Yeni servo motor, makina performansını artırıyor

Makina Magazin - - ÜRÜN - Rockwell Automation

Çevirme, baskı ve dokuma gibi süreçleri olan üreticiler için hız para anlamına gelir. Rockwell Automation’ın sunduğu Allenbradley yeni Kinetix VPC servo motor serisi ile üreticiler; makinalarını daha yüksek hız ve torkta çalıştırarak, makina üretimini ciddi ölçüde artırabiliyorlar.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Rockwell Automation Ürün Müdürü David Rajala, şunları söylüyor: “Kinetix VPC servo motorları, yüksek hızda ve uzun sürelerde yüksek ve sürekli tork sağlar. İçindeki mıknatıslar, alandan tasarruf sağlayarak, elektromanyetik direnci azaltır ve bu sayede, makina ağır yükleri sürekli şekilde ve motorun nominal hızının üzerinde taşıyabilir. Bu da, üreticilerin dokuma hattı ve bükücüleri yüksek hızda ve sabit bir güçte çalıştırmalarına olanak sağlar.”

Daha hassas bir kontrol sağlar

Bir soğutucu fan ve motorun üzerindeki serinletme kanatçıkları, tork hızını ve motor gücünü artırır. Ayrıca, yüksek çözünürlükteki sensör seçenekleri ve kesinlik daha hassas bir kontrol sağlar. Bu da, özellikle baskı endüstrisinde hayli değerli bir özelliktir.

Kinetix VPC servo motor, makina arıza sürelerini de birçok şekilde azaltır. Daha uzun ve daha dayanıklı rulman kullanarak, L10 rulman ömrünü yüzde 60 oranında uzatır. Tercihe bağlı olarak, tek bir kabloyla sağlanan güç ve feedback; kurulum, montaj ve bakım sürelerini iki kablolu motorlara göre görece olarak kısaltır. Ayrıca, hızlı değiştirilebilir fan kolayca söküp takılabilir. Bu da, makinaya maksimum çalışma süresi sağlar.

Yeni motor serisi, IE4 verimlilik standartlarını ve fazlasını sağlamaktadır. IE3 ve daha düşük motorlara göre çok daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Kinetix 5700 servo sürü- cüyle birlikte kullanıldığında Kinetix VPC servo motor, üreticilerin daha büyük ve enerji yoğun motor ve sürücü çözümlerine nispeten daha az akım kullanmasına da yardımcı olur.

Entegre ayaklı bir model de tasarlandı

Rockwell Automation, geleneksel flaşlı döner yönteme göre daha alternatif bir seçenek sağlamak amacıyla, Kinetix VPC motor için entegre ayaklı bir model de tasarladı. Ayaklı döner tercih edilen birçok uygulamada bu tasarım fayda sağlar. Kinetix VPC motoru, şu anda sadece Kinetix 5700 servo sürücü ile birlikte kullanıma uygun şekilde tasarlanmıştır. Rockwell Automation, gelecekte farklı sürücülerle birlikte çalışabilmesi için motorun işlevselliğini geliştirmeyi planlamaktadır.

Rockwell Automation Integrated Architecture platformuna dâhil olan Kinetix VPC servo motor ve Kinetix 5700 sürücüleri, Rockwell Software Studio 5000 tasarım ortamında programlanmıştır. Bu entegre tasarım yaklaşımı, makina yerleşim sürelerini hızlandırır ve manuel hata olasılıklarını azaltır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.