Mobil Cihazları Şifreleme

Cihazınızı bir kilit ekranı şifresi ile korumamışsanız ve verileriniz şifreli değilse, kısa mesajlarınız, kişisel ve iş rehberiniz, e-postalarınız, fotoğraflarınız ve videolarınız ve diğer hassas bilgilerinizin hepsine başkaları tarafından erişilebilir.

Macline - - Yazılım -

Basitçe açıklamak gerekirse, şifreleme, bilginin artık tanınabilir ya da anlaşılabilir olmayacak şekilde yalnızca size sunulan bir şifreleme anahtarı ile kullanılabildiği veriyi karmaşıklaştırma sürecidir. Verilerinizi kullanmanız gerektiğinde şifre çözme olarak bilinen şifreleme işleminin tersi işleminde, benzersiz şifreleme anahtarınız bilgileri okunabilir bir duruma getirmek için kullanır.

Şifreleme neden önemli?

Telefonunuzu güçlü bir alfanümerik şifreyle kilitlediyseniz bile, savunma duvarının arkasındaki veriler hala okunabilir. Bu nedenle, telefonunuzu şifrelemediğiniz sürece, bilgili bir hırsız şifrenizi kırmak veya geçmek için çeşitli yolları kullanabilir ve verilerinizi elde edebilir. Şifrelemenin bilgileri bozmasından sonra, anahtara sahip olmayan birisi tarafından kullanılamaz hale getirerek bilgilerinize başka bir koruma katmanı ekleniyor. Kişisel bilgilerinizin kimlik ve veri hırsızlarına karşı korunması için şifreleme kullanabilirsiniz. Aslında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, “dijital çağdaki ifade özgürlüğü hakkının uygulanması için gerekli olan mahremiyeti ve güvenliği” sağladığı için, şifrelemeyi bir insan hakkı olarak kabul etmektedir. iOS 8 veya üstünü çalıştıran Apple cihazların şifrelemesi OS ve dosya sisteminin kendisinde gerçekleştirilir. Bununla birlikte, bir kilitleme ekranı şifresini ayarlayıncaya kadar cihazınız şifrelenmez.

IPhone’u veya iPad’i nasıl şifrelersiniz

Settings > Touch ID & Passcode’a gidin. Orada, Passcode özelliğini açın. Kırılması daha zor olan daha uzun alfanümerik şifreleri kullanabilmeniz için Simple Passcode’u devre dışı bırakın. Oradayken, Require Passcode seçeneğini Immediately olarak ayarlayın. Ardından, Settings> Touch ID & Passcode’a dönün ve aşağıya doğru kaydırın. Burada, Erase Data seçeneğini etkinleştirin, böylece 10 başarısız şifre denemesinden sonra verileriniz otomatik olarak silinir. Ayrıca, seçeneğin altında “Data protection is enabled” seçeneğini görmelisiniz. Bu, veri şifrelemesinin şimdi etkin olduğu ve belirlediğiniz şifreyi şifreleme anahtarının bir parçası olarak kullandığı anlamına gelir. Artık kimse verilerinizi elde edemeyecek, çünkü yalnızca siz şifreyi biliyorsunuz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.