Mac’in Açılmıyorsa Sıkıntı Yok!

Mac’lerin en önemli satış nedenlerinden biri ‘sadece çalışıyor’ olmaları ve kullanıcılar genellikle sürücüleri güncelleme ve sorun giderme konularında zaman harcamazlar. Bununla birlikte, Mac’inizdeki bir şey ters gittiğinde ne yapmalısınız? Burada, arıza

Macline - - News -

Birçoğumuzun Mac kullanmasının nedenlerinden biri de çoğu zaman, klişe bir söz olacak ama onun “sadece çalışması”dır. Sürücü güncellemeleriyle uğraşmak, büyük yer kaplayan yazılımların neden olduğu sorunları gidermek veya virüslerden kurtulmaya çalışmak için saatlerce vakit harcamak zorunda değiliz. Ancak bazen bir Mac’te bile işler ters gidebilir. Bu durumda, sorunun ne olduğunu teşhis etmenin en kolay yollarına ve en yaygın sorunlardan bazıları için en iyi düzeltme yöntemlerine bir bakalım.

Sorunun ne olduğunu nasıl bulabiliriz?

Bazen, Mac’inizin yanlış çalışmasına neden olan sorunun ne olduğu çok belirgin değildir, dolayısıyla soruna neden olan şeyi bulmak için bir takım adımları atmanız gerekebilir. Bu adımlar elbette Mac’inizin açılıp açılmadığı-

na bağlı olarak değişir ve biz de çalışmaya başlayamayan bir Mac’in nasıl düzeltileceğine bir bakalım. Sorunu teşhis ederken dikkat etmeniz gereken şeylerin şöyle bir kontrol listesini yapalım:

Hataları not edin - Bir hata mesajı mı alıyorsunuz? Öyleyse yazıp not alın (ya da daha kolay olması için iPhone’unuzu veya ekran görüntüsünü kullanarak bir fotoğraf çekin). Yaygın Mac hata iletilerinin bulunduğu listeleri ve başka birinin aynı hata ile karşılaşıp karşılaşmadığını görmek için Google’da hızlı bir arama yapabilirsiniz.

Ne zaman – Sorunun ne zaman başladığını not edin. Yeni bir program kurduktan veya kiti eklemenizden hemen sonra mıydı? Yakın zamanda bir yazılım güncellemesi yaptınız mı? Yazılımı kontrol edin - Yazılımınız güncel mi? MacOS’un en yeni sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun; düzeltilmiş bilinen bir

sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Çevre birimlerini kontrol edin - Belirli bir çevre biriminin soruna neden olup olmadığını belirleyin: Mac’inize takılı olan her şeyin fişini çekin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Disk alanını kontrol edin - Kullanabileceğiniz ne kadar disk alanı olduğuna bakın. Mac Hakkında> Depolama seçeneğine gidin. Her zaman toplam disk alanının %10’unun boş bırakılmasını tavsiye ederiz. Biraz boş yer açmanız gerekebilir.

Aktivite Monitörünü kontrol edin - Bu, belleği veya işlemciyi meşgul eden bir şey olup olmadığını gösterecektir. Uygulamalar > Yardımcı Programlar > Aktivite Monitörü’ne gidin (veya cmd+boşluk tuşlarına basın ve Aktivite Monitörü yazmaya başlayın). Belleği meşgul eden bir şey varsa Belleği tıklayın. İşlemciyi meşgul eden bir şey varsa CPU’yu tıklayın.

Disk Yardımcı Programını çalıştırın - Diskinizde bir sorun olup olmadığını görmek için Uygulamalar> Yardımcı Programlar> Disk Yardımcı Programı’na gidin (veya cmd + boşluğu tıklayın ve Disk Yardımcı Programı diye yazmaya başlayın). Mac OS X El Capitan’da Disk Yardımcı Programında biraz değişiklik olduğunu ve bazı işlemlerin değiştiğini unutmayın. Güvenli Modda Başlayın - Güvenli Mod’da başlatırsanız, Mac’inizdeki sorunları da teşhis edebilirsiniz. Güvenli Modda başlattığınızda Mac’iniz başlangıç öğelerini ve bazı yazılımları yükleyecektir. Mod, ayrıca başlatma diskinizde bir kontrol gerçekleştirir; böylece sorunlara ilişkin olarak sizi uyarabilir. Mac’inizi kapattıktan sonra 10 saniye bekleyip güç düğmesine öyle basın. Mac’iniz açılırken (bir başlangıç sesi duyabilirsiniz) Büyük Harf tuşunu basılı tutmaya devam edin. Apple logosunu gördükten sonra Büyük Harf tuşuna basmayı bırakabilirsiniz.

Kurtarma Modunda Başlayın - Apple, 2010’da OS X Lion’u tanıttığında Kurtarma Modunun çalışma biçiminde bazı değişiklikler yaptı. MacOS’un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, yöntem biraz farklı olacaktır (ancak şu anda o kadar eski sürümü kullanan pek kimsenin kalmadığını düşünüyoruz). Lion’dan bu yana, MacOS Mac’e yüklendiğinde, Başlangıç sürücünüzde bir Recovery HD bölümü oluşturulur. Başlangıç diskini onarmak, MacOS’u yeniden yüklemek ve daha pek çok şey yapmak gibi şeyler yapmanız gerekiyorsa, (normal olarak gizli olan) bu bölüm oradan sistemi açmak için kullanılabilir. Mac’inizi Recovery HD’den yeniden başlattığınızda cmd + R tuşunu basılı tutmanız ve Apple logosu görünene kadar bu tuşları basılı tutmanız yeterlidir. Açılış işlemini tamamlamak biraz zaman alabilir. Bir kez kurulduktan sonra Yardımcı Yazılımın açık olduğu bir pencereyi içeren masaüstünü görürsünüz. Bu adımları uyguladıktan sonra, konunun doğası hakkında daha net bir fikriniz olmalıdır. Şimdi de Mac’lerin açılmaması durumunda neler yapılabileceğine bir bakalım.

Açılmayan bir Mac nasıl açılır?

Mac’in açılmamasının birçok nedeni vardır. Servise başvurmadan önce fişinin takılı olduğundan emin olun. Fişin takılı olduğunu kontrol ettiyseniz, ekrana güç gittiğinden ve ekran parlaklığının açık olduğundan da emin olduktan sonra şunları yapın. İlk olarak, sorun Mac’inizin başlamamasında mı, yoksa açılmamasında mı - aynı şey gibi gelebilir, ancak aslında büyük bir fark var. Mac’inizdeki Güç düğmesine basın. Bir başlangıç sesi duymazsanız, herhangi bir fan veya sürücü sesi duymazsınız ve ekranınızda herhangi bir tür resim, video veya görsel yoksa Mac’iniz hiç açılmıyor demektir. Başlamayı reddettiği noktaya bile gelememişsinizdir. Açılmayan bir Mac, başlamayandan farklı bir yaklaşım gerektirir. Bilgisayarınız açılmazsa, şunları yapmanız gerekir:

Güç bağlantısını kontrol edin: Gücün açık ve Mac’in doğru takılıp takılmadığını kontrol edin. Veya bir dizüstü bilgisayar ise, pilin ölü olmadığından emin olun - ve şarj edilmesi gerekiyorsa, çalışmadığına karar vermeden önce

şarj olması için biraz zaman tanıyın. Farklı bir güç kablosu veya adaptörü de

neyin: Arızanın elektrik kablosunda olabileceği düşünülebilir. Makinenize uyan bir Mac güç kablosuna sahip bir arkadaşınız varsa onun kablosunun sorunu çözüp çözmeyeceğini deneyin. Kısa bir süre önce sorumlu olabileceğiniz bir elektrik kesintisi yaşadıysanız, güç adaptörünüz hasara uğramış olabilir ve yeni bir kabloya ihtiyaç duyabilirsiniz. Kablonun gevşek olması muhtemeldir, çekilip tekrar takılması sorunu çözebilir, ancak bunun ihtimali azdır. Tüm aksesuarların (yazıcılar ve USB hub’ları gibi) bağlantısını kesin: Mac’inize takılmış her şeyin fişini çekin. Belki çevre birimlerinizden biri, başlatma sırasında soruna neden olabilir. Yakın zamanda yeni bir bellek veya yeni bir sabit disk taktıysanız, doğru biçimde takılmış ve uyumlu olduğundan emin olun (mümkünse eski belleği veya sabit diski tekrar kurun).

Sistem Yönetimi Denetleyicisini sıfırlama

Bu adımların hiçbiri sorunu çözmezse, aşağıdakileri yapın. Bazı durumlarda Sistem Yönetimi Denetleyicisini (SMC) sıfırlamanız gerekebilir. Bu, büyük ölçüde, veriyi kurtarmaya ve OS’u yeniden kurmaya başlamadan önce macOS’un mevcut sürümünü düzeltmeye yönelik bir son girişimdir. Bir Mac dizüstü bilgisayarında, güç kablosunu takarken aynı anda Shift + Ctrl + Option / Alt tuşlarına basın. Bir Mac masaüstünüz varsa, bunu 15 saniye için fişten çekin ve sonra fişini takın, beş saniye sonra güç düğmesine basın.

Çalışmaya başlamayan bir Mac nasıl düzelir?

Başlamayan bir Mac, açılmayan bir Mac’den biraz farklıdır. Bir Mac başlatılamadığında, genellikle ekranda bir şeyler görüntülenir veya bir ses duyarsınız. Yanıp sönen bir soru işareti veya yalnızca mavi veya gri bir ekran görebilirsiniz. Aşağıda her ikisine de bakacağız.

Yanıp sönen bir soru işareti olan Mac nasıl düzeltilir?

Mac’inizi başlattınız ve ortada bir soru işareti olan bir klasörle karşılandıysanız, bu Mac’in diskinin arızalı olduğu anlamına gelebilir. Ancak panik yapmadan önce bunun başka bir açıklaması da olabilir ve bunu düzeltebilirsiniz. Soru işareti bulunan bu klasör, Mac’inizin başlangıç diskini bulamadığını ve bu nedenle açılışı gerçekleştiremeyeceğini gösterir. Bu sorunu gidermek için Mac’inizi Kurtarma Moduna geçirmeniz ve doğru başlangıç diskini seçmeniz gerekir (makineyi harici bir diskten açmak istemiyorsanız, bu disk Macintosh HD’iniz olabilir). Bununla birlikte, başlangıç diskini görmüyorsanız veya seçemiyorsanız, diskinizi onarmanız gerekebilir. Bunu yapmak için Disk Yardımcı Programı - Uygulamalar> Yardımcı Programlar> Disk Yardımcı Programı’nı (veya cmd + boşluk tuşlarına basın ve Disk Yardımcı Programı yazmaya başlayabilirsiniz) kullanabilirsiniz.

Başlangıçtaki gri ekran

Boş bir gri ekran, bir firmware güncellemesinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Ortasında bir Apple logosu bulunan gri bir ekran, bazı yazılımlarda bir sorun olduğunu gösterebilir. İlk durumda, Mac firmware yazılımınızın güncel olduğundan emin olmanız gerekir; bu, MacOS’un en yeni sürümünün kullanıldığını kontrol etmenin basit bir yoludur. Mac’inizi gerçekte başlatmak için, bunu kontrol edebilmeniz açısından Güvenli Modda başlatmanız gerekir (ve bunu yaptıktan sonra Mac’iniz yeniden başlatılırsa bir dahaki sefere açılacağını görebilirsiniz). Güvenli Mod’da başlattıktan sonra, App Store uygulamasını açıp Güncellemeleri tıklayarak MacOS yazılımınızın güncel olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sorunu çözmezse Disk Yardımcı Programını kullanarak başlangıç diski veya disk izinlerini onarmanız gerekebilir.

Başlangıçtaki mavi ekran

Mavi bir ekran gördüğünüzde veya dönen bir deniz topu olan mavi bir ekran gördüğünüzde, bu, yazılımınızda veya bir başlangıç öğesinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Mac’inizi Güvenli Modda başlatmanız gerekecek. Kullanıcı adınızı ve parolanızı girmenize rağmen Mac yine de başlamıyorsa giriş öğelerinizi kontrol etmeniz gerekebilir. Mac’iniz Güvenli Modda başlatılmazsa, Disk Yardımcı Programı’nı kullanarak başlangıç diskinizi veya disk izinlerini onarmalısınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.