Nesnelerin Internet’inden nasıl etkileneceğiz?

Nesnelerin Internet’i nedir ve bizi nasıl etkileyecektir? İnsanlar hâlâ bunun temelinin ne olduğunu kavramaya çalışıyorlar. Bunu, temellerine sadık kalarak biraz açalım istedik.

Macline - - Dosya -

“Nesnelerin Interneti” (IoT) artık her yerde üzerinde konuştuğumuz bir konu haline geldi. Aslında onunla tanışmamız 70’lere kadar uzanır, ilk banka ATM’lerinin kullanıldığı zamanlara. Kavram sadece yaşama şeklimizi değil çalışma şeklimizi de etkiliyor. Nesnelerin Internet’i tam olarak nedir ve üzerimizde ne gibi bir etkisi olacaktır? Bu konuda çok kavram karışıklığı var ama temellerine sadık kalarak açıklamaya çalışalım. Bu konuda pek çok teknik ve politik konuşmalar yapılıyor, ancak insanlar hala bunun temelinin ne olduğunu kavramaya çalışıyorlar. Nüfusun yüzde 87’si- nin henüz bu kavramı duymamış olduğu söyleniyor. Birkaç şeyi anlamaya çalışarak işe başlayalım. Geniş bantlı Internet gittikçe daha yaygınlaşıyor, bağlantı maliyetleri düşüyor, WiFi özelliklerine sahip ve üzerlerinde algılayıcılar bulunan pek çok cihaz geliştiriliyor, teknoloji maliyetleri de gittikçe düşüyor, akıllı telefonları yayılması roket hızıyla oluyor. Bütün bunlar Nesnelerin Internet’i için mükemmel bir ortam yaratıyor.

Öyleyse Nesnelerin Internet’i nedir?

Basitçe söylemek gerekirse bu, herhangi bir ci- hazı biri açma kapama düğmesi ile Internet’e veya birbirine bağlamaya ilişkin bir kavramdır. Bu cihazlara, cep telefonlarından kahve makinelerine, çamaşır makinelerinden kulaklıklara, lambalardan giyilebilir cihazlara kadar aklınıza gelebilecek her şey dahildir. Bu aynı zamanda makinelerin parçaları için de söz konusudur, örneğin bir uçağın jet motoru veya bir petrol platformunun delme mekanizması gibi. Bahsettiğimiz gibi, bir açma kapama düğmesi varsa o zaman Nesnelerin Internet’inin bir parçası olma şansı her zaman vardır. Dünyanın önde gelen analist firmalarından Gartner,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.