hızlı oku, hızlı anla...

Kitap - - YILIN EN IYILERI -

Önce derslerde sonra da iş hayatında başarılı olabilmek için çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi gerekir. Zeki olmak iyidir, ama yetmez. Şans yanınızda olsa iyi olur, çevre ve ortam önemlidir ama olmazsa olmazı çok çalışmaktır. Çalışmak disiplin ister, odaklanma ister, karar mekanizmalarının sıkı çalışması gerekir. Ve bir de tabii zamanı iyi kullanma konusu var, günümüzün en çok şikâyet edilen konularından biri bu.

Bu ay okuduğum kitabın ismi “Train Your Brain For Success: Read Smarter, Remember More, and Break Your Own Records”, yani “Beyninizi Başarı İçin Eğitin: Akıllı Okuyun, Daha Çok Hatırlayın ve Kendi Rekorlarınızı Kırın.”

Kitabın ismini görünce insan doğal olarak içinden bir “hele hele, isme bak...” çekiyor. Haksız da değil, iddialı bir isim, vaat yüksek, kalınlığı da pek matah değil, hepi topu 230 sayfa. Temelde 6 bölümden oluşuyor. Bu bölümler şöyle:

1 - Memory Training (Hafıza Eğitimi): Bu bölümde yazar, aklımızda tutmamız gereken verileri nasıl görselleştirip, hatırlanır kılacağımızı anlatıyor. Oldukça eğlenceli bir bölüm, dikkatli okursanız uygulanabilir teknikler var, faydalı olabilir.

2 - Speed Reading (Hızlı Okuma): İşte benim takıntılı olduğum konulardan biri daha. Genel kanının aksine, ne kadar hızlı okursanız, o kadar çok aklınızda kalır. Çok faydasını gördüm, hiçbir zaman geç değil. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız mutlaka öğrenin. Zor değil ama antrenman istiyor.

3 - Creating Goals (Hedefleme): Hedefleri net olarak belirleyip, görselleştirmek üzerine kurulu bu bölümde sizi hedeflere ulaşmaktan alıkoyan engeller de olabilecek en açık haliyle gözlerinizin önüne seriliyor. “Adam doğru söylüyor abi” etkisinin geldiği yer burası.

4 - Time Management (Zaman Yönetimi): Adından da belli işte. Seçtiğiniz hedefleri boy sırasına dizip, günlük - haftalık vesaire diye sıralayıp ulaşın diyor kısaca. “Big 6” diye birşeyden bahsediyor, bana ilginç geldi, ama ne kadar kullanırım hayatımda bilmem.

5 - Values, Purpose & Vision (Değerler, Amaç ve Vizyon): Bu bölümde öğrendiklerimizle hayatımızın farklı alanları için hedefler, amaçlar oluşturup bunları yine zihnimizde güncelleştiriyoruz falan filan...

6 - Implementing (Uygulama): Bu da “peki oldu canım, hadi baybay” dediğimiz bölüm. Öğrendiklerimizi hayata geçirmek için yapılacakları söylüyor ama doğal olarak havada kalıyor tabii. Oradan söylemesi kolay, o kadar basitse gel de kendin yap.

Kitapta geçen hızlı okuma ve hatırlama tekniklerinin bir kısmını ben de biliyorum ve uzun süredir kullanıyorum. Faydasını gördüm ve görüyorum. Okul zamanı ders çalışırken işe yarardı. Şimdi de gazetede çalışıyorum, bütün işimiz okuma yazma üzerine, burada da faydalanıyorum. Hangi sektörde olursa olsun herkese tavsiye ederim. Peki bunu öğrenmenin yolu bu kitabı okumak mı? Değil tabii ki... Bir kere adamımız Roger Seip, kitabı babasının hayrına yazmamış, neticede bu onun ekmek kapısı, niye herşeyi yazıp paylaşsın ki? O da öyle yapmamış zaten. Roger Seip, ABD’yi karış karış gezip özel eğitimler veren biri. Halka açık kurslar ve seminerlerin yanında büyük şirket ve bankaların personeline de özel seanslarda eğitim veriyor. Kitapta anlatılanları tek başına tamamen uygulayabilmek çok zor. Yani aslında diyor ki: “Bunu öğrenmek isteyen buyursun buradan tadımlık iki lokma alsın. Gerçekten isteyen varsa bastırsın parayı, gelsin öğreteyim.” Alışık olduğumuz 230 sayfalık kartvizitlerden biri daha...

İlla ki bu eğitimlere gideceğim, öğreneceğim diyen varsa, anadilinde bir kurs bulup gitmesini tavsiye ederim, çünkü bütün mesele görsel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.