Epson EB-U32 projektör

Hem ev sineması için hem de ofiste sunumlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir projektör Epson EB-U32

Macline - - Inceleme -

Elinize aldığınız her elektronik cihaz, tak-çalıştır özelliği olsa bile, genelde taktığınızda hemen çalışmaz. Bir püf noktası vardır. Ama bu projektörü ilk kez makineme bağladığımda şaşırtıcı bir şekilde hemen görüntü verdi. Hiç uğraştırmadı. Normalde çalışmak için herhangi bir yazılım yüklenmesini gerektirmedi. Ancak cihaza kablosuz olarak görüntü göndermek, yani kablosuz kullanmak isterseniz Epson’un bir yazılımı bu işi çözüyor. Bu da önemli bir nokta tabii. Epson’un ev sineması için daha özel projektörleri de var, ama bu da salonunuzda oturup rahatlıkla film veya TV izleyebileceğiniz bir projektör. Köşegen olarak 300 inçe kadar görüntü yansıtabiliyor. Bunu ev sineması için bir giriş seviyesi makinesi olarak düşünebilirsiniz. Projektörlerin parlaklığı ANSI lumen değeri ile ölçülür. Epson EB-U32, 3200 lumen ışık sağlayabilmekte, yani ortam ışığının oldukça yüksek olduğu yerlerde bile kullanılabilecek bir cihaz. Karanlık ortamlar- da düşük ışık veya ekonomi modu kullanılabilir, böylece lambanın ömründen tasarruf edilebilir.

Görüntü kalitesi

Görüntü kalitesini genelde üç unsur etkiliyor: çözünürlük, görüntü kaynağı ve kontrast oranı. Şu anda ev sineması projektörlerinde en yaygın olan çözünürlükler Geniş XGA (1280 x 800) ve HD’dir (1920 x 1080). HD projektörün piksel sayısı Geniş XGA’nın iki katı kadar. Daha fazla piksel, daha keskin görüntü ve HD kaynaklarla daha iyi bir uyumluluk sağlanacağı anlamına geliyor. EB-U32’nin çözünürlük standardı ise WUXGA (1920 x 1200). Bu daha çok geniş grafik ve tablolama görüntülemede iyi sonuç veriyor. Yani bu projektör sunumlarda, grafik gösterimlerinde daha iyi işe yarayacaktır.

Lamba ömrü

Cihazın lamba ömrü normalde 5000 saat, ama ekonomi modunda kullanıldığında bu süre 10000 saate çıkıyor. Lamba ömrü şunun için de önemli, lamba ömrünün yarısına geldiğinde hâlâ çalışıyor, ancak yeni durumuna göre parlaklığını da kaybediyor. Uzun lamba ömrü projektörün bakımı için daha az masraf anlamına da gelir. Projektörü TV’nin yerine uzun süre kullanmayı planlıyorsanız, bir süre sonra masraflarınıza bir de lamba değişimi eklenecektir. Ancak sadece arada film seyretmek için veya özel durumlarda kullanılacaksa, lamba ömrü sizin için o kadar da önemli olmayacaktır. Bu şekilde haftada ortalama 8 saat kullanırsanız, lamba sizi yaklaşık 5 yıl idare edecektir. Cihazı masaüstünde kullanabileceğiniz gibi, özel aparatlarla tavana monte edip de kullanabiliyorsunuz. Ağırlığı 2.6 kg. Mekân içinde rahatlıkla taşıyıp istediğiniz yerde hemen kurup görüntü alabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.