iPhone’un 10 Yıllık Geçmişi

Apple on yıl önce ilk iPhone’u tanıtmıştı. Steve Jobs’un ve şirketinin on yılda gerçekleştirdiği şeyin önemini göstermek zor olsa da, tam olarak ne kadar ilerlendiğini gözden kaçırmamak lazım.

Macline - - News -

10. yıldönümünü anmak için, her iPhone sürümüne eşlik eden kilometre taşlarının bir listesini hazırladık.

iPhone (2007)

Orijinal iPhone’un sunduğu pek çok özellik var, ancak büyük ilerlemeleri ikiye ayırabilirsiniz: Çoklu dokunma ve iOS. iPhone, kapasitif dokunmatik ekranla piyasaya çıkan ilk telefon olmamasına karşın, daha önce çıkmış olanlardan daha iyi kaydırma ve hareket algılamasına sahipti. Sonuç olarak, navigasyon sadece hızlı değil, aynı zamanda

daha pratikti.

iPhone 3G (2008)

iPhone 3G’nin ürün yelpazesinde o ana kadar yayınlanan en önemli ürün olduğuna karar verebilirsiniz. Burada da başka iki ek geliyor: 3G veriler ve App Store. Evet, web’de gezinme ve e-posta gönderme teknik olarak orijinal iPhone’daki GPRS ve EDGE üzerinden mümkün olmuştur, ancak son derece yavaş indirme hızları nedeniyle, her ne pahasına olursa olsun WiFi lehine bunlardan kaçınabilirdiniz.

iPhone 3GS (2009)

Üçüncü nesil iPhone, bugün hala pratikte kullanılan “S” modeli için bir örnek oluşturdu. Apple, iPhone 3GS’i duyurduğunda S harfinin “Hız” anlamına geldiğini ve bunun esas olarak iyileştirmenin ana alanı olduğunu söyledi. Burada sunulan kesme, kopyalama ve yapıştırma ve MMS desteği gibi yeni özelliklerin birçoğu, bir yazılım güncellemesi aracılığıyla eski iPhone’lara da sunuldu.

iPhone 4 (2010)

3GS’den sonra, dördüncü nesil büyük bir sıçrama oldu. iPhone 4, ön tarafa bakan bir kameradan önemli ölçüde daha güçlü bir işlemciye ve bellek kapasitesinin iki katına çıkmasına kadar son derece önemli geliştirmelere imza attı. Ancak, gösterinin gerçek yıldızları tamamen yeni bir tasarım ve Retina ekranıydı. iPhone 4’ün cam ve metal bileşimi, sonraki beş yıl boyunca ürün serisinin stilini belirledi ve iPhone 6 daha kavisli bir biçim kazandı.

iPhone 4S (2011)

Daha önceki iPhone’larda ses kontro- lü desteklenirken Apple, Siri’nin iPhone 4S ile birlikte sunulmasıyla bu özelliğe çok fazla yatırım yaptı. Siri, soruları cevaplayabilen ve metin gönderme, ajandayı programlama ve alarmları ayarlama gibi bazı görevleri yerine getirebilen kişisel bir asistan olarak sunuldu. Çıkışında bugünkü asistanların çoğunu bu kadar yararlı kılan işlevsellikler yoktu. Metin mesajlarının okunması için, 4S ile birlikte gelen iOS 5, SMS’in yerine iMessage’i getirdi. Ayrıca iCloud’u, yedekleme ve geri yükleme

amacıyla tanıttı.

iPhone 5 (2012)

Bir başka önemli iPhone modeli önemli bir yeniden tasarım getirdi - ancak bu, iPhone 4’ünki kadar derin değildi. Telefon, önceki modelin temel stilini korudu, ancak gerçek geniş ekran desteği için 16: 9 en / boy oranını benimseyip ekran boyutunu 4 inç seviyesine yükseltti. Apple’ın orijinal iPod serisine dayanan 30-pin konnektörü, yeni, daha ince, çok yönlü Lightning portu ile değiştirildi.

iPhone 5S ve 5c (2013)

Apple, iPhone 5’i tek bir cihazla izle-

medi, onun ardından iki cihaz çıkardı – üst seviye 5S ve alt seviye 5c modellerini açıkladı. 5c, önceki modelin içeriğini renkli plastik bir dış kaplama ile yeniden paketledi. 3GS’den bu yana ağırlıklı olarak polikarbonattan üretilen ilk ve son iPhone’dur.

iPhone 6 ve 6 Plus (2014)

Jobs’a göre orijinal iPhone’un 3,5 inçlik ekranı 2007’de gerçekten büyüktü, ancak iPhone 5’in piyasaya sürülmesiyle artık o kadar büyük görünmüyordu. Üstte ve altta bırakılan yerler oralarda daha fazla şeye yer verilmesine pek yardımcı olmadı ve o yıllarda Apple, Samsung’un Galaxy Note serisi gibi daha daha büyük telefonların artan rekabeti ile karşı karşıya kaldı.

iPhone 6S ve 6S Plus (2015)

iPhone 6S ve 6S Plus, önemli bir yeni özellik nedeniyle eşsizdi: 3D Touch. Teknoloji, Apple’ın Taptic motoruna dayanıyor ve ekrandaki bileşenlere yalnızca bir dokunmadan daha büyük bir kuvvetle basıldığında tıklama benzeri bir tepki veriyorlar. Dokunmaları sert basışlardan ayırt etme özelliği, sağ tıklama işlemine benzer şekilde iOS içinde başka bir etkileşim katmanı

da yarattı.

iPhone SE (2016)

Apple 2016’da iPhone SE ile geri döndü. 4 inçlik iPhone 5S ile aynı ge- nel tasarıma sahip olan SE, getirdiği yeni özelliklerden ziyade koruduğu şeylerle belirgindi. Örneğin SE, 6S ile aynı A9 tek çipli sistemi ve 2GB RAM’i kullandı.

iPhone 7 ve 7 Plus (2016)

En yeni iPhone Apple’ın en tartışmalı ürünü olabilir mi? Kulaklık jack’ı tartışmasında nereye dayandığınıza bağlı. Şirketin 3.5 milimetre konektör desteğini kaldırma kararı, geçtiğimiz yıl Apple iPhone 7 ve 7 Plus piyasaya sunulduğunda son derece eleştirildi. Bu, akıllı telefon tasarımında temel bir unsur olmuştu, özellikle de Apple, telefonları müzik dinlemekte popüler hale getirdikten sonra.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.