O ülkeden bu ülkeye

Kitap - - ANASAYFA -

Güngör Uras, yarım asırdır basın dünyasında yazılarıyla yer alıyor, halen gazeteniz Dünya’da ve Milliyet gazetelerinde köşe yazılarına devam ediyor… Uras, yıllardır bilgi ve deneyimlerini kamuoyuyla paylaşan bir iktisatçı... En önemli özelliği kendisini okuyan kitlenin, ekonomik konuları rahatlıkla anlamasını sağlayan örneklerle ifade etmesi. “Ayşe Teyze” söylemi Türk ekonomisi literatürüne Uras sayesinde girdi.

DPT yayınları ve diğer yayınevlerinden çıkmış 30’un üzerinde yayını bulunan Güngör Uras’ın yeni kitabı, “O Ülkeden – Bu Ülkeye Geze Geze” adını taşıyor. Tarihçi Kitabevi’nden çıkan kitabı için Uras şöyle diyor:

“Eskilerde‘Yediğiniçtiğin seninolsun,gezipgördüklerini anlat’derlerdi…Çünküinsanlar doğdukları,yaşadıklarıyörenin dışınakolaykolayçıkamazlardı.Hele heleyurtdışınaçıkmakçokzordu.

Günümüzdehalkımızın gitmediği,gezmediğiülkeyok. Son60yıldaçokşeydeğişti. 1950’lerde Türkiye’nin dövizi yoktu. Ulaşım imkânları kısıtlıydı. Pasaport almak, döviz izni almak çok zordu. Türkiye’den yurt dışına çıkış yolu ya demiryolu ya da denizyolu idi. Yurt dışına çıkış, 1980’lerden sonra kolaylaştı.

Günümüzde, imkânı olan kolaylıkla döviz bulabiliyor, pasaport alabiliyor. Tek sorun, vize kısıtlaması…

Havayolu, denizyolu ile dünyanın her köşesine, her ülkeye ulaşılabiliyor.

Dövizin olmadığı, dışarıya seyahat için pasaport kısıtlamalarının

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.