On iki kitapta

Kitap - - ANASAYFA -

BB Kültür A. Ş., Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nın katkılarıyla Türk Sanatları Serisi’ni sanatseverlerle buluşturuyor. Sanat meraklıları için bir başvuru kaynağı niteliği taşıması amaçlanan bu seri; seramik, mozaik, çini, keçe, ebru, hat, tezhip, minyatür, kuyumculuk, porselen, kâğıt yapımı ve katı’ sanatı olmak üzere 12 kitaptan oluşacak. Türk Sanatları Serisi’nde, 12 kadim sanatın tarihi serüvenleri, geçmişten bugüne gelişim süreçleri, incelikleri, zirve örnekleri, eski ve yeni ustalarına dair bilgiler yer alacak. Görsel malzemeyle de desteklenecek serinin bu yönü ile koleksiyon niteliği de taşıması hedefleniyor. Kitapta, seramiğin sanatsal varlığı, Paleolitik Çağdan bugüne seramik tarihi, Anadolu’da seramiğin serüveni, Yenikapı Kazıları ve MÖ. 3000’e tarihlenen buluntuları ile Avanos ve Avanos çömlekçiliği, 21. yüzyılda yeniden hayata geçirilen Ahlat Seramiği tüm detayları ile ele alınıyor.

“Seramik Sanatı” kitabı ayrıca, bu sanata başlamak isteyenler için de kaynakeğitimkitabı niteliğitaşıyor. Seramiğin yapım aşamaları, çamur biçimlendirme, dekorlama, kurutma ve pişirme teknikleri görsellerle desteklenerek anlatılıyor. Kitabın son bölümü ise çağdaş Türk seramik sanatına yön veren, genç sanatçılara ve yeni nesillere öncülük eden, Türk seramiğinin modern yüzünü dünyaya tanıtan seramik sanatçıları ve eserlerine ayrılmış. Vedat Ar, Hakkı İzzet, Füreya Koral, Mediha Akarsu, Seniye Feymen, Nasip İyem, Melike Abasıyanık, Atilla Galatalı, Alev Ebuzziya Siesbye, gelişimini izlediğimizde, bize uygarlığın hikâyesini de anlattığını görürüz. Çin seramik ve porselenlerinin dünyada önemli bir yere sahip olmasına rağmen, Çatalhöyük seramiklerinden 2000 yıl sonra ortaya çıkması, Anadolu seramiklerinin tarih açısından önemini ortaya koymaktadır.

Çok ilkel tarzda yapılan bu ilk kap kacakların Anadolu toprağından doğmuş olması, bu topraklarda ilk “Geleneksel Sanat” ve “El Sanatları” kavramının nüvesini oluşturmuştur. Günümüzekadaryapılmış arkeolojikkazılar,eneski seramiksanateserlerinin Anadolu’daolduğunuşüphesiz kılmıştır. Tarihçesi, 8.000 yıl öncesine dayanan ve Anadolu topraklarında ortaya çıkan seramik sanatı geleneği, yüzyıllar içerisinde doğu ve batı kültürlerini de içine katarak, ulaştığı üretim teknikleri ile günümüzde ihtiyaçların ötesine geçen bir sanat anlayışına ulaşmıştır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.