Kontrol kabinsiz Delta kinematiği

Endüstri 4.0 konseptinin yaklaşım tarzı ile elektronik alanındaki birikimden yararlanan bir geliştirme projesi Kontrol birimi olarak tüm elektriksel ve pnömatik kontrol zincirlerini entegre eden Festo’nun CPX serisi otomasyon platformundan yararlanan Cam

Makina Magazin - - OTOMASYON - Festo

Dağıtık esaslı ya da farklı bir deyişle ademi merkeziyet esasına göre kurulmuş makina ve tesislerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yani bu vizyon, Festo CPX serisi otomasyon platformu sayesinde adım adım gerçeğe dönüşüyor. Elektriksel ve pnömatik otomasyon teknolojisinin öncü kuruluşlarından olan şirket, şimdi de Delta kinematiği ile tamamen kontrol kabinsiz yeni bir geliştirme projesi sunuyor.

İtalyan ambalajlama makinası üreticisi Cama, daha 2014 yılında ambalajlama fuarı Interpack’ta kontrol kabinsiz bir Side-loader (kenar sarma) makinası tanıttıktan sonra, ambalaj sektöründe teknolojik akımı belirleyen kuruluş haline geldi. Kontrol birimi olarak tüm elektriksel ve pnömatik kontrol zincirlerini entegre eden Festo’nun CPX serisi otomasyon platformundan yararlanan ambalajlama makinası, bu şekliyle makina ve tesis üreticilerine fabrika tasarımında yepyeni ufuklar açıyor. Çünkü, artık daha fazla montaj alanına sahipler ve üretim hattına başka birimleri entegre etme esnekliğine kavuşuyorlar.

CPX ile kontrol

Yeni EMCA serisi “entegre tahrik sistemi” ve CPX ile High-speedhandling (yüksek hızlı handling) geliştirme projesi yukarıda belirtilen akıma ivme kazandırıyor. Dakikada 100 pick gerçekleştiren Delta kinematiği, mekan içinde serbest hareketlere izin veriyor. CPX serisi

otomasyon platformu, bir Codesys kontrol birimi aracılığıyla I/O sinyalinden basit elektriksel ve pnömatik hareketlere ve kalibrasyon opsiyonlu tripod modellerinin transformasyonuna varıncaya kadar, elektropnömatik kontrol zincirinin tümünü entegre ediyor.

Burada esas “devrim”, CPX ile sağlanan kontrolden kaynaklanıyor. Esasen Remote I/O özellikli bir valf adası olarak tasarlanan bu ürünle Festo, makinaların ademi merkezi otomasyonunda ileriye doğru büyük bir adım atıyor. IP65/67 sayesinde, kontrol birimi ve tripod ilk kez tamamen kontrol kabininden bağımsız çalışabiliyor.

CPX ile entegre otomasyon

Festo’nun CPX serisi otomasyon platformu üzerinde temellenen entegre otomasyon konsepti, Endüstri 4.0 yolunda bir kilometre taşıdır.

Endüstri 4.0 üretim sistemi öğelerinin değerlendirilmesi, aralıksız bilgi alışverişi, çeşitli sensör bilgilerinin harmanlanması, kompleks olayların ve kritik durumların tanınması, tesiste kontrol ve yine tesiste özerk kararların verilmesi gibi işlemlerle tanımlanacaktır. Valf adalarına yönelik elektriksel terminal, daha bugünden itibaren üretim sahasının ana kontrol düzeyi ile bağlantısından daha fazlasını sunabiliyor. Şu anda bile arıza arama yeteneği söz konusu ve condition monitoring (durum gözetim) fonksiyonları gerçekleştirilebiliyor. Yine günümüzde tekil MPA ve VTSA modüler valf adaları ile elektriksel tahrik sistemlerine yönelik hareket kontrol birimleri ile pnömatik silindirlerin kontrolünü entegre etmek mümkün. Daha bugünden güvenlik fonksiyonları entegre edilmiş durumda.

Nesnelerin İnterneti

Bununla; arıza arama bilgilerine erişmek, hataları hızla lokâlize etmek ve modül değişikliği yapmak mümkün. Web sunucusu, yerinde dağıtık kontrol imkânı sunan operatör panelleri, son konum denetim ünitesi, oransal valfler ve dâhili valf adası basınçlarını ölçen veya harici sinyalleri algılayan bir basınç sensörü vb. öğeler fonksiyon entegrasyonuna örnek verilebilir. Günümüzde yaygın bus sistemlerini ve endüstriyel etherneti entegre eden CPX geleceğe hazır. Uzmanlar, Endüstri 4.0 çağının sayısız bus sistemlerinin oluşturduğu kaosun sonunu getireceği konusunda hemfikirler. Gelecekte dünya genelinde tek protokol, gerçek zaman yetenekli WLAN veya ethernet üzerinden olmak üzere standart internet protokolü söz konusu olacak.

Teknoloji tesisi Scharnhausen üretimi CPX

Scharnhausen teknoloji tesisinde, Spectrum test ve montaj sistemleri üzerinde her yıl 10 binlerce adet CPX müşteri ihtiyacına göre monte edilmektedir. Bunun için sayısı 300’e varan değişik komponente ihtiyaç vardır. Bunlar yüzeye monte edilen komponentler (SMD) ve kablo bağlantılı komponentlerden (THT) oluşmaktadır. Bu öğeler, çeşitli iş istasyonlarında değişik lehimleme yöntemleriyle birleştirilir. Yüksek kalite düzeyinin güvenceye alınmasında; Aoi/otomatik optik denetim, Ict/devre içi testi ve Eol/sistem testlerinin büyük payı vardır.

EMCA serisi entegre elektriksel tahrik sistemi

IP54/65 tipi entegre, bakım gerektirmeyen fırçasız EC motorlarıyla donatılmış olan EMCA serisi elektriksel tahrikler robotik sistemi için belirleyici bir unsurdur. Mutlak pozisyon tespit özelliğine, dâhili kontrol birimine, güç elektroniği katına ve mutlak kodlayıcıya sahip, mutlak multiturn-kodlayıcı opsiyonlu ve entegre frenli, bus arabirimli fırçasız doğru akım motorları CPX ile kombinasyon halinde kontrol kabinlerini gereksiz kılıyor. Bu yeni entegre motorun elektronik komponentlerinin tüm versiyonları, Scharnhausen teknoloji tesisinin elektronik komponentler üretim biriminde esnek üretim esaslarına göre üretilmektedir.

High-speed Handling

Delta kinematik tarzındaki handling işlemleri, hareketli kütlenin düşük miktarda olmasından ötürü yüksek dinamizme sahiptir. Piramit biçimli kapalı yapı sayesinde yüksek dayanıklılık sağlanmıştır. Kapalı yapı flanş levhasının daima yatay pozisyonda olması, üç adet çift çubuk vasıtasıyla sağlanmaktadır. Eksen ve motorlar yerinde sabittir. Kısa çevrim süreleri, işlemde yüksek dinamizm, fonksiyon entegrasyonu, hızlı plug & work (tak & çalıştır) özelliği, düşük satın alma ve işletme maliyeti ve pazara sürüm süresinin (time to market) kısalığı... Delta kinematiği, handling teknolojisinin gereksinimlerinin tümünü karşılar.

Tripod, yapısal özelliklerinden ötürü, çalışma veya işlem sahasında konvansiyonel kartezyen Scara robotlarından daha iyi bir erişim sağlar.

Sanal ilk işletme

Geliştirme projesi sanal bir model olarak bir tesise dâhil edilebilir. Bunun için tesis önce Ciros simülasyonu vasıtasıyla tamamen sanal ortamda kurulur. Festo Didaktik’in Ciros simülasyonu CAD sistemindeki tripodu model alır ve verileri direkt olarak işlemeye devam eder. Sanal komponentler, adım adım gerçek komponentlerle değiştirilir.

Veri tabanına yüklü davranış tepki modeli Festo Didaktik’in Ciros yazılımının desteğiyle konfigüre edilir ve henüz hazır olmayan gerçek sistemin yedeği olarak kullanılır. Böylelikle, kontrol birimi erken dönemde tüm tesis için geliştirilip test aşamasından geçirilebilir. Bu; kaliteyi artırır, işletmeye alma (ilk işletme) süresini kısaltır ve Endüstri 4.0 için yön belirleyicidir. Gelecekte AML (automation markup language/otomasyon biçimleme dili) Endüstri 4.0’ın veri değiş-tokuş formatı olarak bu simülasyonlarda standart olacak.

Sanal ilk işletme fonksiyonu, Endüstri 4.0’a yönelik OPC-UA arabirimleri veya IOT (Nesnelerin İnterneti) ve Codesys-v3-softmotion kalibrasyonu opsiyonlu transformasyon modelleri ile donatılmış CPX/EMCA projesi, Endüstri 4.0 yönünde büyük bir açılım gerçekleştiriyor.

Teknoloji tesisinde elektronik komponent üretimi: Her yıl 10 binlerce CPX ünitesi müşteri ihtiyacına göre monte edilir. Bu montaj sürecinde, fotoğrafta gösterilen tesiste parçalarla donatılan Smd’ler de dâhil olmak üzere sayıları 300’e varan birbirinden farklı komponentler bir araya gelir.

Elektriksel ve pnömatik kontrol zincirinin tümünü entegre eder: CPX serisi otomasyon platformu.

EMCA serisi entegre tahrik sistemi: Mutlak konum tespit fonksiyonu, entegre regülasyon ve güç elektroniği birimine sahip, mutlak enkoder ile Festo ürünü fırçasız doğru akım motoru.

Endüstri 4.0: Geliştirme projesi mevcut bir tesise sanal model olarak dâhil edilebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.