“Çin, sektördeki dengeleri değiştiriyor”

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör: CRU tarafından bu yıl Londra’da gerçekleştirilen “22. Dünya Alüminyum Konferansı”na katılan Göksal Güngör, Çinli yassı alüminyum üreticilerinin Avrupa ve Türkiye pazarı üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Makina Magazin - - HABERLER -

Londra’da Marriott Hotel Grosvenor Square’de 3-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen “22. Dünya Alüminyum Konferansı”nda (World Aluminium Conference) konuşan Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, Avrupalı bir yassı alüminyum üreticisinin bakış açısıyla Çin’deki yassı alüminyum üretiminin sektöre etkilerini değerlendirdi. Metal sektörünün prestijli araştırma şirketlerinden CRU tarafından düzenlenen ve alüminyum sektöründeki son gelişmelerin tartışıldığı, küresel öneme sahip konferansa katılan Güngör, Global Alüminyum Folyo Üreticileri İnsiyatifi’nin (Global Aluminium Foil Roller Initiative-glafri) Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Alüminyum sektöründe faaliyet gösteren dünyanın önde gelen şirketlerinin katılımı ile gerçekleştirilen konferans; Avrupa, ABD, Afrika, İskandinavya, Hindistan, Avustralya, Asya ve Ortadoğu’dan yaklaşık 200 delegeyi bir araya getirdi.

“Arzda yaşanan çarpıklıklar sektörü etkiliyor”

Dünya Alüminyum Konferansı’nda katıldığı oturumda, Çinli yassı alüminyum üreticilerinin Avrupa ve Türkiye pazarları üzerindeki etkilerini ele alan bir konuşma yapan Güngör, “Üstün özellikleri sayesinde alüminyuma sağlıklı bir talep artışı olmasına rağmen, son yıllarda düşük fiyatlar ve arz tarafında yaşanan çarpıklıklar sektörü etkilemektedir. Bunun arkasında çeşitli sebepler var; ancak bunun en önemli nedenlerinden biri, Çin’deki alüminyum sektörüne devlet tarafından verilen destekler ve bunun sonucunda gerçekleşen aşırı kapasite artışlarıdır" dedi.

Ekonomik gerçeklere bakılmadan yapılan söz konusu kapasite artışlarının, Çinli üreticileri yine devlet destekleri ile mallarını ihraç pazarlarında dampingli fiyatlarla satmaya ittiğini vurgulayan Güngör, şöyle konuştu: “Buna karşın diğer ülkelerin tek yapabilecekleri, dış ticaret savunma araçlarını devreye sokmaktır. Dünya genelindeki antidamping önlemlerinin yüzde 80’i Çin’e karşı alınmıştır.”

“Yenilikçiliğimizle fark yaratıyoruz”

Konuşmasında Assan Alüminyum’un yatırımlarından ve uluslararası pazarlara yönelik stratejilerinden de bahseden Göksal Güngör, Çin’deki üreticilerle ve pazardaki etkileri ile nasıl rekabet edilebileceğine dair görüşlerini şu şekilde paylaştı: “Assan Alüminyum’un rekabet stratejisi; müşterisini anlamak ve güvenirliği, esnekliği ve yenilikçiliği ile fark yaratmak üzerine kurulmuştur. Böylece, haksız rekabete karşı bile, müşterilerimizle kurduğumuz uzun yıllara dayalı iş ortaklıklarımız sayesinde avantaj elde edebiliyoruz.”

Göksal Güngör, “Dünya genelindeki antidamping önlemlerinin yüzde 80’i Çin’e karşı alınmıştır” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.