BORUSAN CONTEMPORARY’DE İKİ ÖZEL SERGİ

Diana Thater’in ‘A Runaway World - Kaçak Dünya’ adlı sergisi İstanbul Bienali bünyesinde, 16 Eylül’de açıldı. Bu ay Borusan Contemporary’de görülecek bir diğer sergi küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’.

Istanbul Life - - Yenİ - Yazı: AYNUR ERDEM

AVCILIĞA ÇAĞDAŞ SANAT PENCERESİNDEN BAKIŞ

Ünlü çağdaş sanatçı Diana Thater’in 18 Şubat 2018 tarihine kadar İstanbul’da, Perili Köşk’te sergilenecek olan ‘A Runaway World’ adlı sergisi, Borusan Contemporary sanat yönetmeni Kathleen Forde ve The Mistake Room’un yöneticisi ve sanat direktörü Cesar Garcia tarafından hazırlandı. Sergi beş adet video temelli enstalasyondan oluşuyor.

İstanbul Bienali bünyesinde sanatseverlerin ilgi ve beğenisine sunulacağı açıklanan ‘Diana Thater: Runaway World’, ilk olarak Los Angeles’daki Mistake Room tarafından hazırlanmış ve 2017 yılının ilkbaharında sergilenmişti. Borusan Contemporary’de, kaçak avcılık yüzünden yakın gelecekte soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvanların durumunu inceleyen bu işlerin geniş bir tekrarı sunuluyor.

Kathleen Forde, “İstanbul’da Diana Thater: A Runaway World’ün geniş bir versiyonunu sunmaktan çok memnunuz. Diana’nın tehlikede olan türlerin ve çevrelerinin kırılganlığını tasvir eden enstalasyonları, geleceğimizle ilgili canlı öngörüler ve eylem çağrılarıdır” dedi. Açıklamalarına “Üçü halihazırda sergilenmekte olan bu beş eser, sanatçının çevre sorunlarına yaklaşımını anlatıyor. Daha önce sergilenen As Radical As Reality – Gerçek Kadar Radikal (2017) ve A Runaway World - Kaçak Dünya (2017) adlı eserler, The Mistake Room tarafından adı yine A Runaway World olan ve 2017 baharında düzenlenen sergi için sipariş edilmişti. Yeni enstalasyonlar ise kaçak avcılar tarafından fildişi için avlanan fillerin videoları, boynuzları için nesli tükenene kadar avlanan bir tür olan kuzey beyaz gergedanının son örneğinin ve bu türün yaşadığı arazinin görüntülerinden oluşuyor” diye devam eden Forde “Thater ve ekibi silahlı muhafızların korunduğu alanlarda yaşayan bu canlılara eşi benzeri görülmemiş bir erişim elde etti. Videolar, sürükleyici ve hatta rahatsız edici bir deneyim yaratmak için sanatçı tarafından özel olarak tasarlanmış X-şeklinde ekranlara yansıtılıyor” diye ekledi. Kathleen Forde İstanbul’daki amiral gemilerinde sanatseverlerin huzuruna çıkmaktan heyecan duyduklarını söyledi.

YENİ MEDYA SANATININ EN İYİ ÖRNEKLERİ BU SERGİDE

Borusan Contemporary’de görülecek bir diğer sergi olan ve küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’da ise, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan, yeni medya sanatının çarpıcı örnekleri izleyiciye sunulacak. Sergi çıkış noktasını, bir Necmi Sönmez klasiği olarak yine edebiyattan alıyor. Sönmez’e bu defa ilham veren eser ise modern Türk şiirinin ayrı, aykırı temsilcisi Oktay Rifat’ın ilk kitabında yer alan ‘Bir Şehri Bırakmak’ adlı şiiri: ‘Ağaca söyle/Gölgesini getirsin bana yolluk/Sokağı ve denizi isterim pencereden/Senden çörek isterim/Ay biçiminde’

Sergi ağırlıklı olarak dijital tekniklerle üretilmiş video, yerleştirme, fotoğraf, video heykeli, ışık objesi, ses düzenlemelerinden yola çıkarak çağdaş sanatın farklı deneylerini bir araya getirecek. Kendisi de resim yapan bir şair olarak Oktay Rifat, sözcüklere dayalı imgeler üretmişti. Borusan Contemporary’deki bu sergi, şiirsel imge ile görsel imgeyi bir araya getirirken farklı bir izlek oluşturarak, bilinmeyen, denenmemiş ve farklı birliktelikleri büyüteç altına almayı hedefliyor. Sadece şiir tutkunları değil, sanat izleyicisini de ‘patika yollarına’ davet eden ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’, yaratıcı düşüncenin erdemini ön plana çıkaran bir yapıya sahip.

Sergiler 18 Şubat 2018 Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilecek. Borusan Contemporary yalnızca hafta sonları 10.00–19.00 arası açık.

‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ sergisi 28 Şubat’a kadar gezilebilir.

Diane Thater’in ‘A Runaway World - Kaçak Dünya’ isimli sergisi İstanbul Bienali kapsamında ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Dr. Necmi Sönmez kuratörlüğünde gerçekleşen ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ sergisinde Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan işler bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.