Dijitalleşmeye giriş için kompakt rulman ünitesi

Makina Magazin - - ÜRÜN - Schaeffler

Rulmanın mâruz kaldığı yüklerin ve yer değişimlerinin ölçülmesi, hem süreçleri, hem de makinanın durumunu değerlendirmede kullanılabilecek ideal bir yöntem. Ancak, net bir dijital resim elde edebilmenin temel koşulu; ölçümün hassasiyeti ve ölçüm sayısının fazlalığıdır. Bu gelişmeler ışığında Schaeffler, Hannover Messe 2017'de, konfigure edilebilir FAG Variosense rulmanlarını tanıttı. Bu rulmanlar, uygulamada kullanılmak üzere belirli bir kombinasyonda ölçülen değerlerin kaydedilmesine imkân veriyor.

Bu iş için; Schaeffler’in mekatronik geliştiricileri, kesit yüksekliği sadece 7 mm olan halka şeklinde bir kovan içine birçok sensör entegre ediyor. Bu sayede söz konusu sensör grubu, dönen bir mil keçesiyle neredeyse aynı yeri kaplıyor. Kolay montaj için sensör kovanı, rulmanın dış bileziğine, sensör halkası ise rulmanın iç bileziğine sabitleniyor. Böylece, kompakt bir ünite ortaya çıkıyor.

Sensör grubunun en dikkat çekici özelliği; ölçülen değerlerin sayısının ve kombinasyonunun müşteri tarafından her bir uygulama için bağımsız olarak belirlenebilmesi.

Çok geniş bir voltaj aralığında kullanılabiliyor

Variosense rulmanlarının ilk serisi, son derece sık kullanılan 6205 ilâ 6210 serisi bilyalı rulmanları için pazara sunuldu. Variosense rulmanları, güç kaynağı, sinyal işleme ve ağ bağlantısı için bir arayüz kutusuyla birlikte tedarik ediliyor. Rulmanlar, 4,5 V ilâ 30 V gibi çok geniş bir voltaj aralığında kullanılabiliyor.

Müşterilerden gelen çok sayıda proje talebi, konfigüre edilebilir sensör rulmanlarının ne kadar çeşitli uygulamada kullanılabileceğini kanıtlıyor. Beyaz eşyalar, pompalar ve elektrik motorlarından, ziraat ve inşaat makinalarının, elektrikli araçların, forkliftlerin ve diğer makinaların tahrik ünitelerine, rüzgâr türbinlerindeki uygulamalardan konveyör ve asansör teknolojisine kadar sektör çeşitliliği adeta sınırsız. Bu da, makinanın tamamen ağ bağlantılı olmasının ya da merkezi kontrol kademesine ağ bağlantısı olmasının mutlaka gerekmediğini gösteriyor. Üreticiler, yerel olarak kontrol edilen bir makinadan alınan ölçüm değerlerini kullanarak, kontrol döngülerini kapatmanın sağlayacağı ek veya rekabetçi avantajları değerlendirmek isteyebilirler (örneğin; konum kontrolü amacıyla veya fazla yüklenme olduğunda ya da sıcaklık kabul edilemez bir düzeye çıktığında üniteyi kapatmak amacıyla).

Spesifik projeler üzerinde çalışıyor

Schaeffler, endüstriyel mobilitede (örneğin forkliftlerde) ya da elektrikli küçük motosikletlerde kullanılan elektrik motorları gibi spesifik projeler üzerinde çalışıyor. Bu gibi uygulamalarda, rulmana entegre edilen ve çevre etkilerine karşı da korunmuş sağlam bir sensör kullanılması özellikle çok önemli. Burada hızın kaydedilebilmesi için gerekli en önemli unsur, kapalı yerel kontrol devreleri. Motor/şanzıman kaplinlerinde yükü kaydetmeye yönelik projeler sürdürülüyor. Motor akımını kullanmak yerine, rulmandaki ölçüm noktalarının kaydedilmesi çok daha hızlı ve direkt sonuç verecek ve aktarma organlarındaki esneklikten de etkilenmeyecek. Bu uygulamalarda, yük verisi sınıflandırması ve kalan çalışma ömrü hesaplanıp, bir bulut bağlantısıyla iletilebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.