Orcs Must Die! Unchained

Ork kesmekten güzeli var mı bu dünyada?

Level - Online Oyun - - İÇINDEKILER -

Yapım Robot Entertainment Dağıtım Gameforge

Web tr.omd.gameforge.com Çıkış Tarihi 2014

Robot Entertainment tarafından 2011’de piyasaya sürülen ve stratejinin nihai öneme sahip olduğu Orcs Must Die’ı oynamayanınız eminim yoktur. Rift olarak adlandırdığımız bölgeyi savunmakla mükellef olduğumuz oyunda, bize karşı dalgalar halinde saldırıya geçen düşmanları öldürüyor, topladığımız puanlar ile koridorlara çeşitli tuzaklar (kapanlar, mızraklar, dikenler) kurarak düşmanlarımızı defediyorduk. Fakat bu süreci yapay zekâya karşı tamamladığımız için içimizdeki rekabet arzusu sönüp gidiyordu. Bildiğiniz üzere, hayatta kalma, savunma ve saldırı üzerine kurulu oyunlarda insanın doğası gereği içten içe bir “Keşke karşımda gerçek birileri olsa da onlarla mücadele etsem!” durumu oluşuyor. Orcs Must Die’ı oynarken bu düşünce bende de yer etmişti. Robot Entertainment da bunu göz önünde bulundurmuş olacak ki bu hayal gerçek oluyor. 5’e 5 mücadelelerin yaşandığı oyun, karşımıza serinin önceki oyunlarının çevrimiçi oynanabilir hali olarak geliyor. Oyun haritasına birden çok rotayla yön veren ve oyuna çeşitlik kazandıran Robot Entertainment, koridor mantığı ile işleyen bir PvP

oyun ile karşımıza çıkmış. Yapım, sahip olduğu cıvıl cıvıl renklerinden ve aksiyonlu yapısından da taviz vermemiş. Önceden olduğu gibi hızlı manevralarla hareket ediyor, saniyeler içerisinde kurduğumuz canice tuzaklarla düşmanlara ve minion’lara kök söktürüyoruz. Savunma odaklı ilerleyen oyun yapısında, esas olarak koruduğunuz Rift’e yirmi düşman ulaşırsa, oyunu hükmen kaybetmiş oluyoruz. Birinci seviye minion’larda Rift’in canı birer birer düşmekteyken daha yüksek seviye minion’larda ise Rift’e yapılan her girişte iki puan kaybediliyor.

Biraz da haritadan bahsedelim... Rift’in bulunduğu kalenizin ana odasından dışarıya açılan üç adet yol var. Bu düzen, düşman üssü için de geçerli. Bu kapılardan sağ ve sol taraftakileri heybetli birer gardiyan koruyor. Bu gardiyanlar oldukça yüksek can barlarına sahipler ve düşman taraftakiler kahramanınıza hatırı sayılır hasar verebiliyorlar. Siz siz olun, düşman gardiyanlara direkt dalmak yerine bırakın minion’larınız önden gitsin ve siz arkadan destek çıkın. Peki ya tuzakları nerelerde kullanabiliyorsunuz? “Düşman üssünün yolu üzerine birkaç tuzak kurdum mu, tamamdır.” diyenleri duyar gibiyim. Fakat bu oyundaki tuzak meka- nikleri o şekilde işlemiyor. Tuzakları kendi kalenizin dış kapısına kadar olan noktalara ve ara kapıların giriş noktalarına yerleştirebiliyorsunuz. Oyunun can damarı olan nokta ise minion’larımızı savaş sahnesine davet ettiğimiz Savaş Kampları (War Camp). Bu kamplar vasıtasıyla, topladığımız puanları kullanarak bir kart seçme ekranına ulaşıyor ve puanımızın yettiği minion türünü alana davet ediyoruz. Minion’ları çağırmak için çeşitli kartlara sahibiz ve savaş kampı seviye olarak yükseldikçe, ortaya çıkan minion’lar da her anlamda büyüyor ve gelişiyor. Son olarak karakter çeşitlerinden de bahsedelim. Önceki oyunlardan tanıdığımız The War Mage ve The Sorceress gibi karakterlerin yanı sıra Blackpaw gibi karakterler de mevcut. Orcs Must Die evrenine rekabetçi oyun yapısını MOBA elementleri ile getiren yapım, çıkış yaptığı zaman ücretsiz şekilde oynanabilecek fakat mikro ödemeleri de beraberinde getirecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.