Zirve Taçlandı

iPhone X, iPhone 8, Apple Watch 3 ve Apple TV 4K ve diğer ürünler hakkındaki bilgileri, Apple’ın basın toplantısında yöneticilerin yaptığı konuşmalardan derledik.

Macline - - News -

iPhone X, iPhone 8, Apple Watch 3 ve Apple TV 4K ve diğer ürünler hakkındaki bilgileri, Apple’ın basın toplantısında yöneticilerin yaptığı konuşmalardan derledik.

Bir başka Apple etkinliği daha geldi geçti ve iPhone, Apple TV, Apple Watch ve şirketin portföyünde yer alan diğer ürünlerin geleceğiyle ilgili açıklamalar kaldı hafızlarda. Şirketin önümüzdeki aylar için ne planladığına ilişkin de bilgiler aldık.

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Bir sonraki iPhone’a sahip olmak için beklediyseniz, artık seçim için birkaç seçeneğiniz var. Apple, üç farklı iPhone modelini duyurdu: iPhone 8, iPhone 8 Plus ve çok sözü edilen iddialı iPhone X (“on” olarak söyleniyor, ki etkinlikte açıkça başroldeydi). Anı modeli, paslanmaz çelik ve camdan oluşuyor; arka panel de camdan. Hem suya, hem de toza dayanıklı ve sonbaharda piyasaya çıktığında hem kablosuz şarj hem de daha hızlı bir işlemciye sahip olacak. Diğer önemli noktalar, 2436 x 1125 piksel çözünürlük ve 5.8 inçlik bir alan sunan kenardan kenara OLED ekran ve çift lensli 12 megapiksellik arka kamera, çift optik görüntü sabitlemesi ve birçok artı- rılmış gerçeklik (AR) özelliği. Cihaz ayrıca klasik ana düğmesini de terk ediyor. Artık, başlamak için ekranın altına kuvvetle dokunuyorsunuz. Apple’ın yeni derinlik algılama sistemi sayesinde hızlı bir bakışla cihazınızın kilidini hızla açmanıza olanak tanıyan, uzun süredir sözü edilen Face ID, Touch ID’nin yerini alıyor. Üst düzey iPhone, 64GB (1.000 $) veya 256GB (1.100 $) konfigürasyonla satışa sunulacak ve 27 Ekim’de ön siparişe açılacak ve teslimatlar 3 Kasım’da yapılacak.

Ancak cihaz sayısının kısıtlı olup olmayacağı veya hangi ülkelerin önümüzdeki ay ön siparişe açılacağı konusunda bir bilgi verilmedi. Tanıtım etkinliğinde Apple CEO’su Tim Cook, iPhone 8 ve 8 Plus’ı da duyurdu. Daha önce iPhone 7S ve 7S Plus olacağı düşünülen bu iki cihaz, son kuşak iPhone 7 ve 7 Plus ile daha önce sözü edilen iPhone X’den daha fazla ortak özelliğe sahip. 4.7 ve 5.5 inç ekran boyutlarına sahipler, ancak Apple iPhone X gibi Qi kablosuz şarja izin vermek için şasileri yeniden tasarlanmış. Kenar boyunca bir alüminyum bant kullanılmış ve arka panel camdan yapılmış, iPhone 7’nin karakteristik özelliği olan alüminyumun yapının tam tersi bir yapıdalar. Buna ek olarak Apple, iki iPhone 8 modelini de iPhone X’de bulunan A11 Bionic işlemci ile donatmış. İşlemci, iki yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdek yoluyla yüksek performans sunuyor. Apple, bunun şimdiye kadar akıllı bir telefona yerleştirilen en güçlü yonga seti olduğunu söylüyor, ancak yine de bekleyip donanımın gerçek dünya senaryolarında nasıl bir performans göstereceğini göreceğiz. Kamera için olduğu gibi hem iPhone 8 hem de 8 Plus, ışığı daha iyi idare etmek için makine öğrenimi kullanan yeni bir portre modunun yanı sıra, AR kullanımına yönelik daha gelişmiş görüntü algılayıcıları

ile donanmış olarak geliyorlar. iPhone 8 ve 8 Plus ön sipariş için 15 Eylül’de satışa sunulacak ve 22 Eylül’de de sevkiyatlarına başlanacak. Daha küçük model $699’dan ve Plus, 64GB depolama alanı ile birlikte $799’dan başlayan bir fiyatla sunulacak. Daha büyük, 256GB konfigürasyonlar da sırasıyla $849 ve $949’dan başlayacaklar. Apple ayrıca iOS 11’in çıkış tarihini de resmen açıkladı: 19 Eylül. Apple Watch Series 3 Apple’ın sunduğu tek şey yeni iPhone’lar değildi. Beklendiği gibi şirket, yeni nesil Apple Watch Series 3’ü de Apple Watch serisine kattı. Apple Watch Series 2 veya Apple Watch Series 1’den pek farklı görünmüyor ancak detaylara bakmak lazım. Apple’ın yüzerken de takılabilen cihazı, yüzde 70 daha hızlı bir performans sağlayan yeni bir çift çekirdekli işlemci içeriyor. Cihaz ayrıca, dahili hücresel kapasiteyle birlikte metrikleri daha iyi ölçmek için yerleşik bir barometrik altimetre ile geliyor; bu da, fitnes verilerini buluta yüklemeye izin veriyor, Apple Müzik vasıtasıyla müzik dinleyebiliyor ve bir iPhone’a ihtiyaç duymadan çağrıları alabiliyor. Birkaç Android Wear akıllı saatte bu özellik zaten vardı, ancak bunu başarmak için dahili bir anten eklemek yerine, burada ekran kendisi anten gibi davranıyor. Benzer şekilde dahili olarak bir nano-SIM kartı bile hantal olmaya başlamıştı. Bunun yerine Apple mühendisleri, bağlantı amaçları için boyutun çok küçük bir kısmını işgal edecek bir elektronik-SIM kartı geliştirdiler. Apple Watch Serisi 3 ayrıca bir W2 yongasına da sahip, bu da iyileştirilmiş bir Bluetooth ve kablosuz bağlantıya olanak tanıyor. Yenilenmiş bu iç bileşenlerin tümüne rağmen, arka kısımdaki kristal çok az (0.25 milimetre) genişletilmiş olsa bile, saat, önceki model ile hemen hemen aynı boyutta kalıyor. Dahası, en yeni Apple Watch, yeni bantlar, son kat cilalar, saat yüzleri ve özel Nike + aksesuarları serisine sahip olacak. Apple Watch 3’ün cep şebekesine bağlanan sü-

rümü perakende olarak $400’a, şebekeye bağlanmayan sürüm ise $330 dolar’a satışa sunulacak. Her iki model de 15 Eylül’den önce sipariş edilebilecek ve saatler 22 Eylül’de resmen satışa çıkacak. WatchOS 4 Apple, Apple Watch Series 3’ün yanı sıra WatchOS 4’ü de kısaca detaylandırdı. Ancak daha önce Haziran’daki Geliştiriciler Konferansı’nda detayların birçoğu açıklanmıştı. WatchOS’un en yeni sürümü, daha doğru ve yararlı bir etkinlik koçluğu, sayısız yeni saat yüzü sağlayacak ve ses özellikli Siri’yi bileğinize taşıyacak. “Başarı gelişimi” özelliği, bir “halkayı” hemen hemen kapadığınızda sizi bilgilendiren kişisel ilerleme güncellemelerini gönderiyor ve mevcut başarı çizgilerinizi devam ettirmenizi de öneriyor. Örneğin, Hareket halkasını gün boyunca neredeyse kapattıysanız, uygula- ma bunun elde edilmesine yardımcı olacak yollar öneriyor. Kısa vadedeki hedeflerin izlenmesi ve gerçekleştirilmesi daha kolaydır; ancak sağlık ve zindelik açısından uzun vadeli hedefler önemlidir. WatchOS 4, önceki aydaki etkinliğinize ve başarılarınıza dayanarak, önceki işaretleri aşmak için kişisel hedefler gösteriyor. Ve diğer tüm ölçümler gibi, iPhone’unuzdaki Aktivite uygulamasında ilerlemenizi kolayca izleyebiliyorsunuz. Apple ayrıca bu fitnes izleyicisinin merkezi bileşeninde birkaç güncelleme de yapmış: Kalp atış hızı sensörü. WatchOS’un en yeni sürümü ile, bileğinizi basitçe kaldırarak kalp atış hızınızı gerçek zamanlı olarak saat yüzünde görebilirsiniz. Saat ayrıca bir idman sonrasında dinlenme kalp atış hızınız ve iyileşen kalp atış hızınız hakkındaki

bilgileri izleyecek ve aktaracaktır. Gelişmiş monitör, aktif olmadığınızda, aritmi ve atriyal fibrilasyon da dahil olmak üzere diğer potansiyel olarak tehlikeli kalbe ilişkin koşullar oluştuğunda, kalp atışı hızınızın yükseldiğini algıladığında sizi uyarıyor. Ayrıca, yeniden tasarlanan egzersiz uygulaması, yüzme, kayak ve snowboard gibi aktiviteleri daha iyi izlemek için yeni özelliklere sahip olacak. Benzer şekilde, en son sürüm, egzersize özgü bir temelde ölçümleri daha uygun bir şekilde yapmaya izin vermek için, GymKit aracılığıyla özel spor ekipmanlarıyla senkronize olabilecek. Ayrıca Apple Pay ile doğrudan Apple Watch’ten ödeme yapabilirsiniz. WatchOS 4, 19 Eylül’de sunulacak. Apple TV 4K Apple’ın gerçek 4K televizyonunu geliştirdiğine dair sürekli söylentilere rağmen, şirketin son açıklamalarında böyle bir duyuru yapılmadı. Bunun yerine Apple, şimdi 4K Ultra HD ve HDR desteğine sahip olan Apple TV kutusunun bir sonraki gelişimini açıkladı. Yeni kutunun 4K fonksiyonunu tamamlamak için Apple, kullanıcıların daha fazla para ödemek zorunda kalmadan 4K filmlerine ve şovlarına erişmesini sağlamak için, stüdyolarla birlikte çalışarak 4 K’lık daha fazla içerik sunuyor. Apple’a göre, iTunes’da HD içerik satın alan kullanıcılar 4K HDR’ye ücretsiz olarak yükselebilecekler. Apple’ın çok sıkı bir şekilde 4K’yı benimsemesiyle, Apple TV 4K’de 4K ekran koruyucuları bile sunuyor. Buna ek olarak, Apple, Apple TV için video oyunlar üretmek amacıyla oyun geliştiricileri ile birlikte çalışmaya devam ediyor. İlk büyük duyuru, oyuncuların bulutların üzerinde oynadığı ve gizli alanları ortaya çıkardığı hoş bir oyun olan Sky’ı duyuran Thatgamecompany (Journey and Flower’ın üreticisi) tarafından yapıldı. Oyuncular bu oyunu sadece Apple TV uzaktan kumandasını kullanarak kontrol edebiliyor, ancak cihaz geleneksel denetleyicileri de destekleyecek. Apple TV 4K, diğer Apple cihazlarına da bağlanacak, böylece kullanıcılar fotoğraflarını ve videolarını doğrudan iPhone’larından veya iPad’lerinden TV’ye aktarabilecekler. Apple TV 4K, 179 dolardan başlayan 32GB ve 64GB modelleri ile geliyor ve ön sipariş için 15 Eylül’den itibaren satışa sunulacak. Yeni Apple TV’nin Roku Premiere+’ı tahtından indirip indirmeyeceği belli değil, ancak kullanıcılar girişimi görmek için sabırsızlanıyorlar. Airpower Daha önce de belirtildiği gibi, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’in tümünde kablosuz şarj özelliği bulunmakta. Açılış konuşmasında Apple yöneticileri, aynı anda üç aygıta kadar şarj edebilmenizi sağlayacak Qi tabanlı bir kablosuz şarj standardı olan AirPower’ı geliştirmeye çalıştıklarını açıkladılar. AirPower şarj tabanı 2018 yılına kadar resmi olarak piyasaya çıkmayacak ancak çıktıktan sonra iPhone, Apple Watch ve AirPod’larınızı aynı anda yeni bir şarj kasası aracılığıyla şarj etmenize izin verecek. O zamana kadar Qi sertifikalı herhangi bir şarj tabanını kullanabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.