Endüstri 4.0 konusu İstanbul’da masaya yatırıldı

Makina Magazin - - HABERLER -

“Sanayinin Dijitalleşmesi: Endüstrinin 4.0 Evrimi Uluslararası Konferansı”, Alman Sanayi ve Ticaret Odası iş birliği ile İstanbul Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

500’e yakın yerli-yabancı katılımcının yer aldığı, “Sanayinin Dijitalleşmesi: Endüstrinin 4.0 Evrimi Uluslararası Konferansı”, 11 Mayıs 2017’de düzenlendi. Etkinlik; Alman Sanayi ve Ticaret Odası iş birliği ile İstanbul Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi-endüstri Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde, Wyndham Grand Otel Levent’te gerçekleştirildi.

Konferansta; Türkiye’nin ve Almanya’nın Endüstri 4.0 Yol Haritası, Küresel Rekabet için Dijital Dönüşüm ve Sanayinin Dijitalleşmesi ve Akıllı Çözümler konu başlıkları, alanında uzman yerli ve yabancı konuşmacılar tarafından masaya yatırıldı.

İstanbul Gedik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dilek Kurt, İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Berrak Kurtuluş ve İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik’in açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte, küreselleşen dünyada sınırların ötesine geçilmesi konusunun gerekliliği belirtilerek, sanayinin dijitalleşmesi konusunun vazgeçilemez bir unsur olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı kaçırmaması gerektiğinin altını çizen Hülya Gedik, bir sanayici olarak Gedik'in de söz konusu süreç içerisinde yer aldığını belirtti.

Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri (IHK Mittleres Ruhrgebiet-bochum, Herne, Witten, Hattingen) Eric Weik, Bochum Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Jürgen Bock, TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Nurşen Numanoğlu, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, Bosch Mobilite Çözümleri Türkiye Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, Gedik Holding Dijital İş Stratejisi & Dönüşüm Direktörü ve İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörlük Dijital Dönüşüm Danışmanı Ömür Topaç, Tabit Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın, Reengen Kurucu Ortağı ve Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Çağlayan, Endüstri 4.0 Platform Danışmanı Dr. Engin Ayçiçek, IOT Yazılım Mimarı & Veri Analisti Timuçin Anuşlu, Arçelik Üretim Teknolojileri Direktörü Mustafa Esenlik ve Intel IOT Grup Teknik Yöneticisi Cem Vedat Işık da, konferansın konuşmacıları arasında yer aldılar.

Weik: “Türkiye ve Almanya iş birliği yapmalı”

Konferansın ilk bölümünde, “Almanya’nın Endüstri 4.0 Yol Haritası” konulu konuşmasında Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Eric Weik, dostluğu çok eskilere dayanan Türkiye ve Almanya’nın Endüstri 4.0 sürecinin gelişiminde iş birliği yapmaları gerektiğini ifade etti. Sanayi 4.0’ın tüm dünyayı değiştireceğinden bahseden Weik, her şeyin şebekelendirildiğini, her şeyin akıllılaştığını ve söz konusu durumun da teknolojinin gelişmesinin doğal bir süreci olduğunu kaydetti.

“Yol nerede bitiyor, nasıl olacak tam bilemesek bile, gelecek öyle ya da böyle kesinlikle gelecektir” diyen Weik, endüstriyel devrimin risklerle

beraber, köklü değişiklikler ve yeni iş gücü getireceğini ve iş hayatındaki organizasyon süreçlerine kadar büyük değişiklikler olacağını anlattı. Endüstri 4.0 sürecinde bilim ve ekonominin iş birliğinin çok büyük olduğunu dile getiren Weik, sürecin koordinasyonunda üniversitelerin önemine değindi.

Bock: “İnsanların hayatına hükmediyor”

Dijital değişimin insanların hayatına hükmettiğini ve söz konusu sürecin durdurulabilir bir olgu olmadığını söyleyen Bochum Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Jürgen Bock ise, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dijitalleşmenin sonuçları en başta geniş çaplı bir dönüşüme sebebiyet verecek, teknolojiler sürekli yenilenecek. Buradaki temel yenilik ise hız olacak; bu hız ile birlikte mühendislik gibi meslek gruplarından beklentiler de değişecek.”

Gelinen süreçte dâhi nesnelerin birbiriyle iletişim kurabildiğine değinen Bock, Endüstri 4.0 ile birlikte geleceğin üretim proseslerinde söz konusu otomasyonların ve akıllı sistemlerin kullanımının artacağına dikkat çekti.

“Dijitalleşme ile birlikte iş organizasyonları değişecek, hiyerarşi azalacak, iş modelleri tamamen farklı şekillerde gerçekleşecek” diyen Bock, disiplinlerarası takım çalışmalarının ağırlık kazanacağını, değişim ve dönüşümle sürekli iç içe olunacağını ve insanlar üzerindeki mevcut sorumlulukların artacağını ileri sürdü.

Numanoğlu: “İş gücü profili gelişecek”

“Türkiye’nin Endüstri 4.0 Yol Haritası” konusunda söz alan TÜSİAD Genel Sekreteri Dr. Nurşen Numanoğlu, Türkiye’nin rekabet gücü, sanayinin dönüşümü ve sektörel politikalar konusundaki fikirlerini aktardı. Türkiye’nin küresel değer zincirindeki avantajlarının; coğrafi konumu ve düşük iş gücü maliyeti olduğunu aktaran Numanoğlu, dijitalleşme ile birlikte iş gücü profilinin gelişeceğini, yüksek nitelikli bir iş gücü yapısına dönüşümün 10 yılda istihdam artışını sağlayacağını söyledi.

“İşletmeler ne kadar büyükse, Sanayi 4.0 dönüşümünden katma değer kazancı o kadar büyük oluyor” diyen Numanoğlu, dijitalleşmenin Türkiye Gsyİh’sinde yüzde 1, sanayisinde ise yüzde 3’e kadar artış sağlayacağını öngördüklerini söyledi.

Ultav: “Sürece bütünsellik içerisinde yaklaşılmalı”

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav da, “Eskiden çağın dışında kalma durumu varken, günümüzde gelişimlerden ağ dışında kalma durumu var” dedi.

Sürecin kolektif ve multi disipliner bir şekilde ilerlediğinin altını çizen Ultav, şöyle konuştu: “Hücresel genişleme perspektifi ile bakarak; bireyden başlayıp, devletin sorumlulukları içerisinde tüm şirketler ve oluşumlarla bir bütünsellik içerisinde sürece yaklaşılması gerekiyor.”

“Sanayinin Dijitalleşmesi: Endüstrinin 4.0 Evrimi Uluslararası Konferansı”nın ikinci bölümü, İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörlük Bilim ve Teknoloji Danışmanı Dr. Mustafa Koçak ve İstanbul Gedik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dilek Kurt’un moderatörlüğünde düzenlenen iki farklı panel ile devam etti.

Tunçdöken: “Planlama aşaması çok önemli”

“Küresel Rekabet için Dijital Dönüşüm” konulu panelde ilk sözü alan Bosch Mobilite Çözümleri Türkiye Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, dijital dönüşüm ile ilgili planlamaların önemli olduğunu ve söz konusu sürecin pratik çalışmalarının başlaması gerektiğini söyledi. Tunçdöken, “Özellikle, üniversitelerdeki mühendislik öğrencileri ile bu konularda temas halinde olunması ve onlara bu konuya dokunmaları konusunda destek verilmesi gerekiyor” dedi.

Topaç: “Kaçınılmaz bir süreç”

Firmaların dijitalleşmesi gerekliliğinin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Gedik Holding Dijital İş Stratejisi & Dönüşüm Direktörü ve İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörlük Dijital Dönüşüm Danışmanı Ömür Topaç, dijitalleşmeyen pek çok firmanın hayatını sürdürebilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Topaç, “Dijitalleşmeyi gerekli kılan en temel sebepler; firmaların müşterilerinin, mevcut kanal değişikliklerinin ve rakiplerinin dijital olmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Dr. Nurşen Numanoğlu, “Dijitalleşme ile birlikte iş gücü profili gelişecek, yüksek nitelikli bir iş gücü yapısına dönüşüm 10 yılda istihdam artışını sağlayacak” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.