High Sierra

Macline - - Güncel -

Yıllık geliştiriciler konferansı WWDC 2017’de MacOS’a yapılan yeni ekler de anlatıldı. Bu yıl Apple, Mac OS ‘High Sierra’ olarak adlandırılan Sierra’yı mükemmelleştirmeye odaklanacak.

Safari’deki iyileştirmeler

Şirketin dünyanın en hızlı masaüstü browser’ı olarak nitelendirdiği Safari’de bazı iyileştirmeler yapılmış. İddialarına göre Safari, modern JavaScript içeriğini sunma konusunda Google Chrome’a göre yüzde 80 daha hızlı. Ayrıca, kullanıcılara yeni otomatik oynatmayı engelleme fonksiyonu ile daha sakin bir tarama deneyimi sunacak şekilde tasarlandı. Safari, video oynatan siteleri otomatik olarak algılıyor ve kullanıcıya, görüp görmeme konusunda kontrol şansı veriyor. Aynı zamanda, makine öğrenme tekniklerini kullanarak siteleri ve hizmetleri, kullanıcının son günlerde ilgilendiği ürünlerin reklamlarını sürekli gösteren saldırgan uygulamalardan koruması beklenen Akıllı İzleme Korumasını sunmaya da hazırlanıyor.

Sıkıştırılmış Mail ve fotoğraf iyileştirmeleri

Apple, kullandığı disk alanının yüzde 35 daha azaltmak için sıkıştırma tekniğini kullanarak Mail uygulamasında bazı güncellemeler üzerinde çalışıyor. Buna ek olarak, Split View, Compose penceresi tarafından desteklenecek şekilde ayarlanıyor ve Spotlight, hangi mesajların daha önemli olduğunu belirleyebiliyor ve onlara diğer yazışmalara göre öncelik verebiliyor. Photos da, gelişmiş yüz tanıma ve tüm Apple cihazlarında senkronize edilen kategoriler gibi iyileştirmeler alacak şekilde ayarlanmış. Üçüncü parti fotoğraf baskı seçenekleri gibi, genişletilmiş fiziksel baskı seçenekleri de tanıtıldı.

İşleri hızlandırmak için büyük değişim

Yapılan bazı büyük değişiklikler, artık 64-bit Apple File System’in (APFS) sonunda MacOS’da yerini bulacağı haberleriyle başlıyor. APFS, çeşitli HD video dosyalarını yıldırım hızında kopyalama işleminin bir videosunda gösterilen kayda değer hız gelişmelerini sunuyor. APFS, MacOS için default dosya sistemi olacak ve dahili şifreleme desteği sunacak. HVEC video sıkıştırma standardı desteği tüm Mac’lerde geliyor ve en yeni modellerde donanım hızlandırması sunulacak. Final Cut, Motion ve Compressor gibi uygulamaların içine yerleştirilmiş olacak, video düzenleme uzmanlarının mümkün olan en iyi sonuçları almasına yardımcı olunacak. Apple ayrıca, Mac’lerine fazladan güç eklemeye istekli olan kullanıcıların Metal’in harici grafik donanımının yanında nasıl kullanabileceğini ayrıntılarıyla anlattı. Bugünden itibaren AMD Radeon RX 580 ekran kartı ve USB-C hub’lı bir Thunderbolt 3 paketi ile sunulan bir geliştirici kiti çıkarıldı. Harici grafik desteği daha sonra tüm kullanıcılara aktarılacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.