OİB, otomotivde katma değeri artıran tasarımları ödüllendirdi

Makina Magazin - - HABERLER -

İhracatın lideri otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla OİB tarafından düzenlenen “6. Otomotiv Ar-ge Proje Pazarı” yarışmasında, Çetin Baltacı birinciliğe lâyık görüldü.

OİB (Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) koordinatörlüğü ve İTÜ Arı Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek iş birliğinde düzenlenen “6. Otomotiv Ar-ge Proje Pazarı”nda kazananlar belli oldu. “Biyomimikri Yaklaşımla Kompozit Yaprak Yay Göz Bağlantısı” projesiyle Çetin Baltacı, birincilik ödülüne lâyık görüldü. Baltacı’nın hazırladığı ve 25 bin TL ödül kazanan proje; kompozit yaprak yay çalışmalarında sorun olan göz tasarımındaki problemi gidererek, ürün kullanımının önünü açıyor. Proje, yaprak yayın ağırlığını yüzde 60’a varan oranda azaltarak, ticari araçları 50 kilograma kadar hafifletebiliyor.

“Komponent Tasarım Yarışması”nda ise, “Öğrenci” kategorisinde birinciliğe “Eklemeli Üretim Teknolojisi Kullanılarak Kauçuk Burç Üretimi” projesiyle İbrahim Cem Öncü, Alperen Bayram ve Aylin Dova lâyık görüldü. Oİb’den 10 bin TL ödül kazanan proje ile araç ağırlığı 1,5 kilogram azalırken, karbon salınımında yılda yüzde 2 oranında düşüş sağlanıyor. Proje ayrıca, araç başına üretimde 2 bin ilâ 5 bin TL arası maliyet tasarrufu yaratırken, yine yılda minimum yüzde 5 oranında yakıt tasarrufu da getiriyor.

“Komponent Tasarım Yarışması”nın “Profesyonel” kategorisinde de birinciliği “Mekanik Yokuş Kalkış Destek Sistemi” projesiyle Okan Ekinci, “Üniversite” kategorisinde ise birinciliği “Quieter Exhaust System” projesiyle Hasan Köten aldı.

Dereceye giren projeler, İTÜ Çekirdek programına dâhil oldu. Her iki etkinlikte, geleceğe ışık tutacak yeni fikir ve tasarımlara 120 bin TL para ödülü dağıtılırken; dereceye giren iki proje sahibine de, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile yurt dışında burslu eğitim fırsatı da tanınacak.

Sabuncu: “Sektör hızla kabuk değiştiriyor”

Etkinliğin açılışında konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotivde sürdürülebilir rekabetin en önemli dinamiğinin bu tür etkinliklerin çıktılarından doğacağını belirterek, “Orta ve uzun vadede hedefimiz; Türkiye’nin sadece üretim merkezi olarak kalması değil, aynı zamanda Ar-ge, yenilik ve tasarım merkezi haline gelmesidir” dedi.

Dünya otomotiv sektörünün hızla kabuk değiştirdiğini, konvansiyonel içten yanmalı motora sahip, mekanik parça ağırlıklı araçların yerini, hibrit ve elektrik motorlu, yazılım ağırlıklı araçlara bıraktığını söyleyen Sabuncu, şöyle konuştu: “Ülkemizin de; Ar-ge, inovasyon, marka ve tasarıma yatırım yaparak, ihracatını orta-ileri ve ileri teknoloji ürünler içeren yapıya kavuşturması konusunda gençlere büyük görev düşüyor. İleri düzeyli sensör, lazer, kamera, GPS, ağ bağlantısı ve otonom karar veren cihazlar araçlara entegre ediliyor. Sürücünün yerine karar alabilen, yapay zekâya sahip araçlar giderek yaygınlaşacak. Bugün ABD’DE teknoloji ve bilişim şirketleri, bu özelliklere sahip kendi araçlarını üreterek, doğrudan otomotiv endüstrisine giriş yapmaya hazırlanıyorlar. Otomotiv üreticileri de, teknoloji ve bilişim firmaları ile iş birliklerini genişleterek, bu dönüşüm sürecinde avantaj elde etme yarışına girdiler. Kısacası; bundan 10-15 yıl öncesinden bakıldığında çok uzak gözüken gelecek, bugün kapımıza dayandı. Gençlerden dünyadaki bu gelişmeleri takip eden değil; bu gelişmelerin bizzat içinde yer alan, hatta gelişmelere öncülük eden bireyler olmalarını bekliyoruz.”

Burhanoğlu: “Gençlerimiz özgüven sahibi olmalı”

Hızla gelişen dünyada en önemli değişikliğin; toplanabilen datanın erişilebilirliği ve bunun etkileşiminin yarattığı sürat olduğuna dikkat çeken OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu da, yeni akımın artık dataizm olduğunu söyledi. Burhanoğlu, “Gençlere önerim; özgüven sahibi olmaları ve başkalarını taklit etmemeleri. Eskiden akıl parayı arardı, şimdi para aklı arıyor. Yeter ki; iyi bir iş modeliniz ve inovatif bir fikriniz olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

(Soldan saga): Orhan Sabuncu, Çetin Baltacı ve Ömer Burhanoğlu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.