SAĞLIK NOTU

RAMAZAN’DA DA SAĞLIKLI BESLENİN

Lezzet - - İçindekiler - YAZI: İrem Deliçay

11 ayın sultanı Ramazan ayı bu yıl da yaza denk geldi. Özellikle sıcak havalarda tutulan oruçlarda doğru beslenmenin yanı sıra iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde sıvı desteğinin sağlanması çok önemli. Peki hem oruç tutup hem nasıl sağlıklı beslenebiliriz? Bu sorulara Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak yanıt verdi.

R amazan ayında en sık karşılaşılan problemler halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı oluyor. Uzun süre aç ve susuz kalmanın etkisiyle yaşanan bu belirtileri doğru beslenerek azaltmak mümkün. Ramazan ile beraber öğün saatleri, sayısı, düzeni ve tüketilen miktar gibi birçok konuda insanların beslenme alışkanlıkları değişebiliyor. O nedenle süreci iyi bir şekilde yöneterek, yaşamın her döneminde olduğu gibi ‘yeterli ve dengeli beslenme’yi amaç edinmeniz önemlidir. Diyetisyen Dilara Koçak’ın verdiği 10 ipucuyla Ramazan ayını daha sağlıklı ve enerjik geçirmek mümkün.

MUTLAKA SAHURA KALKIN

1 Normalde 3 ana, 1-2 ara öğün şeklinde olan günlük beslenme düzeni Ramazan’da sahur, iftar ve bir ara öğün olarak planlanabilir. 2 Sahura kalkmayı alışkanlık haline getirmek yapılacak en doğru davranıştır. Bu şekilde hem açlık süreniz azalır hem de metabolizma hızınızı korumuş olursunuz. 3 Sahurda protein açısından zengin olan yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi hafif gıdalar yiyerek uzun saatler boyunca tok kalır, enerjinizi koruyabilirsiniz. Bunların yanında tam buğday, çavdar, kepekli ekmek yemek de tok kalmanıza yardım eder, gün içerisinde kan şekeri dengenizi sağlar. 4 Sahurda yemek olarak çorba, az yağla yapılmış zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birisini seçmek en doğrusu olacaktır. Ayrıca susuzluğu tetikleyecek aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır. 5 İftarda boş mideyi birden doldurmak ani tansiyon ve şeker yükselmelerine, midebağırsak rahatsızlıklarına sebep olduğu için iftardan sahura kadar öğün sayısını artırıp, aralıklarla beslenmeye özen gösterin. 6 Tatlı seçiminizi iftardan hemen sonra yapmak yerine 1-2 saat sonra ara öğünde tercih etmek

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.