Panzer General Online

Führerim, hedef yine biziz galiba!

Level - Online Oyun - - İÇINDEKILER -

Yapım Ubisoft Dağıtım Ubisoft

Web www.panzergeneral.com Çıkış Tarihi 2014

Ubisoft tarafından geliştirilen ve tarayıcı üzerinden oynanan Panzer General Online, derin taktiksel strateji elementlerini içeren bir strateji oyunu. 1994 yılında Strategic Simulations tarafından o dönemdeki çeşitli platformlara çıkartılan ve Panzer General ismiyle bilinen ilk oyun, 20 yılın ardından yeni bir yapımla Ubisoft çatısı altında çevrimiçi odaklı bir yapıya bürünerek karşımıza çıkıyor. En basit manevrayla bile savaşın gidişatını topyekûn değiştirebildiğiniz yapımda, elinizdeki kartları stratejik bir şekilde oynayarak savaş alanına hükmediyorsunuz.

Oyun stratejik anlamda tamamen komuta kartları ve puanları üzerine kurulu. Sahip olduğunuz komuta puanlarını harcayarak ko- mut veriyorsunuz ve bu puan aynı zamanda sağlık yerine geçtiği için tükenmesi de savaşı hükmen kaybetmenize neden oluyor. Peki ya kartlar? Savaşa dört adet komuta kartı ile başlıyorsunuz. Temel anlamda Operation, Order, Charge ve Resupply gibi kartlara sahipsiniz ve bu kartlar, birliklerin tek tek veya gruplar halinde saldırmasını, hareket etmesini veya yer değiştirmesini sağlıyor. Kart kullanımı konusunda oldukça ileri görüşlü olmanız gerekmekte. Oyunun başında bir puan tüketen kartlar, yapılan hamlelerle puan anlamında katlanmaya başlıyor ve dikkatsiz oynarsanız, kendi mezarınızı kazabiliyorsunuz. Kendi kartlarımı yapıp oynarım derseniz de beşinci seviyede açılan deste hazırlama

özelliği ile kendi kartlarınızı bir araya toplayabiliyorsunuz. Bir de Elite olarak bilinen yıldızlı kartlar var ve bunlar, normal komuta kartlarından sonra oyunun en önemli ikinci kaynağı konumundalar. Bu kartları özel olarak nitelendirebiliriz çünkü kartın sahip olduğu yıldız arttıkça özelliği de kat be kat artıyor. Ayrıca, en çok yıldıza sahip olan oyuncu, dört yerine beş kullanılabilir karta sahip oluyor.

Sıra geldi oynanış düzeni ve mekaniklerine. Oyunda, birliklerimizi üç sıradan oluşan bir harita düzeninde ilerletiyoruz. Her yapılan kart hareketi sonucunda o tur sona eriyor ve turun bitmesiyle birlikler birer kutu ilerliyorlar. Karşı tarafla aramızda bir sınır mevcut ve en fazla bu sınır noktasına kadar ilerleyebiliyoruz. Sıralı olarak yaptığınız saldırılarda bulunduğumuz kutunun karşısındaki birlikleri yok ediyoruz. Daha sonrasında ise haritanın en arka kısmındaki üsse saldırarak düşmanımızın komuta puanlarını azaltıyor ve onu nihai bir sona doğru sürüklüyoruz. Panzer General Online ücretsiz bir oyun. Fakat her ücretsiz oyunda olduğu gibi mikro satın alım öğeleri bu oyunda da mevcut. Her savaştığınızda elinizde bulunan kaynaktan belirli bir kısım veriyorsunuz ve gün içerisinde kaynaklarınız gitgide tükenmeye başlıyor. Kaynağınız kalmadığı zaman da dolmasını bekliyor veya satın alıyorsunuz. Oynarken keyif aldığımı ve bazı noktalarda zorlandığımı söyleyebilirim. Ee, zaten bu da strateji oyunlarında aradığımız türden bir özellik değil mi? Oyun şu anda açık betada oyun severler ile buluşmuş durumda. Bence bir göz atın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.