osmanlI sultanlarI, YAZ AYLARINDA Kalmak İÇİN şehrİn bİrçok yerİnde saraylar İnşa ettİrdİler.

Istanbul Life - - Tarİh -

havasının güzelliği, yaz aylarındaki serinliği nedeniyle padişahların yaz aylarını geçirmeyi tercih ettikleri ve kısa gezintiler yaptıkları bir dinlenme mahalline dönüştü.

Özellikle Sultan Birinci Ahmed yaz aylarını çoğunlukla bu kasırda geçirdi. Sultan Ahmed devrinde padişahın maiyeti için kasıra yeni binalar inşa edilip bir de cami yapıldı. Anlatılanlara göre Sultan Birinci Ahmed’in buraya o dereceye varan bir tutkusu varmış ki yaz aylarında hiçbir şekilde bu kasrı terk etmezmiş. Hatta bir sene hac mevsimi yaz günlerine rast geldiğinde Mekke’ye gönderilecek hediyelerin merasimi için dahi Sultan Ahmed Topkapı Sarayı’na dönmek istemeyip hediyelerin imali için Beylerbeyi’ndeki kasrın yanı başında bir kuyumcu atölyesi kurulmuş.

Bu kasra tutku derecesinde bağlı padişahlardan bir tanesi de Sultan Ahmed’in torunu Sultan Dördüncü Mehmed’dir. Sultan Mehmed de yaz aylarını bu kasırda geçirmiş ve padişah kirazı çok sevdiği için kasrın etrafındaki birçok arazi saray tarafından kiralanarak semtin birçok yerinde kiraz bahçeleri kuruldu. Dördüncü Mehmed’in ava ve eğlenceye düşkün olması dolayısıyla devrinde Beylerbeyi’nde parmak ısırtan eğlenceler düzenlendiği gibi padişah burada yaşamayı tercih ettiğinden devrin üst sınıfı da yaz aylarını geçirmek için yine bu semtte kendi saraylarını ve yalılarını inşa ettirdiler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.