kurthan’ın ankara sevgisi

Kitap - - AROLATIN KITAPLIĞINDAN -

“Burası Ankara,” geçenlerde yitirdiğimiz rahmetli Kurthan Fişek’in Ankara sevgisini anlattığı kitabı. “Zekâ fışkıran eğlenceli adam” Kurthan, bir Ankaralı olan benim de gençlik dönemimde atletizm sahalarından ve Rüzgârlı Sokak’taki ÖncüYenigün gazetelerinde gazeteciliğe başladığım dönemlerden gençlik dostumdur. Kadim dostluğumuz, yıllar yılı sürdü…

önce ondan iki anı…

Kurthan denilince onunla yaşadığım iki anı aklıma gelir:

1960 yılında bir Pazar günü yapılan yarışlarda Kurthan yüksek atlamada 1 metre 75 santimlik başlangıç yüksekliğini aşamayıp elenmişti. Ertesi gün idmana geldiğinde bu durum aramızda “alay konusu” olunca Kurthan kızdı, “Ulan ben 1.75’i çivili ayakkabı giymeden, elbisemi çıkarmadan geçerim” dedi. İş kızıştı ve Kurthan 1.75’e yükselttiği çıtayı sokak ayakkabısı ve ceket-kazak kıyafetiyle geçti. Bizlere de alayı kesip alkışlamak kaldı…

Yine o dönemde TED Kolej spor salonunda Galatasaray-Harbiye voleybol maçı vardı. Biz, Kurthan’la iki genç gazeteci olarak maçın oynandığı salonun zeminindeydik. Salonun tribünlerini ise Harbiye öğrencileri hıncahınç doldurmuşlardı. Çekişmeli maçta biz, cılız bir şekilde Galatasaray’ı destekliyorduk. Harbiyeli öğrenciler kendi takımlarına güçlü destek veriyorlardı. Maçı Galatasaray son seti de alıp 3-2 kazanınca, Harbiyeli öğrenciler bize bağırıp kızgınlık gösterdiler. Hızla salonu terk etmek isterken, tribünden gelen kalabalık bizi çıkıştaki yüksek çevre duvarı önünde sıkıştırdı. Kurthan birden elini duvarın üstüne koyup aşarak uzaklaşırken ben kalabalığın arasında kaldım. Aramızda bulunan atlet Atilla Altugan’ın yardımıyla dayak yemeden, son anda kurtulabildim… Yıllar sonra Talat Aydemir hareketi içinde yer aldığı için hapiste olan Atilla Altugan’a, “Afta eşitliğe kadar” afişi yapıp İstanbul sokaklarını donatarak borcumu ödeyebildim. Celal Bayar affedilirken, genç Harbiyeliler hapiste kalmaya devam ettikleri için bu kampanyayı başlatmıştık. Sonuç da aldık…

32 yıl sonra hapis

Kurthan Fişek, kitabın önsözünde Harbiye’deki doğumunu ve 32 yıl sonra o mekâna tutuklu olarak girişini anlatıyor:

“TBMM’nin arkasındaki Harbiye’de doğdum.

Doğum sırasında, annem vardı, ebe vardı, asker, doktorlar vardı: Bir de ben geldim. Babam hükümet tabibi olduğu için, memleketin garip bi ucundaydı, bir tek o yoktu.

Otuz iki yıl sonra, oraya döndüm… Bu sefer siyasi tutuklu olarak… Harbiye avlusundaki BandoMızıka Okulu’nun özel Mızıka Okulu’nun özel tecrit koğuşuna…”

Kurthan, bir anlamda kitapta yazdıklarının nedenini önsözde, “Ankara’nın her semtinin, her ilçesinin bende bir anısı vardır. Mamak bana, hem patlamaya hazır çöplüğünü hem askeri cezaevini hatırlatır. (…) Ayıptır hatırlatması, Ankara’nın ilk havaalanı da, 1928 yılında Jansen Planı çerçevesinde, Bahçelievler’deki Tandoğan Meydanı’nda kurulduydu. Tren garına yakındı. Uçaktan korkanlar, uçaktan indiklerinde, bir an önce, raylı yolculuk yapsınlar, yurdu demir ağlarla örsünler diye…

Semt semt tanıtmaya, hatırlatmaya başlıyorum Ankara’yı… Hepsinin hâtırası vardır bende… Ankara Türkiye’dir çünkü…”

semtleri anlatırken...

Sıfırcı Hoca Kurthan bir yandan ele aldığı semtleri, o semtlerle kendi ilgisini anlatıyor, bir yandan da ilginç tarihi detaylara değiniyor. Ayrıca, semtleri değerlendirmelerine tanımlar da getiriyor:

“Ankara benim için önemlidir. Ankara benim için Kızılay’dır. Milli Piyango İdaresi’nin şimdi konuşlandığı yerde, çok ucuza, maden suyu sodası içerdik.

GİMA gökdeleninin şimdi bulunduğu yerin tam karşısında Adalet Partisi Genel Merkezi vardı. Tam orta yerde İş Bankası kumbaralarını hatırlatan, çağrıştıran bir meydan saati vardı. Biraz yürüdünüz mü Reşat-Vahit’in efsanevi Piknik’inde bira içerdiniz…

(…) Hükümet aleyhtarı 28-29 Nisan 1960 olayları patlamıştı. Demokrat Parti üst yönetimi, 5 Mayıs’ta Ankara’da ‘şov’ yapmaya karar verdi.

Hazırlanan plana göre, DP’li gençler, saat 5’te Atatürk Bulvarı’nda, Kızılay’da toplanacak, tam o sırada ve tasadüfen meclisten çıkıp Çankaya’ya gidecek olan Celal Bayar ve Adnan Menderes’i alkışlayacaklardı. Bunu haber alanlarımız oldu.

Aynı saat ve yerde bir karşı gösteri düzenlemeye karar verildi, Parola: 555 K…

Yani, beşinci ayın, beşinci günü, saat beşte Kızılay’da… Şimdiki İş Bankası’nın bulunduğu yer o tarihlerde boştu. Atatürk Bulvarı’yla Tuna Caddesi’nin yukarıdan aşağıya gidilirken tam kesiştiği yer… Kızılay’ın devamı…

Saat altıya doğru bulvara gelen Bayar ve Menderes, burada arabadan inince ‘istifa istifa’ diye bağıran göstericilerle karşılaştılar. Menderes tartaklandı, gazeteci Emin Karakuş’un arabasına sığınarak güçlükle uzaklaştırıldı. Burası Kızılay… Türkiye’nin siyasal kavşağıdır.”

kozmopolit ankara

Kurthan, kitapta yer yer Ankara İstanbul kıyaslamaları yapıp Ankara’nın üstünlüklerini ortaya koyuyor. Bunlardan biri kentlerin kozmopolit yapısı.

“İstanbul’lular kendilerini ‘koz- mopolit’ zannederler. Yüz kere bin kere söyledim.

Bursa’nın Ulubat köyünden binbir fedakarlıkla kalkıp İstanbul’a gelen, Topkapı surlarına sancak diken Hasan, kahpe köhne Bizans’ı tek başına yıkabildiyse vay o Dersaadet’in haline! İstanbul’un gündeminde ‘tarikat meselesi’ vardı.

Tek tarikat ‘Nakşibendi’… Başka tarikat yok sanki…

Derken, Büyükada’da konuşlanan ‘Sincar Aşireti’ Fırat-Dicle hattının doğusundaki ‘aşiret’ meselesini, batıya, İstanbul’a getirdi. Çok sevindi İstanbul’lular… Meğerse ‘aşiret de varmış kendilerinde…” İstanbul’daki bu durumu ortaya koyduktan sonra Kurthan Hoca, Ankara’nın kozmopolit yapısını anlatan, Cevat Türkay’ın Ankara’daki 68 ‘aşiret’in sıralamasına yer verip, Ankara’nın kozmopolit zenginliğini oraya koyuyor.

semtler, caddeler, felaketler

Kurthan Hoca “Burası Ankara” kitabında yer yer semtleri, yer yer caddeleri, yer yer kentin yaşadığı felâketleri ele alıp konu ediyor. Bunlar arasından birisini seçip buraya aktaralım. Ve gerisini isteyenler Kurthan Fişek’in kitabından ve onun güzel anlatımından okusunlar:

“Ankara’da gerek yoğun yağış, gerek altyapı yetersizliği nedeniyle, zaman zaman, mal ve can kaybına yol açan su baskınları görülür.

Saptanan en büyük taşkın 9 Eylül 1957 taşkınıdır. Bu taşkında 196 kişi ölmüş, büyük maddi zarar meydana gelmiştir.

Olayın ilginç yanı, bu taşkından önce Ankara kentine bir damla bile yağış düşmemiş olmasıdır. Yağış merkezleri Kayaş dolayları ve Hatip Çayı’dır. Taşkın suları Hasanoğlan’dan başlayarak, Etimesgut’a uzanan bir alana yayılmıştır. Hatip Çayı Havzası’nda yapılan ölçümlere göre yağış, kimi yerlerde saatte 12.5 mm’yi aşmıştır. 250 kilometrekarelik bir bölgeyi etkileyen sağanağın toplam süresi 2 saati geçmemiştir. Eeeee! Daha ne var, ne yok? Başka ne ‘felaket haberi” var Ankara’dan?

Kuraklık, deprem, güneş tutulması, kabızlık v.s…”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.