Nisan ayında ihracat yüzde 4 arttı

Makina Magazin - - HABERLER -

Türkiye’nin nisan ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4’lük artışla 11 milyar 866 milyon dolar oldu. Atılım yılı ilan edilen 2017'nin ilk 4 aylık döneminde, ihracatta yüzde 6,7’lik artış yakalandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre nisan ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4’lük artışla 11 milyar 866 milyon dolar oldu. Atılım yılı ilan edilen 2017’nin ilk 4 ayında yüzde 6,7’lik ihracat artışı yakalanırken, son 12 aylık ihracat da, bir önceki seneye göre yüzde 4 artarak, 145 milyar 656 milyon dolara ulaştı.

İhracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu dönemde bazı aylarda, takvim etkisinden ötürü ortalamanın üzerinde ya da altında ihracat artışları gördük. Nisan ayı da, takvim etkisinin negatif olduğu aylardan biri oldu ve ihracat artışımız ortalamanın altında gerçekleşti. Ayrıca, nisanın ilk yarısında Türkiye’nin referandum gündemine kilitlenmesi de, ihracat artışımızı sınırlandıran bir başka unsur oldu” diye konuştu.

“Yüzümüzü ekonomiye çevireceğiz”

Referandum sonrası Türkiye’nin yönünün ekonomiye çevrileceğini belirten Büyükekşi, şöyle konuştu: “Ülke olarak önemli bir referandumu geride bıraktık. Milletimiz kendi geleceği açısından son derece önemli olan bu değişiklik konusunda kendi iradesi ile kararını verdi. Yılbaşından bu yana gündemimizin ilk sıralarında yer alan bu halk oylamasının sona ermesi ile birlikte, Türkiye olarak yönümüzü ekonomiye çevireceğiz. Belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından ertelenen yatırım ve tüketim kararlarının da devreye girmesiyle birlikte, ekonomimizde önemli ölçüde bir canlanma yaşanmasını bekliyoruz. Hükümetimizin de; gerek yatırımlara, gerekse ihracatçılara sunmuş olduğu desteklerin de etkileriyle birlikte, önümüzdeki dönemde ihracatımızın çok daha güçlü bir şekilde artış yakalayacağına inanıyoruz.”

“Çelik sektörü en güçlü artışı gösterdi”

Nisan ayında ihracatın sektörel yapısına bakıldığında, genel ihracat artışına en güçlü desteği; çelik, otomotiv, madencilik ve mücevher sektörlerinin verdiğini ifade eden Büyükekşi, “Söz konusu dönemde çelik sektörünün ihracatı, hammadde fiyatlarındaki artışın da etkisiyle 326 milyon dolar artış göstererek, sanayi sektörleri arasındaki oransal bazda en güçlü artışı kaydetti. Otomotiv ihracatı 253 milyon dolar, madencilik sektörünün ihracatı 112 milyon dolar ve mücevher sektörünün ihracatı da 100 milyon dolar artış kaydetti. Tarım sektörünün ihracatı ise, yüzde 1,3 düşüş gösterdi. Diğer taraftan, nisan ayında hazır giyim sektörü ihracatının baz etkisi sebebiyle yüzde 11,1’lik kayıp yaşaması, ihracat artışını sınırlayıcı bir etki yarattı” dedi.

“En büyük katkıyı yine otomotiv sektörü sağladı”

Yılın ilk dört ayına bakıldığında, son yıllarda sürekli olarak görüldüğü üzere otomotiv sanayiinin yine ihracata en yüksek katkıyı sunan sektör olduğunu bildiren Mehmet Büyükekşi, otomotivin ardından en yüksek ihracat artışının, petrol ve hammadde fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle çelik ve kimyevi maddeler ve mâmulleri sektörlerinde yaşandığını aktardı. Büyükekşi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu dönemde çelik ihracatı yüzde 43’lük artışla 4 milyar dolara çıkarken; kimyevi maddeler ve mâmulleri sektöründeki ihracat ise, yüzde 17 artışla 5,3 milyar dolar seviyesine yükseldi. Nisan ayında olduğu gibi, ilk 4 aylık dönemde de hazır giyim sektörümüzün ihracatı geriledi.”

“252 ülkeye ihracat yapıldı”

2017’nin başından bu yana dünyanın her köşesinde 252 ülkeye ihracat yapıldığını kaydeden Büyükekşi, ülke grupları bazında

yapılan ihracata ilişkin şu bilgileri verdi: “Nisan ayında en önemli ticaret partnerimiz olan Ab’ye ihracatımız yüzde 3,2 arttı. Yılbaşından bu yana ise, Ab’ye ihracatımız yaklaşık 2,1 milyar dolar artış gösterdi. Yani, bu dönemde toplam ihracat artışımızın yarısına yakını Avrupa Birliği ülkeleri kaynaklı oldu. Ab’den sonra ihracat artışımıza en büyük katkıyı sunan Kuzey Amerika’ya ihracatımız yüzde 28,7 gibi çok güçlü bir artış yakaladı. Bu yükselişte, ABD’YE olan ihracatımızın yüzde 26,7 artması etkili oldu. Nisan’da Ortadoğu ülkelerine ihracatımız ise, Irak’a olan ihracatımızın toparlanmasıyla birlikte yüzde 8,5 artış kaydetti. Diğer taraftan, yılbaşından bu yana ihracatımızın azaldığı Afrika ülkelerinde nisan ayında da yüzde 5,8 ihracat kaybı yaşadık.”

Ülke bazında nisan ayında en dikkat çekici artışların; Malta, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kanada’da yakalandığını vurgulayan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkelere ihracat sırasıyla; yüzde 351, yüzde 99 ve yüzde 50 artış kaydetti. Söz konusu ülkelerin yanı sıra, yılbaşından bu yana yüzde 50’nin üzerinde ihracat artışı yakaladığımız Çin’e ihracatımız nisan ayında da yüzde 38,3 ile artışını sürdürürken, en önemli ihracat pazarlarımızdan olan Irak’a olan ihracatımız da nisan ayında yüzde 22,8 ile güçlü bir şekilde artmaya devam etti. Diğer taraftan, Rusya’ya ihracatımız ise yüzde 5,4 artış kaydetti. Böylelikle, Rusya’ya ihracatımız ilk 4 ayda yüzde 29,6 artış yakalamış oldu.”

“İmaj kampanyası için çalışmalarımız sürüyor”

Türkiye’nin dostlarının Türkiye’yi dünyaya anlattığı imaj kampanyasına ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan Mehmet Büyükekşi, imaj kampanyasına ilişkin çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Büyükekşi, “Ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey temsilcileri, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Türkiye ekonomisi hakkındaki asılsız spekülasyonlara karşı kameraların karşısına geçtiler ve gerçekleri olanca açıklığıyla söylediler. Dediler ki; ‘Biz Türkiye ekonomisine inanıyor, güveniyor ve kazanıyoruz. Biz burada kendi hikâyemizi yazdık, siz de gelin ve kendi hikâyenizi keşfedin.’ Bugün yedi büyük hedef pazarımızda gerçekleştirmeye başladığımız kampanya, Türkiye ile hesabı olan bazı çevrelerde infiâl yaratmış durumda. Bizimle birlikte yola çıkan markalara saldırıyorlar. Bu saldırılar karşısında gayet sağduyulu açıklamalar yapan dostlarımızın açıklamalarını çarpıtarak haber yapıyorlar. Amaçları siyasi sonuçlar doğurmak. Ancak, hiç kimse temelleri gayet sağlam olan ekonomimiz hakkında yaratmayı arzu ettikleri gerçek dışı tedirginlikle bizleri ve dostlarımızı korkutamaz. Yaklaşık bir ay önce gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında dile getirdiğimiz gibi; bu kampanya, daha geniş kitlelere ulaşabilmek adına yeni Ceo’ların da ekleneceği dinamik bir kampanya. Çekilen ya da eklenmek isteyen firmaların olması normal. Biz kampanyamıza başlarken, ülkemizde faaliyet gösteren 16 yabancı şirketin üst yöneticileri ile çekimlerimizi tamamlamıştık. Ancak sonrasında bazı firmalar, ‘bu kampanyada biz de yer almak istiyoruz’ dediler. Şu an görüşmelerin devam ettiği firmalar da var. İnşallah, daha geniş bir aile olarak yabancı dostlarımızın ağzından ülkemizi ve barındırdığı potansiyeli anlatmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Mehmet Büyükekşi, “Nisan ayının ilk yarısında Türkiye’nin referandum gündemine kilitlenmesi, ihracat artışımızı sınırlandıran unsurlardan biri oldu” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.