Transverse

Galaksiyi sen yönet!

Level - Online Oyun - - İçindekiler - Yapım Piranha Games Dağıtım Piranha Games Web www.transversegame.com Çıkış Tarihi 2015

Son

zamanlarda MMO sektörü yenilik, orijinallik açısından bir kıtlık çekiyor. Gerçi bu sadece son dönemlerde değil, MMO tarihinin çoğu döneminde zaten vardı. Bir oyun yapımcısı orijinal bir fikir buluvermesin. Anında piyasa o fikre sahip onlarca oyun ile dolu oluyor. Bir döneme Asya motifleriyle süslü, sürüsüne bereket MMORPG’ler damga vurmuşken, şu anki döneme ise açık dünya ve crafting siste - miyle ön plana çıkan oyunlar görüyoruz her yerde. Hal böyle olunca oyuncu he - men farklı tecrübeler, farklı sistemler arıyor. Geçen ay Star Conflict’e doymuşken yeni bir space shooter oyununun haberleri bir süredir gündemi meşgul ediyordu. Transverse isimli bu oyun için ilk bakış yazısını Tuna’dan almam ise oyunu iyice araştırmam için bir bahane oldu. Oyunun videolarını izledim, yazılan makaleleri, yapımcıların yayınladıkları günlükleri okudum. Uzun bir süre sonra yeni bir MMO oyunu için bu kadar heyecanlandı - ğımı söyleyebilirim. Oyunun geliştiricisi ve yayıncısı olan Piranha Games, yeni space shooter oyununu oyunculardan topladıkları bağışlarla hazırlıyorlar ve vaat ettikleri oyun mekanikleri için oldukça heyecanlandığımı söyleyebilirim. Transverse, space shooter tabanlı bir oyun olacağından pek tabii ki oyunun temel aktörleri uzay gemilerimiz olacak.

Bunun dışında pek çok yan aktörde oyunun gidişatına etki edecek. Oyunda kendi uzay gemimizi inşa edebilecek ve onu özelleştirebileceğiz. Kendi kolonilerimizi kurabilecek, evreni keşfedebilecek ve fethedebileceğiz. Tabi bunu yapmak için oyun boyunca diğer oyuncularla oyundaki kaynaklara sahip olabilmek için mücadele vereceğiz. Koloni sistemi oyundaki gelişimimize büyük bir etki edecek gibi duruyor. Kurduğumuz kolonileri istediğimiz gibi yönetebilecek ve onlardan bir şekilde fayda sağlamaya çalışacağız. Galakside bir paralı asker veya bir tacir olarak geçinebileceğiz. Oyunun kreatif direktörü Bryan Ekman, sıkıcı bir gezegenin herhangi bir bölgesinde bir bar açabile - ceğimizi ve burayı işletebileceğimizi dahi söylüyor. Eğer başarılı bir şekilde oyuna yedirilecek olursa oyuncular kurdukları imparatorlukların yönetiminde tam söz hakkına sahip olacak ve bu imparatorlukları kendi yönetim biçimleriyle, kendi adalet anlayışlarıyla ve kendi ekonomi sis - temleri ile yönetecekler. Ekonomi demişken belirtmeden geçmeyelim. Transverse tamamen oyuncuların oluşturdukları bir ekonomi sistemine dayalı olacak. Transverse’i diğer MMO oyunlarından ayıran en büyük özelliklerden biri de oyunda NPC’lerin bulunmayacak olması. Bunun yerine bir görev alacağımız zaman başka bir oyuncu ihtiyacına göre bize bir görev verecek ve biz de ihtiyacımıza göre görev ödülleri alacağız. Oyun evreni içerisinde barındırdığı hemen hemen tüm özellikleri oyuncuların kurduğu bir sisteme dayandıracak. Transverse, savaş, keşif, inşa ve daha pek çok oyun yapısını tamamen oyuncuların inşa edeceği bir ekonomik sisteme dayandıran bir oyun olacak. Fazla yeteneğim olmasa da oldukça sevdiğim bir tür olan space shooter türüne böylesine bir oyunun katılacak olması heyecan verici bir olay. Gerçi bu oyunu sadece space shooter kategorisine sokmak yanlış da olabilir. İçerisinde strateji ve diplomasi ögeleri de barındıracak olan Transverse kesinlikle takibe almanız gereken oyunlar arasında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.