Sevin okyay anlattı:

Kitap - - ANASAYFA - GÜLÇİN GÜLAN

Sinema yazılarından, polisiye programlarından, çevirilerinden, kitaplarından, basketbol haberlerinden, fantastik muhabbetlerinden… bildiğimiz Sevin Okyay’ın anlattığı Pınar İlkiz’in dinleyip kitaplaştırdığı “Hakikaten” Ayizi Kitap, Kadınlar ve Hayatlar dizisinden çıktı. İletişim Bilimleri’nde yüksek lisans yapmış, medya dünyasında editörlükten yazarlığa çeşitli görevler almış olan Pınar İlkiz, daha ilk sayfalarda hocam dediği Sevin Okyay ile yollarının 2006 yılında arşivini düzenlerken kesiştiğini şöyle anlatıyor:

“Yıllardırsaklanmışgazetekupürleri,caz albümleri, polisiye kitapları, film DVD’leri ve sinema dergileri… Darı ambarı rüyamda değiltamkarşımdaydı.”

Kitabın adı hakikati arayıp ifade etmeyidoğallıkvegüzellikleyapanSevin Okyay’açokyakışıyor. Kitaptaailesiileilgiliilksoruyaverdiğiyanıttanbaşlayaraksonuna kadar aynı arayışı buluyoruz, kızı Elif, oğluKutlukhan’adaaşıladığınıgörüyoruz.

Onun, “Çatı gibi, temeli tutan olmalısın ama istediğin tarafa doğru yönelebilmelisin” diye ifade ettiği bir aileye sahip olduğunu anlıyor, “Kesinlikle demokrattı” dediği konserlere,sinemalaragötürenannesinden kültür sanat birikimini edindiğini öğreniyoruz.

Merakının bilimsel, edebi, sanatsal olduğunu söyleyen Okyay, “…bunlara fevkalade meraklıyım ama insanların özel hayatlarıyla ilgili sırları, şunları, bunları, bana ne abi? Söylemekistersesöylerdiyedüşünüyorum. Hiç de sormam onun için” diyor. Belli ki bu duruşdaanneden…

OrtaokulveliseyiokuduğuAmerikanKız Koleji’nde edindiği yeteneği, birikimi ve yaratıcılığıylageliştirdiğiİngilizcehemçalışıp hem okumak zorunda olan Sevin Okyay’a hepkapılaraçmış.Üniversitehayatıise,tam bir bilmece. Pek çok hastalık geçirmesine rağmensporculuğudaşaşırtıcı.

Ticaret dünyasından basın yayın dünyasına geçişi anlatılarak bu süreçte tanıdığı Rekin Teksoy, Pars Tuğlacı, Hür Yayınları, Politika Gazetesi, Selahattin Hilav, Doğan Hızlan, Mustafa Gürsel, Demirtaş Ceyhun gibi pek çok isim anılarak akıp gidiyor sayfalar…

Bu arada Okyay, çok emek vererek çevirdiği, basılmayan Georgette Heyer’in kitabını anlatıyor. Daha sonra başına gelse de ilkbüyüküzüntüsüolarakhatırlıyor.Oğluyla birlikte yaptığı Harry Potter çeviri sürecindensözederkense“… memnunumçevirdiğimiz için, bir de ne şöhrettir ya, başkahiçbiryerdeyok.” diyor.

Sonraondan,“Vallabenonbeşyılgibihatırlıyorum yoksa on dört mü?” diye süresini ifade ettiği NTV’de “Cinayet Masası” programının nasıl başladığını öğreniyoruz. Çok hak ettiği, utanarak, heyecanlanarak aldı- ğı pek çok ödülü (“Uçan Süpürge Festivali Bilge Olgaç”, SİYAD “Sinema Onur Ödülü”,

Sevin Okyay, çok emek vererek çevirdiği, basılmayan Georgette Heyer’in kitabını anlatıyor. Daha sonra başına gelse de ilk büyük üzüntüsü olarak hatırlıyor. Oğluyla birlikte yaptığı Harry Potter çeviri sürecinden söz ederkense “… memnunum çevirdiğimiz için, bir de ne şöhrettir ya, başka hiçbir yerde yok.” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.