Yaygın iOS Sorunları ve Çözüm Önerileri

Apple’ın iOS işletim sisteminin son sürümü iOS 11 ile kullanıcılar bazı sorunlar yaşıyorlar. Forumlarda bahsedilen bu sorunlardan bazılarını çözümleri ile birlikte aktarıyoruz.

Macline - - Contents -

Apple, en yeni mobil işletim sistemi olan iOS 11’i 19 Eylül’de piyasaya sürdü ve ilk kullanıcılar çok sayıda kritik hatayı hızla rapor ettiler. Herkese açık ve geliştirici beta’ları haziran ayında yayından kaldırıldı, ancak yeni sürümün son hali bile sorunsuz değil. Güncellemeden bu yana kullanıcıların iPhone veya iPad’lerinde yaşadıkları en büyük sorunlar için çeşitli forumları araştırdık. Bu geçişi sizin için daha kolay hale getirmeye yardımcı olmak amacıyla, en yaygın iOS 11 sorunlarını ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair olası çözümleri sunuyoruz.

Sorun: Tekst mesajı ve uygulama bildirimleri, kilit ekranından kayboluyor

Kilit ekranından aniden kaybolan bildirimlerle ilgili çok şikayet var. Apple’ın forumlarında bir kullanıcı, iMessage bildirimlerinin kilit ekranında, ekranın geçmişinde ve banner olarak gösterilmesinin mümkün olduğunu açıkladı. Ancak, bildirimleri yaklaşık 10 saniye sonra kilit ekranından kayboluyor. Son bildirimleri görmek için ekran yukarı kaydırıldıktan sonra bile, orada olmadıkları görülüyor. Sorun ilk olarak Ekim ayında başladı, ancak bir kullanıcı kısa süre önce aynı sorunu yaşadığını belirtti. Apple, 9 Ocak’ta iOS 11.2.2 sürümünü yayınlasa da, bu, ele alınmayan bir sorun gibi görünüyor.

Geçici çözüm:

Şu anda bir çözüm yok, ancak iOS 11’in ilk ortaya çıktığı zaman piyasaya sürülen bir özellik, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Eğer Ayarlar>Bildirimler>Mesajlar’a giderseniz orada Banner Olarak Göster’i seçin. Bu, banner’ı ekranda tutar, böylece bir tekst veya bildirim aldığınızda, bunlar siz girişimde bulunana, silene veya tamamen başka bir harekete kadar ekranda kalırlar. Tabii ki, bu sadece telefonunuzun kilidi açıksa işe yarar. Umarız Apple, gelecekteki bir güncellemede sorunu ele alır.

Hata: Touch ID çalışmıyor

Bazı iPhone kullanıcıları (özellikle de iPhone 6S sahipleri) Touch ID sorununu yaşıyorlar. Kullanıcılar, yazılım 11.2.1 olarak güncellendikten sonra, ana düğmenin artık çalışmadığını gördüklerini söylüyorlar. Farklı çözümler denemeden önce, Ana düğmenin kendisinin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız. Kir veya kalıntıları silmek için temiz ve tüy bırakmayan bir bez kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Potansiyel çözümler:

Ayarlar > Touch ID & Şifre’ye gidin ve orada iPhone Unlock veya iTunes & App Store seçeneklerinin işaretli olup olmadığını kontrol edin. Sonra, bir veya daha fazla parmak izinin kayıtlı olduğundan emin olmak için kontrol edin.

Parmak izleriniz kayıtlıysa, telefonunuzda var olandan farklı bir parmağınızı kaydetmeye çalışabilirsiniz.

Ayrıca var olan Touch ID parmak izlerini deneyip silebilir ve baştan başlayabilirsiniz. Ayarlar > Touch ID & Şifre ve şifrenizi girin. Sonra, var olan bir parmakizini seçin ve Parmakizini Sil’e dokunun. Bütün parmakizlerini silene kadar aynı adımları tek- rarlayın. Sonra Bir Parmakizini Ekle’yi seçip yeni bir parmakizini eklemek için adımları takip edin.

Sorun: Kişiler telefon numarası olarak görünüyorlar

iOS 11 ile bazı kullanıcılar, kayıtlı kişilerinin doğru bir şekilde gösterilmediğini gördüler. Bir kullanıcı, telefon uygulamasındaki kayıtlı kişilerin hepsinin, aradıklarında telefon numarası olarak gösterildiğine işaret ediyor. Kişileri doğru olarak göstermek yerine, bir önerilen isimler listesi gösteriliyor. Başka bir kullanıcı tekst mesajı aldığında bu sorunu yaşadığını belirtmiş.

Potansiyel çözümler:

Bazen, bir uygulamadan çıkmayı basitçe zorlamak fark yaratır. Çok görevli uygulama seçimi görünümü için ana düğmeye iki kere dokunun, Message uygulamasından çıkması için zorlayın ve telefonunuzu yeniden başlatın.

Eğer uygulamadan çıkmaya zorlamak işe yaramıyorsa, Ayarlar>Mesajlar >MMS Mesajlaşma’ya gidin ve seçeneği tekrar kapatıp açın.

Başka bir çözüm, Kısa adlar bölümünü kontrol etmektir, burada kişilerinizin isimlerinin görünüş şeklini değiştirebilirsiniz. Ayarlar > Kontaklar > Kısa Ad’a gidin ve Kısa Ad’ı kapatıp açın.

Sorun: Kontrol Merkezi düğmeleri donuyor

Bazı kullanıcılar Kontrol Merkezi ile ilgili sorunları rapor ediyorlar. iOS 11’i indirdikten sonra insanlar, düğmelerin donduğunu ve yanıt vermediğini gördüler.

Potansiyel çözüm:

Ayarlar > Kontrol Merkezi ‘ne gidin ve İçindekiler bölümünden çalışmayan özel uygulamayı kaldırın. Bunu, sola kaydırarak yapabilirsiniz ve sonra Kaldır’a dokunun. Sonra cihazınızı yeniden başlatın. Açıldığında, Kontrolleri Özelleştirme’ye gidin, sildiğiniz uygulamayı Kontrol Merkezi’ne yeniden ekleyin. Daha Fazla Kontrol’ün altındaki uygulamanın solundaki yeşil artı işaretine dokunarak bunu yapabilirsiniz.

Hata: Bazı kullanıcılar ‘i’ yazdıklarında ‘A’ harfi ve bir sembol görünüyor

Bazı iOS 11.1 kullanıcıları, ‘i’ harfine bastıklarında “A” harfi ve onu izleyen bir sembol göründüğüne dikkati çektiler. Apple sorunu kabul etti ve bir yazılım güncellemesi şeklinde gelen daha kalıcı bir düzeltmeye kadar geçici bir çözüm önerdi.

Potansiyel çözümler:

iPhone ve iPad için şimdi iOS 11.1.1’i indirebilirsiniz. Bu update’in, pek çok iPhone kullanıcısını çıldırtan “i” hatasını düzelteceği söyleniyor. Update’i bulmak için Ayarlar uygulamanızda dolaşın, Genel’e gidin, sonra da Yazılım Güncellemeleri’ne.

Hala sorun yaşıyorsanız, Apple telefonda bir metin değiştirme kısayolu yaratmayı öneriyor. Ayarlar>Genel>Klavye>Metin Değiştirme’ye gidin. + tuşuna dokunun. Terim kutusuna büyük harfle “I” yazın. Kısayol kutusuna ise küçük harfle “i” yazın.

Sorun: Cihaz aşırı ısınıyor

Apple’ın forumundaki kullanıcılar sadece cihazlarının aşırı derecede ısınmasından şikayet etmiyorlar, aynı zamanda iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın açılmasına neden olacak ciddi bir şişkinlik yaşadıklarını da iddia ediyorlar. İçerisindeki gazlardan kaynaklanan şişmeden dolayı, genişleme ekranın üzerine baskı yaparak açılmaya neden oluyor. Cihazın açılması bir yangın çıkmasının önlenmesine yardımcı olurken, yine de cihazınızın aşırı ısınmamasını istersiniz.

Potansiyel çözümler:

Belirli bir uygulamayı kullanırken aşırı ısınma meydana geliyorsa, onu kullanmaya ara verin. AR oyunları oynarken iPhone’un çok ısındığı söyleniyor, ancak çok ısındığında otomatik olarak kapanmalıdır.

Ayarlar>Gizlilik>Lokasyon Servisi’ne giderek Lokasyon Servisi’ni kapatın. Lokasyon Servisleri, nerede olduğunuzu belirlemek için GPS, Bluetooth ve hücresel lokasyonları kullandıklarından, çalışan zorlu uygulamaların üzerinde bir de bunların çalışması telefonunuza çok fazla gelmiş olabilir. Ayarlar> Bluetooth’a giderek Bluetooth özelliğini kapatabilirsiniz veya Kontrol Merkezi’ne gidip Bluetooth ikonuna dokunabilirsiniz.

Ana düğmeyi çift tıklayarak arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu, içinden geçebileceğiniz ve kapanmaya zorlamak için yukarı doğru kaydırabileceğiniz uygulamaların bir galerisini sunacaktır. iPhone şarj olurken aşırı ısınmaya başlarsa, fişini çekin ve soğuması için birkaç dakika bekletin. Sonra tekrar takabilirsiniz.

Telefon kılıfınızı cihazınızdan çıkarmak da buna yardımcı olabilir. Bu, kılıfın ısıyı korumasını ve telefonun ısı kanallarını engellemesini ortadan kaldıracaktır.

Sorun: Uygulamalar iOS 11’de çalışmıyor

Apple, kullanıcıları kısa bir süre sonra iOS 10.3 ile 32 bit uygulamalara destek vermeyeceği konusunda uyardı. iOS 11 ile değişiklik resmi bir işlemdir ve telefonunuzdaki herhangi bir 32 bit uygulamanın başlatılmasını reddeder. Bunun yerine, geliştiricinin çalışması için 64-bit’lik bir güncelleme yayınlaması gerektiğini bilmenizi sağlayan bir pop-up bildirimi alırsınız.

Geçici çözüm:

Genel>Ayarlar>Uygulamalar’a giderek 32-bit olan uygulamalarınızı kontrol edebilirsiniz. 32-bit uygulamalara sahipseniz, sahip olduğunuz uygulamaların sayısının yanında bir oku göreceksiniz. Hangi uygulamaların update’lerinin hazır olduğunu görmek için bölüme dokunun.

Uygulamalar sekmesine gidip üzerine dokunduğunuzda başka bir pencerenin açılmasına neden olmazsa, bu, yüklü 32 bitlik bir uygulamanız olmadığı anlamına gelir.

Hata: Uygulamalar donuyor veya beklenmedik şekilde kapanıyor

Kullanıcıların iOS 11 ile deneyimledikleri yaygın bir sorun da uygulamalarının donması veya beklenmedik bir şekilde kapanması. Sorun, iOS sürümünden uygulamanın kendisine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Sadece izlemek için açtığınız bir uygulamanızın defalarca kapandığını gördüğünüzde, bunun tekrar olmaması için, uygulamayı basitçe silmekten başka yollar da var.

Potansiyel çözümler:

App Store’a gidin ve Güncellemeler sekmesine dokunun. Orada sürekli çöken özel bir uygulama için bir güncelleme var- sa, sadece onu seçebilirsiniz veya hazır tüm güncellemeleri uygulayabilirsiniz.

Uygulamayı silin ve yeniden indirin. Uygulamanın üzerine parmağınızı basılı tutup X düğmesine dokunun, böylece onu telefonunuzdan tamamen silersiniz. Sonra, App Store’a gidin ve aynı uygulamayı tekrar indirin. İndirme işlemi tamamlandığında onu Ana ekrandan tekrar açıp deneyebilirsiniz.

Sorun devam ediyorsa, uygulamanın geliştiricisi ile temasa geçme seçeneğiniz de var. App Store’da uygulamanın altındayken, App Store Müşteri Görüşleri bölümünü bulun ve Uygulama Desteği’ne dokunun.

iOS 11’i henüz indirmediyseniz, bir uygulamayı indirdikten sonra App Store’da Şartlar ve Koşullar’a “Kabul” dediğinizden emin olun. Uygulamanın çıkarıldıktan sonra şartları değiştirilmiş olabilir, çökmeye bunlar da neden olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.