbul ise tam bir cümbüş, çok kültürlü yapısı, tarihi dokusu, çok çeşitli mekan ve aktivite alternatifleriyle çok çekici tabii ki. Keşfetmekle bitmeyecek bir şehir, bu karmaşa sizi yorup yalnızlaştırabilir, o da zor tarafı İstanbul'un..

Melankolik şehirdir derler Ankara için, sizce de öyle mi?

Evet, ben öyle olduğunu düşünüyorum. Melankolik, gri ama aynı zamanda hayatımınn en güzel ve en eğlenceli dönemini de Ankara'da yaşadım. Ankara'nın sizi içinize, kendinize döndüren bir enerjisi var, böylece en yakınınızdaki insanlara sarılırsınız. Bu nedenle en iyi dostluklar orda kurulur. Hala hayatımdaki en yakın arkadaşlarım Ankara'dan beri benimle..

İstanbul'a ilk yerleştiğiniz yıllarda en çok hangi konularda zorlandınız?

Tabii ki hayatta kalma savaşı verdiğim bir süreç geçirdim. Ne yapacağımı, nasıl ayakta kalacağımı bilemiyordum, çünkü en yakınımdaki insanlar bana destek olsa da tek başıma kalkıp

DENİZİ GÖRMEK, DUYMAK, KOKUSUNU BİLE HİSSETMEK ENERJİMİ TAZELİYOR.❜

İstanbul'a gelip istediğim her şey için bir yolculuğa çıkmıştım..

Bildiğimiz kadarıyla tek çocuksunuz… Nasıl bir çocukluktu sizinki?

Kardeş özlemi çektiğim ya da yalnız hissettiğim bir çocukluk geçirmedim. Ailem özellikle buna çok dikkat etti. Begüm ve Şebnem adında iki kuzenim ve ben beraber büyüdük. İlkokulda bana "Kaç kardeşsiniz?" diye sorduklarında "Üç kardeşiz" dermişim.. Sokakta oynayarak geçen keyifli bir çocukluk dönemidir hep hatırladığım.

Çocukluk hayallerinizin içinde oyunculuk var mıydı?

Yatağıma yattığımda kendimi sahnede dans ederken ya da şarkı söylerken hayal ederdim hep... Öyle de geçti çocukluk dönemim zaten ama bir gün mesleğim olacağının farkında değildim elbette... Bilinçaltımda orada olmak varmış hep demek ki.

Kamera karşısına ilk kez geçtiğiniz günü hatırlıyor musunuz? Nasıl hissetmiştiniz?

Evet, hatırlıyorum, kendimden beklemediğim kadar soğukkanlıydım ama elimi kolumu nereye koyacağımı da bilemeye-

cek kadar acemiydim. Hepsi güzel bi deneyimdi.

Her oyuncunun 'keşke ben canlandırsaydım' dediği bir rol vardır muhakkak. Sizin hayalini kurduğunuz bir rol var mı?

Çok oluyor açıkcası. İzlediğim bir filmde, okuduğum bir kitapta mutlaka ruhuma dokunan bir karaktere denk geliyorum. Hep dönem işinde yer almak istemiştim, o da oldu şimdi. Hem de hayal ettiğimden de güzel ve ters köşe bir karakterle!

Oyunculuktan öncesine baktığımızda kamera arkası deneyiminiz de var. İlerleyen dönemde tekrar böyle bir hedefiniz var mı?

İlk olarak bu maceraya kamera arkasında başladım, bugün beni besleyen en özel deneyimler oldu o zamanlarım. Çok keyif alarak öğrendim, o nedenle bir gün tekrar bir projenin mutfağında yer alabilirim. Aslında bir projenin kağıt üzerindeki hali, teknik kısmı, hazırlık dönemi benim için oyunculukla bir bütün. En azından benim ilgimi çektiği için ben hepsini 'bir' olarak düşünmeyi seviyorum.

Son olarak ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem' dizisine dahil oldunuz. Dizide hayat verdiğiniz Turhan Sultan'ı birkaç cümle ile anlatmanızı istesek...

Çok sert, kusursuz, hırslı bir kadın gibi görünse de Sultan İbrahim'den hiç sevgi görmemiş, onu sevsin diye gözünün içine bakmış ve tek derdi oğlunu gözünü iktidar hırsı bürümüş herkesten koruyabilmek... Yaptığı her şeyde haklı nedenleri olan güçlü ve akıllı bir kadın Turhan.

❛İSTANBUL TAM BİR CÜMBÜŞ, ÇOK KÜLTÜRLÜ YAPISI, TARİHİ DOKUSU, ÇOK ÇEŞİTLİ MEKAN VE AKTİVİTE ALTERNATİFLERİYLE ÇOK ÇEKİCİ.❜

Bluz: ASILIO / V2K Etek: NATALIE KOLYOZYAN

Küpe: LUCKY CULTERE Love kolye: ATELIER PETITES PIERRES Kalpli kolye: ZEITGEISTBYCHOLE

Yüzük:ZEITGEISTBYCHLOE

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.