Çelik sektörü, ihracatta son 11 yılın rekorunu kırdı

2017’nin ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 23,9’luk artışla 6,9 milyon tona ulaşan çelik ihracatı, son 11 yılın ton bazında en yüksek rakamını elde ederek rekor kırdı.

Makina Magazin - - HABERLER -

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından açıklanan 2017 yılı ocak-nisan dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,9 artarak 6,9 milyon tona yükseldi. Sektörün değer bazındaki ihracatı da, yüzde 42,8’lik artışla 4 milyar dolar oldu.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, 2017 yılının ilk dört ayındaki toplam ihracat; miktar bazında 7,1 milyon ton, değer bazında ise 4,7 milyar dolar oldu.

Ab’ye ihracat yüzde 105 arttı

İhracatın yüzde 105 artış ile 2 milyon tona ulaştığı Avrupa Birliği, bölgeler arasındaki liderliğini sürdürdü. Söz konusu bölgeyi; 1,6 milyon tonla Ortadoğu, 953 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 565 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

Yılın ilk dört aylık döneminde, Uzakdoğu ülkeleri ile Orta ve Güney Amerika ülkeleri ise, miktar bazındaki artış ile dikkatleri üzerine çekti. Singapur, Hong Kong, Malezya, Endonezya ve Hindistan’ın başı çektiği Uzakdoğu ülkelerine miktar bazında çelik ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 540’lık artışla 557 bin tona ulaştı. Ocak-nisan döneminde Orta ve Güney Amerika ülkelerine yapılan ihracat da, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artarak 538 bin tona yükseldi.

Çelik sektörünün yılın ilk dört ayında miktar bazında ihracatta en fazla artış yakaladığı ülkeler; İspanya, İtalya, Singapur, ABD ve İngiltere olarak sıralandı.

Söz konusu dönemde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralaması; 2,3 milyon ton ile inşaat çeliği, 1 milyon tonla yassı sıcak, 632 bin tonla dikişli boru, 551 bin ton ile filmaşin ve 517 bin tonla profil şeklinde oldu.

2017 yılı nisan ayı ihracatı ise, 2016 yılının aynı ayı ile kıyaslandığında; miktarda yüzde 31,5’lik artışla 1,7 milyon ton, değerde yüzde 46,9’luk artışla 1 milyar dolara yükseldi.

Ekinci: “Artış trendimizi yükselterek sürdürüyoruz”

Yılın başında yakaladıkları artış trendini yükselterek yollarına devam ettiklerini söyleyen ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, şöyle konuştu: “Sektörümüz 2017 yılının ilk dört aylık döneminde, 6,9 milyon tonluk ihracat ile son 11 yılın ton bazında en yüksek rakamına ulaşarak ihracat rekoru kırdı. Değer bazında da, yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,8’lik artışla 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Nisan ayına baktığımızda ise, geçen senenin aynı ayına göre miktarda yüzde 31,5, değerde yüzde 46,9 artış görüyoruz. Özellikle emtia fiyatlarında yaşanan artışın başta Çin’deki fiyatlar olmak üzere global çelik ihraç fiyatlarını yükseltmesi, çelik sektörü üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Bu koşulların devam etmesi halinde, uzun bir aradan sonra rekorlar kırdığımız 2012 yılındaki ihracat miktarımıza ulaşacağımızı öngörüyoruz.”

Namık Ekinci, “Özellikle emtia fiyatlarında yaşanan artışın başta Çin’deki fiyatlar olmak üzere global çelik ihraç fiyatlarını yükseltmesi, sektör üzerinde olumlu etkiler yaratıyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.