Apple’dan yeni zirveler

Bir hafta boyunca dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden birinin son yenilikleri Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) tanıtıldı. 2003’te aynı konferansta PowerMac G5, 2008’de iTunes App Store ve 2015’te Apple Music tanıtılmıştı, bu senenin ürü

Macline - - Güncel -

Bu seneki konferansta Apple’ın Siri destekli akıllı ev hoparlörü, yeni bir iPad Pro 10.5 ile birlikte dört işletim sistemi platformundaki önemli güncellemeler tanıtıldı: iOS, MacOS, WatchOS ve tvOS. İşte Apple’ın WWDC boyunca duyurduğu herşey.

iOS 11

Apple, WWDC’deki iPhone, iPad ve iPod touch’daki işletim sisteminin bir sonraki ana sürümü olan iOS 11’e genel bir bakış sundu. Belki de en belirgin iyileştirmeler, yeniden tasarlanan bir uygulama çekmecesi ve daha fazla uygulama kısayoluna sahip yeni bir Kontrol Merkezi’dir; ancak diğer değişiklikler Apple’ın temel hizmetleri ile ilgili. App Store tamamen yeniden tasarlanmış. Bir Today sekmesi, yeni oyunlar, uygulamalar ve güncellemeler içeren kaydırılabilir bir liste sunuyor ve kategoriler arasındaki daha net sınırlamalar, uygulamaları bulmayı daha kolaylaştırıyor. Ayrıca editöryel içerik de yeni: Apple’ın App Store küratörleri, Günün Uygulaması ve Günün Oyunu gibi listeleri ve nasıl yapılır kılavuzlarını yayınlayacaklar. Apple, iOS 11 ile bireyler arası ödemeleri devreye soktu - arkadaşlarınıza ve ailenize para gönderebilir ve bankanıza para aktarabilirsiniz - cihazlar arasında daha iyi bir senkronizasyon yapabilirsiniz. Apple’ın Core ML diye adlandırdığı bir makine öğrenme platformu, diğer alanlara da yardım ediyor. iPad’de ‘palm rejection’ı uyguluyor ve görüntüleri Google Pixel ve Samsung Galaxy S8’den altı kat daha hızlı tanıyabiliyor. Yeni bir Memories özelliği, spor etkinliklerini, düğünleri ve daha fazlasını tanımlamak için AI’ı kullanıyor. Bu arada iOS 11’in yeni Maps’i, 30 havalimanı ve sekiz şehir de dahil olmak üzere belirli yerlerde dahili navigasyon için AI kullanıyor. Apple’ın yeni iOS’u gelişmiş ev kontrolü ile birlikte geliyor. Yenilenen bir AirPlay (AirPlay 2), Polk, Bose ve Apple’ın kendi Beats markasının donanımında çok odalı sesi destekliyor.

MacOS 10.13

Apple’ın iMac ve MacBook serisine güç veren işletim sistemi MacOS 10.13’ün sonunda bir adı oldu: High Sierra. Performans, onun odak noktası. High Sierra, Flash / SSD depolama birimini optimize eden ve güçlü şifreleme, alan paylaşımı, copy-onwrite metadata, dosya, dizinler ve anlık görüntüler için kopyalama özelliklerine sahip Apple’ın yeni dosya sistemi olan APFS (Apple File System) ile birlikte geliyor. MacOS High Sierra şu an geliştiricilere açık ve Haziran ayında genel beta sürümü sunuluyor.

iPad Pro 10.5 ve 12.9

Apple’ın amiral gemisi iPad Pro’su önemli oranda yenilendi. iPad Pro 10.5 ve iPad Pro 12.9, verimliliğe odaklanarak zarif, ince tasarımlar ve yenilenmiş yazılımlar sunuyor. Yerine geçtikleri iPad Pro modelleriyle aynı fiziksel görünümde olan tabletlerin Retina ekranları, dar çerçevelere ve Apple’ın çevrenin ışık koşullarına bağlı

olarak renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan True Tone teknolojisine sahipler. Ayrıca, iPad Pro’nun ekran yenileme hızını 60Hz’den 120Hz’e yükseltmek için yazılım ve donanım birleşimini kullanan yeni bir yenilik olan Pro Motion’ın yanı sıra daha geniş bir renk gamına sahipler. Yeni iPad Pro 10.5 ve 12.9’da, Apple’ın altı çekirdekli A10X işlemcisi ve 12 çekirdekli GPU bulunuyor, iPad 9.7’nin işlemcisine göre önemli bir adım daha atıldı. Ancak, performans iyileşmesine rağmen, yeni iPad Pro modellerinin 10 saat süren pil ömrü oldukça etkileyici. Yeni yazılım eklemeleri arasında, Flick klavye adı verilen ve başlangıçta 30’dan fazla dili destekleyen, ekran üzerinden tam boyutlu bir klavye de bulunuyor. Yeni bir sürükleyip bırakma özelliği, resim, metin ve URL’leri bölmeli ekran uygulamalarının bölümlerine dokunup basılı tutarak taşımanıza olanak tanıyor. Yeni iPad Pro 9.7 ve iPad 12.9 hemen piyasaya çıkıyorlar. Her ikisi de temel depolama alanının iki katıyla geliyor — 32GB’a karşılık 64GB bellekle— ve yurt dışında satış fiyatları 650 dolardan başlayacak.

Yeni MacBook’lar ve iMac’ler

Apple, WWDC’de bir dizi Mac’i de tanıttı. Şirketin yenilenen iMac’leri, mevcut kuşaktan daha iyi, biraz daha parlak ekrana sahip - 500 nit (yüzde 43 daha parlak) parlaklıkta ve bir milyara kadar renk desteği var. Ayrıca Intel’in Kaby Lake işlemcilerini, 10 bit HEVC kod çözme paketini ve 32GB RAM’e (21.5 inç modelinde) veya 64GB RAM’a (27 inçlik modelde) kadar bellek içeriyorlar. Ayrıca bir dizi grafik ve bağlantı seçenekleri de sunuyorlar. 21 inç iMac’de 64MB eDRAM ile bir Iris Plus Graphics 640 yongası var; IMac Retina, 4GB’a kadar VRAM’a, Radeon Pro 555 veya 560 GPU’ya sahip; IMac Retina 5K 27-inç ise 8GB VRAM ile Radeon Pro 570, 575 veya 580 grafikleri içeriyorlar. Hepsi USB Type-C portları ve Thunderbolt 3 desteği ile geliyorlar. Yeni iMac’lerin fiyatları, 12.5 inç için $1,100’dan ve 4K iMac için $1,300’dan başlıyor. Apple ayrıca kongrede, bu yılın sonlarında çıkaracağı iMac Pro’nun görüntülerini de sundu. “Şimdiye kadarki en güçlü Mac” olarak nitelendirilen bu makine, “çift santrifüjlü” fanları ve sekiz çekirdekli (18 çekirdeğe kadar) işlemci içeriyor. Radeon Vega grafikleri, ayrıca 16GB VRAM, dört Thunderbolt 4 portu ve 10GB Ethernet portu bulunuyor.

HomePod Apple, evde ses konusunda toplu bir atak başlattı ve 2017 WWDC’de şirketin beklenen yeni akıllı hoparlörü HomePod’u duyurdu. HomePod, Amazon’un Alexa’sı ve Google’ın Home’u gibi cihazlar da dahil olmak üzere son yıllarda pazardaki yeni akıllı hoparlörleri hedeflemekte ve aynı anda Sonos’un çoklu oda hoparlörlerinin üst düzey (evi dolduran) sesini yakalamayı istiyor. Hoparlörün tasarımı akıllı hoparlör kategorisinden çok fazla sapma göstermemekte ve pazardaki çoklu kablosuz hoparlörlere çok benzemekte. Hoparlör, sadece 7 inç boyunda ve akustik olarak işlenmiş ağ örgüsü ile kaplanmış. İçinde, taban boyunca 7 tweeter’la 360 derecelik bir dizi oluşturulmuş ve bunlar 4 inçlik, yukarı bakan bir woofer ile, mükemmel, odayı dolduran sesler için bir araya getirilmişler. Ve elbette Apple’ın kibar yardımcısı Siri aracılığıyla sağlanan akıllı fonksiyonları unutamayız. İçerideki mikrofon dizisi ile Siri bir araya getirildiğinde HomePod, şirketin Apple Music akan müzik servisiyle sorunsuz bir şekilde entegre olacak ve kullanıcılara “What was the top song in 2015?” veya “Play something new” gibi isteklerde bulunma olanağı da tanıyacak. HomeKit Anonim bir Siri kimliği yoluyla bilginizi buluta göndermek için “Hey, Siri” uyandırma cümlesini kullanıyorsunuz ve istediğiniz parçalar çalıyor olsa bile sesiniz altı mikrofon ile alınıyor. Şifreleme ve anonimleştirme sayesinde, sorularınız ve komutlarınız Apple kimliğinizle bağlantılı olmayacaktır. Doğal olarak, hoparlör HomeKit ile çalışıyor, böylece uyumlu akıllı ev cihazlarını kontrol edebiliyor. Ortamı oluşturduysanız, hoparlörden Uyku moduna mı yoksa Film Gecesine mi dönmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz. HomePod bir merkez işlevi gördüğünden, cihazlarınızı uzaktan kontrol edebileceksiniz. Akıllı ev cihazınız HomeKit uyumlu değilse ne olur? Hiç şansınız olmaz. Airplay 2 Tipik kapalı ekosistem yaklaşımının aksine Apple, Airplay’in ikinci nesli ile birlikte gelen yeni çok odalı dinleme sistemi için geniş bir ağ oluşturuyor. Şirket ayrıca, HomePod’a ek olarak yeni “Airplay 2” protokolünü duyurdu. Bu protokol, dinleyicilere, evlerinde herhangi bir zamanda müzik çalmak için çeşitli Airplay destekli hoparlörleri seçebilecekleri şekilde iOS 11 ile ve Siri yoluyla entegre edebilecek. Airplay 2 fonksiyonu üçüncü parti uygulamalarını da destekleyecek. Üçüncü taraf hoparlörler söz konusu olduğunda şirket, Bang & Olufsen, Bose, Denon, McIntosh, Bowers & Wilkins, Polk gibi tanınmış üreticiler de dahil olmak üzere cihazları desteklenecek üst düzey ses iş ortaklarının geniş bir listesini açıkladı. Hatta aşırı pahalı Devialet markası da listede yer alıyor. Söylemeye gerek yok, yeni hoparlör ve çok odalı fonksiyonu görmek insanları heyecanlandırdı. HomePod’un fiyatı 350 dolar olacak ve bu Aralık ayından itibaren ABD, İngiltere ve Avustralya’da, 2018’de de uluslararası piyasada satışa sunulacak.

iMac Pro’nun fiyatı $5,000’dan başlayacak ve Aralık ayında satışa hazır olacak. watchOS 4 Apple, WWDC’de Apple Watch’daki işletim sisteminin en yeni sürümünü oluşturan WatchOS 4’ün öne çıkan noktalarını anlattı. Son kullanılan uygulamaları kolayca dikey olarak kaydırmanıza olanak tanıyan yeni bir yükleme istasyonu ve Siri ile aynı tür zekâyı kullanarak bir bilgiyi “proaktif olarak” gösteren yeni bir saat yüzü var. Apple Watch’in Egzersiz Programı ve Aktiviteleri yeniden tasarlandı. Egzersiz programları ile “akıllıca” size rehberlik eden, bir tur ve kişiselleştirilmiş başarı güncellemelerini tamamladığınızı gösteren bir havuz programı için otomatik ayarlamalar var. Watch OS 4’ün yeni fitnes paketinin yanı sıra, spor salonu ekipmanları ile eşleşmeniz için Apple Watch’in NFC telsiz bağlantısını kullanmanızı sağlayan Gym Connect ile yüksek yoğunluklu bir eğitim modu bulunuyor. Son olarak, WatchOS 4, Pixar’ın Toy Store’undan bazı özellikli karakterler de dahil olmak üzere yeni animasyonlu yüzleri ile birlikte geliyor. Geliştirici sürümü olarak hazır ve mevcut Apple Watch’larla bu yıl sonunda piyasaya çıkacak. Siri Apple, sesli yardımcı Siri’deki yenilikleri de duyurdu. Siri’nin en yeni sürümü, kelimeleri daha doğal olarak telaffuz etmek ve dilleri yorumlamak için derin öğrenmeyi kullanıyor. Şu anda Apple’ın asistanı İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dilleri arasındaki çeviriyi destekliyor. Siri de artık tahmin yapabiliyor. iOS 11’in cihaz içi öğrenme çerçevesi sayesinde, haber makalelerini seçebiliyor, ajandada randevular oluşturabiliyor ve mevcut konumunuzla mesajlara cevap verebiliyor. Apple, iOS cihazları ile senkronize olabileceğini de söyledi. tvOS 11 Apple’ın eğlence merkezli Apple TV işletim sisteminin en yeni sürümü olan tvOS 11’e yeni video-on-demand servisleri geliyor. Apple, Amazon’un akan medya platformu Prime Video’nun “bu yılın ilerleyen aylarında tvOS’da yayınlanacağını” açıkladı. Apple CEO’su Tim Cook, “Bir avuç video kanalının desteğiyle başlatmıştık. Artık 50 iş ortağı TV uygulamasına entegre oldu” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.