iOS 11 hakkında bilmeniz gerekenler

Macline - - Güncel -

Apple, 28. yıllık WWDC’de iPhone ve iPad’i çalıştıran mobil işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 11’i sundu. Sürüm, Apple Pay ile bireyler arası işlemleri, yeniden tasarlanmış bir App Store’u ve artırılmış gerçekliğe yönelik geliştirmeler gibi bir dizi yeni özellik sağlıyor. Geliştirici betası şu anda hazır ve halka açık beta sürümü Haziran ayı sonunda piyasaya sürülecek. Son sürümün ise sonbaharda çıkarılması planlanıyor. Apple, iOS 11 ile tüm 32-bit ürünler ve uygulamalar için desteği bırakıyor. Bu, iPhone 5S ile 64-bit mimariye geçmeden önceki aygıtların artık desteklenmeyeceği anlamına geliyor. Bu cihazların arasında iPhone 5c’nin yanı sıra orijinal iPad Mini de var.

Yerleşik Facebook ve Twitter desteği kaldırıldı

Bu değişiklik, eklediği şeyden daha fazlasını götürenler için daha belirgin. iOS 11 ile Apple, sistem düzeyinde Facebook ve Twitter hesaplarına yönelik desteği kaldırdığını doğruladı. Facebook, 2012’den beri ve Twitter 2011’den beri entegre olmuştu. Önceden, bu hesapların eklenmesi, onları gerektirebilecek diğer uygulamalar için tek bir imza ile oturum açma fonksiyonunu sağlardı. Facebook’da, cihazınızın takvimini ve kontakları, etkinlikleriniz ve arkadaşlarınızın listesiyle de senkronize edebilirdiniz. Bu servislerde bir bağlantı veya fotoğraf paylaşmak isterseniz, iOS’un şu anda görüntülediğiniz içeriğin üzerinde açılan kendi pencere arabirimi var ve önceki uygulamaya dönmeden önce hızlı bir gönderi yapmanıza olanak tanıyor. Gelecekte, paylaşmanız gereken bir şey olduğunda, iOS 11 anında sizi söz konusu sosyal uygulamaya taşıyacaktır.

Yeni Apple Pay özellikleri

Apple’ın, Venmo ve SquareCash’e yüklenmek için dijital cüzdan hizmetine bireyler arası para transferi ekleme konusuyla ilgilendiği Nisan ayında ortaya çıkmıştı. Tabii ki, Apple Pay şimdi sizinle aileniz ve arkadaşlarınız arasındaki işlemleri idare edecektir. Bu, konuşmalar sırasında çağrılabilecek bir iMessage uygulaması olarak çalışıyor. Aldığınız para, cüzdanınızdaki herhangi bir kredi kartı veya bir banka hesabına aktarma yapma gibi bir ödeme yöntemi olarak kullanılabilen bir Apple Pay Cash Card’a yüklenecektir.

Yeniden tasarlanan Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi, ekranı daha fazla kaplayan, ancak her sayfada bir işlevi de içeren yeni, daha büyük bir arayüze sahip. Artık tüm cihaz ayarlarınıza erişmek için paneller arasında ileri geri gidip gelmeniz gerekmeyecek ve daha derin seçeneklere dalmak için 3D Touch’ı kullanabileceksiniz. Örneğin, o anda çalınan müziğe kuvvetli bir dokunuş, bir ilerleme çubuğunun yanı sıra atlama ve duraklatma düğmelerini de getirecektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.