BEREKET AŞI

Lezzet - - İçİndekİler - YAPIM VE STYLING: HÜLYA ÇAKIR FOTOĞRAFLAR: MELİS KAYACIK SERVİS TABAKLARI VE AKSESUARLAR: BOYNER EVDE, CHAKRA

Aşure

Her yıl Muharrem ayının 10. günü tüm inananların evlerinde pişirerek başka hanelere dağıttığı aşure, bolluk ve bereketin emsali olarak kabul edilir. Dini kaynaklar Allahın peygamberlerine ihsan ettiği mucizelerin de bu günlerde gerçekleştiğini yazar. Hz. Musa’nın firavunu alt ettiği savaşta Kızıldeniz’in ikiye ayrılması, Hz. Nuh’un gemisinin Cudi dağında aşure günü demirleyişi, Hz. Yunus’un onu yutan balığın karnından o gün kurtuluşu, Hz. İsa’nın doğumu ve göğe yükselişi bu günün kutsallığını baki kılan dini bilgilerdir. Dini açıdan sevap olgusuyla yakından bağdaştırılan aşure, bir rivayete göre Nuh’un büyük tufandan sonra gemisindeki kalan erzakları birlikte pişirerek Muharrem ayını kutlayışı olarak kabul görür. Geçmişten günümüze gelen bu kültür, insanların inancını pekiştiren, evlerinde bolluk ve bereket duasının zikredildiği bir günü temsil eder. Her evden mis gibi aşure kokuları yükselir ve herkes bu lezzeti başkalarıyla paylaşma telaşına düşer. Temelde benzer şekillerde hazırlanan aşure zamanla farklı malzemelerin de eklenmesiyle kendine has lezzetini bulmuş ve bu şekilde yapılmaya devam etmiştir.

GELENEKSEL TATLILARIMIZ ARASINDA ÇOK SEVİLEN, PİŞİRİLDİĞİNDE KOKUSU TÜM EVİ SARAN YEGANE LEZZETTİR AŞURE. KOMŞULARIMIZA, SEVDİKLERİMİZE EN LEZİZ AŞUREYİ HAZIRLAR ve en İyİ dİlekler İmİzle İkram eder İz. BİRLİK VE BERABERLİKLE GEÇEN, PAYLAŞTIKÇA BEREKETİN ARTTIĞI BİR AŞURE AYI DİLERİZ.

10 KİŞİLİK MALZEMELER 3 su bardağı buğday - 1 su bardağı nohut 1 su bardağı kuru fasulye 1 çay bardağı baldo pirinç 2 yemek kaşığı kuş üzümü 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık 2 elma - 6 kuru kayısı - 100 gr kuru üzüm 1 portakalın ve limonun rendelenmiş kabuğu 5 su bardağı toz şeker ÜZERİ İÇİN Kuru kayısı - İncir - Nar - Fındık - Ceviz Nar - Gül suyu - Tarçın HAZIRLANIŞI Buğdayları 1 gece önceden sıcak su ile bir taşım kaynatın. Bir gece önceden ıslatılmış nohut ve fasulyeyi ayrı tencerelerde haşlayın. Buğdaya nohut ve fasulyeyi ekleyin. Pirinç, kuş üzümü, dolmalık fıstık, küp doğranmış elmalar, kayısılar ve üzümleri ekleyin. Üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip pişirmeye devam edin. En son portakal ve limon kabukları ile şekeri ilave edip pişirin. Hafif koyulaşınca ocaktan alıp kaselere paylaştırın. Küçük kesilmiş kayısı ve incir, nar taneleri, ceviz, fındık, tarçın ile süsleyip servis yapın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.