Işe yaramazlık hissi ve

Kitap - - ANASAYFA - MENEKŞE POLATCAN SERBEST

Takvimler 1995 yılını gösterirken, ABD’nin Pittsburg kentinde yaşanan ilginç bir hırsızlık olayı manşetlere taşınmıştı. Olayda, bir kişi gündüz vakti iki bankayı soyup kaçmayı başarmıştı. Haberde ilginç olan, hırsız McArthur Wheeler’ın kısa boylu ve 120 kilo biri olarak hemen tanınacağını düşünmeden, maske bile takmadan soygunları gerçekleştirmiş olmasıydı. Tahmin edileceği üzere, Wheeler çok kısa süre içinde yakalandı.

Wheeler’anedenyaptığısorulduğundaönce inkâr etti. Kendisine kamera görüntüleri gösterildiğinde ise tam bir şok içinde şunu söyledi: “Ama nasıl olur? Yüzüme limon sürmüştüm!” Wheeler, çocukluğundan hatırladığı,deriyelimonsürüpısıtıncagörünürolma oyununu uygulamaya koymuştu. Yüzüne soğuk limon suyu sürerse, güvenlik kameralarında yüzünün görünmez olacağına inanmış ve uygulamaya geçmişti. Üstelik, öncesinde polaroidmakinaileyaptığıdenemedehernedenseyüzütamçıkmayıncabufikriniuygulamayageçirmeyekararvermişti. Gazetede Wheeler’ın ilginç hikâyesini okuyan Cornell Üniversitesi’nden Prof. David Dunning, bu konuda bir araştırma yapmaya karar verir. Profesör, Wheeler bankaları bu ahmakça planla soymaya kalkacak kadar ahmaksa, asla bir banka soyguncusu olamaya- cağınıdabilemeyecekkadarahmakolmalıdiye düşünür ve öğrencisi Justin Kruger ile beraber “kifayetsizliği fark etme kifayetsizliği” üzerine makalelerini kaleme alırlar. Makalede, niteliksiz insanların kendilerini abartma eğiliminin kendilerini tanımadaki yetersizliklerinden, nitelikli insanların yanlışının ise başkalarını değerlendirme hatasından kaynaklandığını savunurlar. İşte bu durum, Ferrari’yi Çalan Fil İnsan Neyi Neden Yapar? kitabınınyazarıŞafakAltun’agöre niteliksizlerin kariyer basamaklarını neden nitelikli insanlardan daha hızlı çıktığısorusunundabirnevicevabıdır.

Wheeler’ındurumununtamtersidegeçerlidir ve bu durum da “Bill Nighty Etkisi” olarakanılır.İngilizlerinödüllüaktörüBillNighty, mükemmeliyetçi yapısıyla her şeyi daha iyi yapabileceğini düşünen ve kendisini acımasızca eleştiren bir yapıya sahiptir. FinancialTimesköşeyazarıLucyKellaway,birgün kendisiyle röportaj yapmak için görüştüğünde, aktör 90 dakika boyunca sadece kendi yetersizliklerinden bahseder. Bununla da yetinmez,ertesigünKellaway’eulaşarakröpor-

Wheeler’a neden yaptığı sorulduğunda önce inkâr etti. Kendisine kamera görüntüleri gösterildiğinde ise tam bir şok içinde şunu söyledi: “Ama nasıl olur? Yüzüme limon sürmüştüm!”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.