“Türk-alman Ekonomi Günü” İzmir’de düzenlendi

Ege İhracatçı Birlikleri, Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliği ile, “Türk-alman Ekonomi Günü” etkinliği düzenledi. Organizasyona; 27 Alman firması katılırken, 50 Türk firması da yüzlerce ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Makina Magazin - - HABERLER -

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Avrupa Birliği’nin dev ekonomisi Almanya’ya ihracatı artırmak için Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde, “Türkalman Ekonomi Günü” adlı bir etkinlik düzenledi. Organizasyona; Siemens, Hugo Boss ve Bosch gibi dünya devlerinin de aralarında yer aldığı 27 Alman firması katılırken, 50 Türk firması da yüzlerce ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Ünlütürk: “Ab’nin en önemli pazarı”

Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biri olan Almanya'nın, Türkiye'nin önemli bir stratejik ortağı olduğunun altını çizen EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "Amerika, Japonya ve Almanya bildiğiniz gibi dünyanın en büyük sanayi devi ülkeler. Almanya ayrıca, yaklaşık 82 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en önemli pazarı konumunda" dedi.

Almanya’nın önceki yıllarda olduğu gibi, 2016’da da Türkiye ve Ege Bölgesi’nin ihracatındaki lider konumunu koruduğunu hatırlatan Ünlütürk, ülkenin Türkiye’nin ithalatında ise, Çin’in ardından ikinci sırada yer aldığını söyledi. Ünlütürk, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2016 verilerine göre, ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak, 14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ege İhracatçı Birlikleri’nden 2016 yılında Almanya’ya gerçekleştirilen ihracat 1 milyar 272 milyon dolara ulaştı. Ülkeye yaptığımız ihracatın yüzde 90’ı ağırlıklı olarak sanayi mâmullerinden oluşurken, yüzde 10 oranında tarım ve gıda ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. Ege Bölgesi’nden Almanya’ya yapılan ihracatta; hazır giyim ve konfeksiyon, demir çelik, taşıt araçları ve yan sanayii, kuru meyve, meyve sebze mâmulleri, elektrik-elektronik, su ürünleri ve hayvansal mâmuller, kimyevi maddeler, yaş meyve-sebze ve iklimlendirme sektörleri öne çıktı.”

Ege İhracatçı Birlikleri olarak, Almanya ile katma değeri yüksek ürünlerin ihracı konusunda iş birliği yapmak istediklerini belirten Ünlütürk, "Oldukça geniş yatırım olanaklarına sahip İzmir ve Ege Bölgesi’ne daha çok dikkat kesilmenizi diliyorum. Ürünlerimizin ülkede daha iyi pazarlanabilmesi ve tanıtılabilmesi için pek çok proje ve çalışma gerçekleştiriyor, fuarcılıkta da dünya lideri olan Almanya’da, Türk firmalar olarak birçok fuara iştirâk ediyoruz" dedi.

Gökçüoğlu: “Alman yatırımcı firma sayısı 585”

EBSO hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ise, İzmir’in ve Türkiye’nin menfaatlerini gözeterek, sanayileşme faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getirdi. Gökçüoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "İzmir; hem potansiyeli, hem konumu, hem de dünyaya bakışı açısından ülkemizin batıya açılan kapısı olarak tanımlanıyor. Bu durumu teyit eden İzmir’in bir verisi var ki; yabancı sermaye kültürünü ve uluslararası yatırımcılarla nasıl aynı dili konuştuğunu en iyi şekilde özetlemektedir. Yabancı sermayeli firmaların en çok geldiği ilk üç sanayi şehri içinde, İzmir’e gelen firmalar yüzde 19 ile

imalat sanayiinde ilk sırada yer almaktadır. İldeki Alman yatırımcı firma sayısı 585’dir.”

İzmir'in potansiyelinden de söz eden Gökçüoğlu, “1,5 milyarlık bir nüfusa ve 25 trilyon dolar GSMH ile 8 milyar dolar ticaret hacmine ulaşılabilirlik, 28 ülke ve 70 şehre direkt uçuş imkânı, nitelikli iş gücü, 13 OSB, serbest bölge ve teknoloji geliştirme bölge avantajları ile şehrimiz, bir yatırımcı için oldukça cazip fırsatlar anlamına gelmektedir. İl, teşvikli yatırımlar açısından 1. Bölge’de yer almasına rağmen; yüksek teknolojili ürünler, enerji, savunma sanayii ve otomotiv gibi birçok alanda 5. Bölge teşvik imkânlarından yararlanmaktadır. Devam eden ulaşım alt yapı projeleri ile de, İzmir yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya hazır” diye konuştu.

Dölger: “Almanya’yı tanıtmak istiyoruz”

İzmir'in, Ankara ve İstanbul'dan sonra Türkiye'deki en büyük ekonomik bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Federal Almanya Cumhuriyeti Büyükelçeliği Maslahatgüzarı Robert Dölger, ticari ilişkiler açısından ilin yurt dışı ile ekonomik bağlarının söz konusu olduğunu anlattı. Dölger, şöyle devam etti: “2007 yılından beri bu ekonomi günlerini düzenliyoruz. İstanbul'daki Alman-türk Ticaret Odası ve yereldeki odalarla birlikte iş birliği ile bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Türk ve Alman iş adamlarını buluşturarak, yeni iş imkânları oluşturmak ve Almanya'yı tanıtmak istiyoruz. Almanya'nın da yatırım için iyi bir ülke ve seçim olduğunu göstermek istiyoruz.”

Almanya’nın 16 eyaletinin her birinin kendine göre ekonomik özelliği ve gücünün olduğunu dile getiren Dölger, ülkenin yatırım için iyi bir seçenek olduğunu göstermek istediklerini vurguladı. Başkent ve merkezlerden değil, bölgelerden de faydalanmak gerektiğini kaydeden Dölger, “Burada İzmir de bir örnek; Türkiye'nin en büyük ekonomik bölgelerinden biri. Bölgede 150 yıldan beri, Osmanlı döneminden bu yana faaliyet gösteren şirketler var. 6 bin 700 Alman şirketi burada faaliyet gösteriyor. Almanya'nın 1980 yılından bu yana Türkiye'ye doğrudan 12 milyar Euro değerinde yatırımı var. 2015 verilerine göre, iki ülke arasında 37 milyar Euro ticaret hacmi var. Amacımız; bu rakamları daha da büyütmek” dedi.

Sabri Ünlütürk, Almanya’nın önceki yıllarda olduğu gibi, 2016’da da Türkiye ve Ege Bölgesi’nin ihracatında lider konumunu koruduğunu aktardı.

İbrahim Gökçüoğlu, "İzmir; hem potansiyeli, hem konumu, hem de dünyaya bakışı açısından ülkemizin batıya açılan kapısı olarak tanımlanıyor” dedi.

Robert Dölger, Türk ve Alman iş adamlarını buluşturarak, yeni iş imkânları oluşturmak istediklerini ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.