CNC teknolojilerinde dokunmatik ekran dönemi

Makina Magazin - - ÜRÜN - Mitsubishi Electric

Yeni nesil M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri ile verimlilik ve yüksek hassasiyette yeni bir çağı başlatan Mitsubishi Electric, daha hassas yüzey kalitesi ve yüksek hızlı işleme için gerekli donanımları standart olarak sunuyor. Fabrika otomasyon teknolojileri ve üretim takip yazılımları ile kolay entegrasyon sağlayabilen yeni seri, akıllı ve sezgisel dokunmatik ekranı ile üretim süreçlerinde ciddi oranda kolaylık sağlıyor.

Ekran ve klavye tasarımı yenilenen M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, ürünlere ait yeni tasarım çizgileri sayesinde makina tasarımını yepyeni bir boyuta taşıyor. Yeni seride yüksek çözünürlüklü ekranlar; 8.4 inch, 10.4 inch, 15 inch ve 19 inch seçeneklerinden oluşuyor. 10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran, akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Zorlu tuş işlemlerine son veren bu özellik sayesinde, programın istenilen bölümü kolaylıkla görüntülenip izlenebilirken, diğer ekranlardaki bir menü rahatlıkla seçilebiliyor. Ayrıca yeni ekranlar, uzun ömürlü sağlam cam yapısıyla günlük bakımın kolay bir şekilde yapılmasına da imkân tanıyor. Ürün ailesinde, dikey ve yatay monte edilebilen klavyeler de bulunuyor.

Yüksek derecede esneklik sağlıyor

Mitsubishi Electric’in M80W ve M800W serisi CNC kontrol ünitelerinde bulunan 19 inch dokunmatik dikey ekran; ekran klavyesi ve belge görüntüleyicinin makina üreticisi firmalar tarafından özelleştirilebildiği çoklu pencereler barındırabiliyor. Bu sayede, üst yarımda CNC ekranı görüntüleniyorken, alt kısımda ise sanal klavye, operatör paneli, doküman görüntüleyici veya memo pad açılabiliyor. M80W ve M800W serisi kontrol üniteleri, ekranın çoğu bölgesinde 50 mm gibi ince bir tasarım sunuyor olması sayesinde, makina operatör paneli tasarımında yüksek derecede esneklik sağlıyor.

Güvenli kullanım imkânı

Yeni serinin tekrar tasarlanan ekran ve klavye modelleri, çoğu kısımda sadece 9,5 mm gibi ince bir tasarıma sahip. Gri ve tonlarındaki renk skalasına sahip ekranlar, farklı renklerdeki makinalar ile kullanılırken bile tasarım bütünlüğünün korunmasına imkân tanıyor. Düz ekran ve klavye yüzeyleri, şık bir görünüm ve kullanım kolaylığı sunarken, daha hızlı işlem yapılabilmesine de fırsat veriyor. Sık kullanılan özellikler ve çalışma menüleri, ekran üzerinde kolay erişilebilir yerlerde konumlanırken, bu menüler ve yerleri kullanıcı tarafından özelleştirilebiliyor. Ayrıca çalışma ekranında tek bir bakışta; takım tipi, sol veya sağ çalışma sistemi, çevrim süresi ve takım ömrü gibi tüm detaylar görülebiliyor. Takım tutucular ve kesici uç tiplerinin ekranda kolayca gösterilmesi ile deneyimsiz operatörler için bile güvenli kullanım imkânı sunuluyor.

3D modelleri istenilen boyutta ve konumda görüntülemeye olanak tanıyan yeni seride, operasyon öncesi parça çizimlerine bakılabiliyor ve parçaların kesit görüntüleri alınabiliyor. Standart olarak sunulan G Kod yardımcısı çok daha kolay programlama avantajı sunarken; 3 boyutlu grafik kontrolü hem tornalama, hem de frezelemeyi destekliyor. Bu sayede, karmaşık programlar bile 3 boyutlu simülasyon ile kolaylıkla kontrol edilebiliyor.

Daha verimli operasyon imkânı

M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, 4. nesil SSS (Super Smooth Surface) kontrol ile daha hassas, daha hızlı ve daha verimli operasyon imkânı sunuyor. Oluşturulan makina programları, Usb’nin yanı sıra artık SD kartlarda da saklanabiliyor. Yeni Simple View özelliği sayesinde, normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak; deneyimsiz kullanıcıların adaptasyon hızını artırmak ve operasyon esnasında oluşan alarmların tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenebilmesi ile makinanın durumu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale geliyor. Böylece, makina operatörü uzakta olduğu durumlarda da oluşan alarmı görebiliyor ve kontrol alanını genişletiyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliğiyle, operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanarak, yetkisiz müdahaleden kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor.

Üretim yönetimleri sistemleri (MES) ile tam uyumlu şekilde çalışabilen ve yüksek işlem kapasitesine sahip olan yeni seri, sürücüler ile optik kablo üzerinden haberleşiyor. M80 ve M800 serisi, bir önceki seri olan M70 ve M700 serisi ile müthiş bir uyum içerisinde olduğundan, bu yeni seriye geçiş yapacak müşteriler için herhangi bir uyumlaştırma çalışması ya da ekstra eğitim gerekmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.