ŞİFASI RENGİNDE GİZLİ

Vücudumuzun A vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını beta-karoten içeren besinlerden karşılarız. Bu yiyeceklerin başında da hemen hemen her mevsim tezgahlarda bulabileceğimiz havuç geliyor. Havuç hayvansal gıdalardan sonra A vitamini içeriği en zengin se

Lezzet - - Icindekiler - YAZI: SILA UÇAN

H alk arasında göz kalkanı olarak bilinen havuç, ülkemizde en çok yetiştirilen sebzelerden bir tanesi. Yemekten salataya, çorbadan tatlıya mutfakta birçok alanda kullanabileceğimiz havucun çok faydası var. İşte onlardan bazıları:

* Yaşlanma ile baş gösterebilecek olan göz rahatsızlıklarının engellenmesinde önemli rol oynar. Küçük yaştan itibaren havuç tüketen kişilerde katarakt rahatsızlığına yakalanma riski azalır.

* Havuca turuncu rengini veren beta karotenin vücudu kalp rahatsızlıklarına karşı korumaya yardımcı olur.

* Lif açısından zengin olan havuç sindirim sisteminin düzenli çalışmasında etkili rol oynar, mide ve bağırsaklardaki parazitlerin temizlenmesini sağlar. Kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

* Cilt sağlığı için de oldukça faydalı olan havuç, antiseptik özelliği sayesinde cilt enfeksiyonlarına iyi gelir.

* Önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki hücrelerin onarılmasını sağlar.

* İçeriğindeki potasyum bakımından en zengin sebzelerden bir tanesidir. Potasyum stres hormonlarının dengelenmesine yardımcı olur.

* Özellikle bol güneşli aylarda düzenli olarak havuç tüketmek, güneşin zararlı UV ışınlarına ve güneş yanığına karşı cildi korur.

* Havuçta bulunan besin lifleri kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir.

* Ağızda bulunan bakterileri temizleyerek diş sağlığını korur.

* Düzenli havuç tüketmenin kansere kaşı koruyucu etkisi vardır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.