Project Genom

Merhaba uzaylı, ben düşmanım!

Level - Online Oyun - - İçindekiler -

Kabuledelim, Mass Effect gerçekten çok kaliteli bir yapımdı. Shooter ile RPG öğeleri harmanlanmış ve uzaya çıkmamızı sağlamıştı. Oyun gereken ilgiyi de gördü ve artık dördüncü oyunu beklemeye başladık. Oyunun başarısı yalnızca kendisini değil tüm piyasayı ekledi. Artık Mass Effect’i örnek alan, onun tarzında yapımlar ortaya çıkmaya başladı. Açıkçası Project Genom’u ilk gördüğümde de aklıma Mass Effect geldi. Bunda temel etken silahlar ve oyunun uzayda geçmesiydi. Ancak işin içine biraz daha girince oyunun Mass Effect ile pek de alakası olmadığını gördüm. Project Genom, bağımsız Rus ekip NeuronHaze’in Unreal Engine ile geliştirdiği, bilim kurgu, uzay temalı bir MMORPG olarak adlandırabileceğimiz, shooter öğeleri de barından bir yapım. Oyun bundan yaklaşık bir sene önce su yüzüne çıktı. O dönemden beri de aslında oyun hakkında çok da fazla bilgi gelmedi. Yalnızca dönemlik olarak yayınlanan oyun videoları vardı elimizde. Ta ki oyun geçtiğimiz Temmuz başında Steam Greenlight’a eklenene kadar. Greenlight’a eklendikten sonra daha

çok video ve oyun hakkında bilgi gelmeye başladı. Videolar çok bilgi vermese de en azından artık yapım sürecinde hedeflenen pek çok şeyi öğrenmiş olduk. Aslına bakarsanız, oyun pek bir yenilik sunmak peşindeymiş gibi gözükmüyor. Bunun yerine piyasada olan oyunların iyi yönlerini almaya çalışıyor. Titanfall’dakine benzer robotlar, Mass Effect ve Destiny karışımı bir Dünya, en önemlisi de Unreal Engine ile kaliteli grafikler. Doğrusu, bu konular­ da oyunun başarılı olduğunu videolarla anlamak mümkün. Bunların yanında, craft sistemi, oynanabilirlik ve PvP konularında da oyunun vaatleri var. Ancak bunları da tek tek açmaya gerek duymuyorum. Çünkü tüm bu vaatler piyasadaki oyunlardan devşirme görüntüsünde. Maalesef oyun bırakın oyun Dünyasının çehresini değiştirmeyi, son dönemde piyasaya yeni çıkan oyunların pek çoğunun eksi hanesine üzülerek yazdığımız cümleyi baştan kabullenmiş gibi duruyor: “Türe yenilik getiremiyor.”. Türe yenilik getirme konusunun yanında videolarda oyunla ilgili önemli bir eksiklik gözüme çarptı. Yakın dövüş eşyalarını kullanırken, ne canavarlar ne de oyuncunun yönettiği karakter birbirine adam akıllı vuramıyor. Saldırı sırasında birbirlerinin içinden geçiyorlar. Ayrıca canavarların saldırı animasyonları pek hoş gözükmüyor. Umarım ilerleyen dönemde bunun üstesinden gelirler. Benim yazıyı hazırladığım sıralarda oyuna GreenLight’ta ye­ şil ışık yakılmıştı. Ayrıca Ekim ayında erken erişime açılacağı da duyurulmuştu. Umarım Project Genom en azından vaatlerini yerine getirebilir ve beğeni toplar. Project Genom’un NeuronHaze’in ilk ve son projesi olmasını istemeyiz, değil mi?

“Yakın dövüş eşyalarını kullanırken, ne canavarlar ne de oyuncunun yönettiği karakter birbirine adam akıllı vuramıyor. Saldırı sırasında birbirlerinin içinden geçiyorlar”

Yapım NeuronHaze Dağıtım NeuronHaze Web trovelive.trionworlds.com Çıkış Tarihi Belli değil

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.