Havada bir şeyler oluyor: Dron Yarışları

Dronlar son günlerin ilgi çeken oyuncakları. İster dijital hava fotoğrafı veya videosu çekin, istersiniz de dron yarışının heyecanını yaşayın, her iki konuda da bol seçeneğiniz var. Gelin seçeneklerimize bir göz atalım.

Macline - - Güncel -

Dron dünyasında en hızlı büyüyen segmentlerden biri olan yarış dronları raflardan inerek pistlerde yerini almaya başladı, pilotlar da yarışmak için pistlerde toplanıyorlar. FPV (First Person View – Birinci Kişi Görüşü) yarışları, dronun kendisi üzerinden uçuşun izlenmesi ile dronun yönetilmesine dayanıyor. Normal boyutlardaki uçaklarda pilot gerçekten kokpitte oturduğundan bu yönetimi yerinde yapmaktadır. Dron yarışında, videonun pilotun monitörüne veya taktığı FPV gözlüğüne anında gönderebilmek için dron üzerine yerleştirilmiş bir kamera ve video aktarıcı kullanılıyor.

Dron

Önce size bir yarış makinesi gerekiyor, 2500mm boyutunda bir araç sizin için bir başlangıç olabilir. Bunun maliyeti 15 dolardan başlıyor 400 dolara kadar gidiyor. 100- 200 dolara iyi kaliteli bir şey alınabilir, genellikle karbon-fiber bir çerçeveye sahipler. Bu, iç parçaları korur, ki buraya kolaylıkla eklenecek parçalar bu çerçeveden daha pahalıdırlar. Bu çerçeve bir şeye çarptıklarında kırılabilir (her zaman önlerine bir ağaç çıkacaktır), çerçeve kırılırsa tabii iç parçalar da tahrip olacaktır.

Telsiz ve video kamera

İstediğiniz bir markayı kullanabilirsiniz, ancak en azından dört kanala ihtiyacınız olacak. 6 kanal daha iyidir, çeşitli uçuş modlarını ayarlamanıza izin verir. Gereken ekipmanın içinde dronun önüne takılmış küçük bir video kamera da bulunması gerekir. Mümkün olduğunca geniş açılı birini tercih edin. Çoğu dron kameranın krounacağı şekilde tasarlanmıştır. Onun için kaliteli bir FVP sistemine yatırım yapmaktan kaçınmayın.

Verici

FPV kamerası dronun üzerindeki bir vericiye bağlanır, video işaretleri böylece gerçek zamanlı olarak pilotun dronu izlediği yer istasyonuna aktarılır. Profesyonel yarışçılar arasında Immersion RC 600mW 5.8GHz’lik vericiler popülerdir. Çoğu pilot, kamera ile pilot arasında görüntü bağlantısının sürekli ve güçlü olması için bazı antenler de kullanırlar. Yarı esnek bir anten iyidir, kırılmaz esneyebilir.

Yer kontrolü

Çoğu pilot, video işaretleri için FPV gözlükleri kullanırlar (bunlarda da Fat Shark popülerdir). Yüksek kaliteli gözlükler görüntüyü iyileştirir, drona daha iyi kumanda etmenizi sağlar. Gözlükler ışığı engellediğinden doğrudan dronun kontrolüne odaklanabilirsiniz. Daha ucuz bir seçenekse kameranın ilettiklerini izleyebileceğiniz orta boyutta bir video monitördür. Şimdi dron seçeneklerimize bir göz atalım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.