“hayal” değil, “gerçek”

Kitap - - ANASAYFA -

Bu ay uzun uçak seyahatlerimden birinde Ayşe Kulin’in yeni çıkan “Hayal” isimli son kitabını okuma fırsatım oldu. Bana onca saat içinde seyahatimde eşlik eden bu usta kalem ile bambaşka bir dünyanın içine girdim. Pek çok yerinde güldüm Ayşe Kulin’in yaşanmışlıklarında. Kimi yerinde de üzüldüm. Ayşe Kulin fiziğinden asla anlaşılmayacak derecede yaş almış bir isim olsa da onca zorluk altından kadın başına nasıl da kalkmış, demeden edemiyor insan. Başarısız evlilikler, ilişkiler, çocuklarını gerçektenmutluedememeninverdiğiçaresizlik ve bugün bile “Hımm Ayşe Kulin mi, eh işte” diyen zavallı, elinde kalemini hançer etmiş edebiyat dünyası. Belki de tüm hayatın yorgunluğu içinde en acı veren de edebiyatçılardan yediği tokatlar. Onlar acıtmış bu kadının canını. Çünkü hayallerinin suya düşmesinden başka bir şey değilmiş bu tokatlar. Hayallerini altüst etmek için ne çok insan el birliği yapmış, diye düşündüm pek çok kez.

Ayşe Kulin’in kitabının ismi anneannesinden yadigâr. Bu yazma hevesine; hayal demiş… Aslında pek de haksız değil, acındırmadan, kimse ile bir ilişki yaşamadan, elinin hamuru ile yazar olmak ne zor bu ülkede, bir de Ayşe Kulin’in anılarından okuyorsunuz. Esinlendiği karakterler, belli kitapları yazma süreçle- ri, hepsi bu güzel anıların toplandığı kitapta.

Ben kitapta en çok Danimarkalı yönetmen ve ekibi ile geçirdiği yaz anılarını beğendim. Okurken hem gözlerimden yaş gelesiye güldüm, hem de bazı yerlerde “köylü milletin efendisidir” deyiminin aslında ne kadar gerilerde kaldığını, zihniyetimizin köylerden başlayarak bozulduğunugözlemledim.AyşeKulin’inDünya Gazetesi anıları ve Asil Nadir ile tanışma hikâyesi de kurum kültürü açısından okumaya değerdi elbet.

Ayşe Kulin, Güney Afrika seyahatimde bana arkadaşlık etti. Sanki tüm yolculuk boyunca başından geçenleri bir dost gibi bana anlattı. Kalitede sürükleyici bir yazı ile benimleydi. Ellerine sağlık, demeden edemedim kendisine. Bir yandan da Bora gibi pek de Kulin’e uymayan yazım

Ben, Ayşe Kulin’in son kitabını çok beğendim, yine anılar arasında çizimler de kitaba çok şey katmış kanımca, çok hoşuma gitti; size de tavsiye ederim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.