TAHILLARIN EN SAĞLIKLISI

Amarant çok kısa bir süre önce hayatımıza giren bir tahıl olmasına rağmen şimdiden kendine sağlam bir yer edindi bile. Peki nedir bu horozibiği olarak da bilinen amarant, nerelerde kullanılır bir göz atalım.

Lezzet - - Icindekiler - YAZI: SILA UÇAN

Genellikle kahve tonlarında olan amarant tohumlarının büyüklüğü haşhaş tohumuyla hemen hemen aynı büyüklüktedir. Çoğunlukla Meksika ve Orta Amerika’da yetiştirilen amarant bitkisinin 60’a yakın farklı çeşidi var. Kırmızı, yeşil, mor veya altın rengi çiçeklerinin altında sakladığı tohumlarının ise birçok faydası var. İşte bunlardan bazıları:

Kanserle mücadelede önemli bir doğal antioksidan. İçeriğinde bulunan skualen maddesi kanser hücreleriyle savaşıyor ve vücudun bu hücrelerden temizlenmesine yardımcı oluyor.

Önemli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra; kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko bakımından da oldukça zengin.

Tahıllar arasında lif oranı en yüksek olanlardan bir tanesi. Bu nedenle diyet yapanların ya da formuna dikkat edenlerin sıklıkla tercih ettiği bir tahıl türü.

Hipergliseminin önlenmesinde yardımcıdır.

Gluten içermez bu nedenle çölyak hastaları için önemli bir besindir.

Kötü kolesterolü düşürmede etkilidir.

AMARANTI NERELERDE KULLANABİLİRİZ?

Tohum halinde alırsanız, haşlayarak salatalarınızda, çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Pilav veya dolma yapabilirsiniz. Un halinde alıp ya da tohumları kendiniz un haline getirerek ekmekten poğaçaya birçok hamur işi yapımında kullanabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.