‘İyi ve vicdanlı esnafları bulmak lazım’

Lezzet - - Lezzet Öneri -

Samsun’da Şahinkaya Soğuksu Yaylası’nda, dedelerinin geleneksel hayvancılıkla yetiştirdiği hayvanların etinin doğallığı, saflığı ve lezzetini insanlarla tanıştırma düşüncesiyle ortaya çıkan Nebyan Doğal; Bafra Delta Ovası’ndan Tokat, Ordu, Samsun, Giresun Karagöl Yaylası’na kadar farklı yaylalarda yerel üreticilerle beraber çalışarak doğallıktan ödün vermeden geleneksel hayvancılık ve yaylacılık kültürünü yaşatıyor. Et hakkında merak ettiğimiz soruları Nebyan Doğal Et’in kurucuları Nazlı Uyanık ve İbrahim Uyanık kardeşlere sorduk... Doğal et ne demektir?

Hazır fabrikasyon yem kullanmadan, hayvanların meralarda yayılarak beslendiği, doğanın otlarından faydalandığı, tahıl besisi kullanılacaksa da kendi yerli tahıllarımızdan yapılacak yemlerin kullanıldığı, hayvanların güneşlenebildiği, akan dereden su içebildiği, doğanın verdiklerinden faydalandığı, gübresini meraya bırakarak merayı da zenginleştirdiği hayvancılık sistemini düşünün... Yediği yemde ithal GDO’lu soya, mısır olmayan, doğanın verdikleriyle, ekolojik bir şekilde yetişen hayvanın eti de tertemiz çıkar. Aslında doğal et bugünlerde çok konuşulan tarım sorunlarımızın da çözümüdür. Mera ve yerli tahıla dayalı yapılan hayvancılık dışarıdan gelecek yem hammaddelerine ihtiyacımızın olmaması demektir.

Et alırken nelere dikkat etmeliyiz? Etin taze olup olmadığını nasıl anlarız?

Türkiye’de ne yazık ki AB ve ABD’de olduğu gibi etin kaynağının izlenebilirliği yok. Köylüyle kasap arasında çok fazla aracı olduğu için kasap da etinin kaynağını tam olarak bilmiyor; Balıkesir, Trakya, Afyon diyor. Bizde ithal et mi o bile belli değil. Geriye dönük izlenebilirlik olmadığı için tüketicinin kasapla ilişkisi önemli. İyi ve vicdanlı esnafları bulmak lazım. Eti seçerken de renginden ve kokusundan taze olup olmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. Özellikle kuzu alırken hayvanın cinsi çok önemli. Ağır aroması olan kuzular vardır, daha hafif aromalı kuzu ırkları vardır. Süt kuzusu mevsimi vardır, toklu mevsimi vardır. Bahar ve yaz ayları kuzuların daha genç olduğu aylardır. Sonbahar ve kışa doğru kuzular ay olarak büyür, özellikle ergenliğe giren erkek kuzular hormonlarından dolayı daha aromatik olur.

Eti daha uzun süre taze saklamak için neler yapmalıyız?

Etin dayanma süresi bellidir. Evinizde dry aging ya da wet aging yapacak kadar meraklı değilseniz, normal bir eti +4 buzdolabında en fazla 3-4 gün tutmak lazım. Tabii ev dolapları sık açılıp kapandığından dolayı hiçbir zaman +4’de kalmaz. Bir de eti almadan önce market, kasap reyonunda ne kadar bekledi bilinemeyebilir. Burada en kritik nokta donuk etin çözdürülmesidir. Donuk etinizi dipfrizden +4 dolabınıza alıp 1 gün içinde çözmeniz gerekir. Bu şekilde çözerseniz, ette mineral kaybı ve bakteri üremesi olmaz. Çok aceleniz varsa ılık suda çözmek ikinci seçenektir. Ancak oda sıcaklığında bırakıp çözmek, mikrodalgaya koyup çözmek doğru yöntemler değildir.

Kurban Bayram’ında kesilen etleri hemen tüketmeli miyiz yoksa bir süre dinlenmesi eti daha lezzetli yapar mı?

Yeni kesilen et sıcak olur. Normal koşullarda etin soğuması ve en az 1 gün dinlenmesi şarttır. Bu hem etin yerken daha yumuşak olması hem de eti işlerken rahat işlemek için çok önemlidir. Ancak Kurban Bayram’ında ilk gün kavurma yapmak geleneğimizde var. Kavurmalık olacak kadar et zaten işlenecek, ona bir şey söyleyemeyiz. Ancak kalan parçalardan kıyma çekilecekse etin dinlenmesi şart. İlk gün taze ve sıcak şekilde kıyma çekmek denenirse o kıyma çamur gibi olur. Eti dinlendirme sürecinde marine sosları kullanmak doğru mu? Doğrudur tabii ki. Etin hangi parçasıyla ne pişirmek istediğinize göre farklı marinasyon teknikleri kullanabilirsiniz. Yüzlerce marine tekniği var, 36 saat 48 saat marine edilen teknikler var. Ancak malzeme ve teknik olarak en basiti zeytinyağı, karabiber. Bizim gibi etin kendi aromasını sevenler, eti biraz daha yumuşak yapmak için parça etini karabiber, zeytinyağında 12-24 saat dinlendirse yeter.

Daha lezzetli ve yumuşak et pişirmek için birkaç püf noktası verebilir misiniz?

Bizim mutfak kültürümüzde harika tencere ve fırın yemekleri var. Annelerimiz bu konuda gerçekten uzman. Ancak ne yazık ki tavada ve ızgarada et pişirmeyi genel olarak bilmiyoruz. Güzelim etleri çok pişirdiğimizden kurutuyoruz. Bonfile, antrikot gibi parçaların çok pişmeye ihtiyacı yok. Tavayı kızdırıp bu etlerin iki yüzünü de birer dakika mühürlemek lazım. Sonra da orta derece ateşte 2-3 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Tavadan aldıktan sonra da 1 dakika bıçak değdirmeden bekletmek lazım. İnsanların daha çok steakhouselarda tükettikleri New York, T-bone steak gibi parçaları da evinizde çok kolay pişirebilirsiniz. Tabii ki restoranlar gibi pişirme ekipmanınız olmayabilir. Örneğin T-Bone steak alın. 15 dakika kadar tuz, karabiber, zeytinyağıyla ovun ve 15 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin. Kızgın tavada mühürleyip, 200 derece sıcaklıktaki fırınınıza atın. 15 dakika kadar fırında bekletin. Steakhouselarda size servis ettikleri gibi etinizi pişirmiş olacaksınız.

İbrahim Uyanık, Nazlı Uyanık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.